×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. marts, 2013
Drukāt

Sieva un māsa

Pirms trim gadiem nomira mans brālis. Viņam bija māja, palika sieva, bērnu nav. Vai es esmu sava brāļa mantiniece? 
Rita R. Ventspils novadā

 

Ja brālim būtu bijuši bērni, mantinieki būtu sieva un bērni, bet māsa neko nematotu. Toties, ja bērnu nav, manto gan laulātais, gan brāļi un māsas, kā arī vecāki, ja viņi vēl dzīvi. Civillikuma 396. pantā teikts: “Ja mirušam laulātam nepaliek ne lejupējo (t.i., bērnu), ne adoptēto, pārdzīvojušais laulātais saņem pusi (!) no mantojuma un bez tam dzīvokļa iekārtu. Ja mirušam laulātam nepaliek ne lejupējo, ne adoptēto, ne augšupējo (t.i., vecāku), ne brāļu vai māsu vai to bērnu, vai ja palikušie atkrīt, tad visu mantojuma dabū pārdzīvojušais laulātais”.

No tā var secināt, ka gadījumā, ja laulātajiem nav bērnu (pirmās šķiras mantinieku), manto otrās šķiras mantinieki – brāļi un māsas, kā arī mirušo brāļu un māsu bērni, un arī vecāki. Mantinieku šķiras uzskaitītas Civillikuma 404. pantā.

Piebildīsim, ka tad, ja māju laulātie iegādājušies laulības laikā, tā ir abu kopmanta, tātad sieva mantos nevis pusi, bet lielāku daļu.

Mantiniekiem vajadzēja pieteikties viena gada laikā, skaitot no nāves dienas. Taču, ja sieva šajā mājā dzīvo, var uzskatīt, ka viņa to pārņēmusi faktiskajā valdījumā, tāpēc viņa pie notāra var doties arī tagad, lai nokārtotu mantojuma lietu.

Ja šajā mājā dzīvo arī māsa, vai arī viņa tur periodiski parādās un kaut ko dara šī īpašuma labā (piemēram, maksā elektrības rēķinus vai nekustamā īpašuma nodokli), var uzskatīt, ka arī māsa savu daļu ir pārņēmusi faktiskajā valdījumā. Tad arī viņa var pie notāra uz to pretendēt.

Toties, ja sieva jau ir nokārtojusi mantojuma lietu, bet māsa nav pieteikusies, viņa ir zaudējusi tiesības mantot.

 

SVARĪGI

Latvijas Zvērinātu notāru padomē ir Mantojuma reģistrs. Lai noskaidrotu, vai ir uzsākta mantojuma lieta, var piezvanīt pa tālruni 67218955 vai rakstīt uz adresi: Krišjāņa Valdemāra iela 20 – 8, Rīga, LV-1010. Mājaslapas adrese – www.notary.lv

Konsultēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+