×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
21. marts, 2017
Drukāt

Sieviešu sejas ģēniju acīm

prado

Franss Purbuss Jaunākais (Frans Pourbus the Younger, 1569 – 1622). "Francijas Izabella, Spānijas karaliene". Fragments. Ap 1615. Audekls, eļļa. Prado nacionālā muzeja kolekcija. © Photographic Archive. Museo Nacional del Prado, Madrid. Foto: José Baztán y Alberto Otero.

Paolo Veronēze, Antoniss van Deiks, Pīters Pauls Rubenss, Bartolomē Estevans Muriljo, Fransisko Goija… Pašas augstākās raudzes māksla no augstās renesanses, krāšņi reprezentējot spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un nonākot līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem…

Liekas neticami, ka visa šī mākslas bagātība pavisam drīz būs skatāma arī Rīgā – Mākslas muzejā “Rīgas birža”, kur no sestdienas, 25. marta, līdz 16. jūlijam pirmo reizi Baltijas reģionā būs eksponēta izstāde “PRADO 12 raksturi” – pasaulslavenu mākslinieku divpa­dsmit meistardarbi no Prado – Spānijas lielākā muzeja. Šī izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu dāvana Latvijas valsts simtgadei.

Izstādē būs apskatāmi jau minēto un citu izcilu Rietumeiropas glezniecības klasiķu otas no 16. līdz 19. gadsimtam radīti sieviešu portreti. “Šie divpadsmit raksturi atklājas ļoti sievišķīgā veidā, jo ekspozīcijai atlasīti portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku saturu, kas parāda tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai,” stāsta izstādes koncepcijas autore, Mākslas muzeja “Rīgas birža” vadītāja Daiga Upeniece.

1819. gadā pēc Spānijas karaļa Fernando VII iniciatīvas izveidotais Prado muzejs ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām māk­slas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Mūsdienās tajā atrodas vairāk nekā 7000 gleznu no visas pasaules – muzejs īpaši lepojas ar vērienīgām Bos­ha, Velaskēza, Goijas, Muriljo, El Greko darbu kolekcijām. Paredzēts, ka šogad Prado muzeja ēka tiks renovēta pēc pasaulslavenā britu arhitekta sera Normana Fostera projekta, kura izmaksas tiek lēstas ap 30 miljoniem eiro.

“PRADO 12 raksturi” ir jaunākais un apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja “Rīgas birža” kopprojekts un īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, kura ideju ir izlolojis Boriss Teterevs. Pateicoties mecenātiem, muzejā jau bija skatāms mākslas projekts “Rīgas gondola” (2012), apburošā 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses franču mākslas izstāde “Provansas valdzinājums” (2015), kā arī baudāmi vairāki Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas “TÊTE-À-TÊTE” pasākumi. Izstādes patronese ir Latvijas Republikas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Vienlaikus no 25. marta līdz 16. jūlijam “Rīgas biržas” Boses zālē durvis vērs vēl viena unikāla sastapšanās – spāņu vecmeistara Fransisko Goijas grafikas sērija “Kaprīzes” no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. 1799. gadā paša autora sastādītais un izdotais albums ar 80 grafikas lapām drīz pēc publicēšanas ieguva popularitāti gan Spānijā, gan citās zemēs un kļuva par Goijas stila kvintesenci.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+