Foto – AFP

Sievietes IQ testos pirmoreiz apsteidz vīriešus 0

Sievietes pirmo reizi vēsturē intelekta koeficienta (IQ) testos apsteigušas vīriešus, liecina jauns pētījums, kas veikts vairākās pasaules valstīs, tostarp Igaunijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Pēdējos simt gados, kopš sākās pētījumi šajā jomā, sievietes IQ testos vienmēr uzrādīja vājākus rezultātus nekā vīrieši, un dažkārt starpība par labu vīriešiem sasniedza pat piecus punktus. Psihologi to savulaik skaidroja ar ģenētiskām atšķirībām abu dzimumu starpā, raksta izdevums “Medical Daily”. Tomēr jaunākais pētījums, ko veicis pasaulē atzīts IQ novērtēšanas eksperts Jaunzēlandes profesors Džeimss Flinns, parāda, ka pašlaik ir ne tikai samazinājusies atšķirība starp vīriešu un sieviešu IQ līmeņiem, bet sievietes pat ir izvirzījušās priekšā vīriešiem. Kopumā atšķirība starp sieviešu un vīriešu IQ līmeņiem attīstītajās Rietumvalstīs ir kļuvusi niecīga, secināts pētījumā.

“Pēdējo 100 gadu laikā ir palielinājies gan vīriešu, gan sieviešu IQ līmenis, taču sieviešu IQ pieaugums noticis straujāk. Tās ir modernās dzīves sekas. Mūsu smadzenes piemērojas mūsdienu pasaules sarežģītībai un paaugstina mūsu IQ,” raidsabiedrībai “ABC News” pastāstīja pētījuma autors. Pēc viņa teiktā, viens no iespējamiem izskaidrojumiem, kāpēc sieviešu IQ pieaudzis straujāk un dažos gadījumos pat pārsniedzis vīriešu IQ līmeni, varētu būt tas, ka sievietēm mūsdienās ir vairāk izaicinājumu nekā vīriešiem ‒ viņām vienlaikus jādarbojas gan karjeras lauciņā, gan ģimenes dzīves veidošanā. Vēl viens skaidrojums varētu būt tas, ka sievietēm jau no dabas ir piemitis nedaudz augstāks potenciālais intelekts nekā vīriešiem, taču tikai tagad ‒ modernajā sabiedrībā ‒ viņas ir sākušas to apjaust, pieļauj pētnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

IQ testos arī konstatēts, ka IQ nav tikai ģenētiski noteikts un to ir iespējams dzīves laikā paaugstināt. “Tā kā pasaule kļūst komplicētāka un dzīvē vairāk nepieciešama abstraktā domāšana, cilvēki tam piemērojas. IQ pieaugums vairāk vērojams sieviešu vidū, jo pagātnē viņām bija mazāk priekšrocību nekā vīriešiem,” norādīja Flinns, kurš rudenī plāno publicēt pētījuma rezultātiem veltītu grāmatu ar nosaukumu “Vai mēs kļūstam gudrāki? IQ pieaugums 21. gadsimtā”. “Jomās, kurās sievietēm ir vienādas iespējas saskarsmē ar moderno pasauli, viņu IQ ir līdzvērtīgs vīriešu IQ un viņas uzrāda labāku sniegumu akadēmiskajās jomās,” secinājis Flinns.

Pētījums veikts vairākās Rietumeiropas valstīs, ASV, Kanādā, Jaunzēlandē, Argentīnā un Igaunijā. Trijās no pētījumā iekļautajām zemēm ‒ Jaunzēlandē, Argentīnā un Igaunijā ‒ sieviešu IQ līmenis bijis nedaudz augstāks par vīriešu IQ līmeni, bet vairumā citu līdzvērtīgs vai teju līdzvērtīgs vīriešu IQ. Pētījumā katrā valstī piedalījās vismaz 500 vīriešu un 500 sieviešu, un lielākā daļa no viņiem bija vecumā no 15 līdz 18 gadiem.

Flinns ASV arhīvos analizējis IQ pārbaužu protokolus laikā no 1932. līdz 1978. gadam. 1984. gadā viņš publicēja pētījumu rezultātus, un sabiedrībā tie izraisīja plašu rezonansi. Profesors secināja, ka pēc katriem desmit gadiem cilvēka vidējais IQ pieaug par trim punktiem ‒ tātad ir konstatējama tendence, ka cilvēku intelektuālais potenciāls palielinās. Minētā tendence ieguva nosaukumu “Flinna efekts”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.