×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
8. marts, 2017
Drukāt

Sievietes Latvijā izglītotākas, taču pelna mazāk nekā vīrieši (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Labklājības ministrijas (LM) statistikas dati un pētījumi ļauj novērtēt sieviešu un vīriešu situāciju Latvijā no vienlīdzīgu iespēju un tiesību aspekta, parādot gan pozitīvas izmaiņas un tendences, gan atklājot jaunus izaicinājumus, kas liek mērķtiecīgāk plānot un īstenot pasākumus, lai uzlabotu, īpaši, sieviešu situāciju, bet neaizmirstot arī par vīriešiem. Daži fakti un skaitļi, kas raksturo situāciju un apliecina Starptautiskās sieviešu dienas aktualitāti un patieso nozīmi arī mūsdienās:

Sieviešu pārstāvniecība lēmumu pieņemšanas procesos ir zema. 12.Saeimā no 100 deputātiem 16 ir sievietes. Ministru kabinetā, ieskaitot Ministru prezidentu, ir 14 ministri, no kuriem 3 ir sievietes.

Sieviešu īpatsvars, kuras iegūst augstāko izglītību būtiski pārsniedz vīriešu skaitu (2016. gadā 65.6% sieviešu un 34.4% vīriešu), tomēr sieviešu vidējā mēneša bruto darba samaksa 2016. gadā bija par 17.1% mazāka nekā vīriešiem.

Atšķirību darba samaksā apstiprina arī dati par vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, kas 2015. gadā sievietēm veidoja 617.8 eiro, savukārt vīriešiem 715.8 eiro, kas ir par 14% lielāka nekā sievietēm.

Vecuma pensijas piešķirtais apmērs sievietēm 2016. gadā bija par 13% mazāks nekā vīriešiem (282.49 eiro – sievietēm un 323.67 – vīriešiem).

Latvijā izplatītākā vardarbības forma pret sievietēm ir dzīvesbiedra fiziska vardarbība, no kuras savas dzīves laikā ir cietuši 32% sieviešu. Dati liecina, ka 2015. gadā Latvijā vismaz 5 sievietes nogalināja viņu vīri, bijušie vīri vai partneri, vismaz 50 sievietēm partneri nodarīja nopietnus miesas bojājumus.

Latvijā joprojām saglabājas augsts tolerances līmenis pret vardarbību privātajā sfērā un saglabājas tendence vainot pašu upuri. Tikai 64% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vardarbība ģimenē pret sievietēm ir nepieļaujama un tai vienmēr jābūt sodāmai. ES šādi uzskata vidēji 84% iedzīvotāju.

8. martā pasaulē atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Latvijā šī diena ir iekļauta oficiāli atzīmējamo dienu sarakstā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tāpēc, ka sievietes no darbojas ar “izglītošanos”, nevis strādā. Algu maksā par reāli paveiktiem uzdevumiem, nevis par “izglītību” vai to, ka darba laikā raksti kursadarbus vai skraidelē uz eksāmeniem.

  2. Nekas jau nav pretī, lai saņem pat lielāku algu, bet ne tikai sievietēm, bet arī vīriem diplomdarbus raksta ne jau paši!!!
    Kurš vai kura, ja tik tiešām gudri, tad neplātās ar izglītību, jo praktiski neko citu arī neprot!!!
    Gudri cilvēki prot savu darbu un pelnījuši piemaksas, prēmijas u. c., bet tukši mul..ņas????
    Ne jau diploms nosaka cilvēka gudrību, bet kā viņš māk pielietot zināšanas sabiedrības labā! Ja gudra un zinoša sieviete vēl jo vairāk!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+