×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Sievietes spēks dejās Lūnasas svētkos


Latvijas Nacionālā teātra “LMT” jaunajā zālē skatāma Ineses Mičules režisētā Braiena Frīla luga “Dejas Lūnasas svētkos”. “Man šī luga ir vārdos grūti formulējamu izjūtu pasaka par cilvēkiem. Es meklēju, no kurienes rodas cilvēka garīgais spēks,” atklāj režisore.

Piecas lieliskas Latvijas Nacionālā teātra aktrises slavenā īru dramaturga B. Frīla lugas iestudējumā parādīs to, ka sieviete savā būtībā var būt diezgan neprognozējama un bīstama persona, īpaši, ja tiek mēģināts sajaukt pagānismu ar kristietību, smeldzi ar kaisli, asinis un asaras. Caur vientuļu, neprecētu māsu ikdienas dzīvi savā dzimtajā lauku sētā mērķtiecīgi atklājas sievietes garīgais spēks, sīkstums un enerģija.

Lugā “Dejas Lūnasas svētkos” darbība notiek Īrijas laukos 20. gadsimta 30. gados. Lūnasa ir īru auglības jeb ražas burve.

B. Frīls rakstīja stāstu par mīlestību, zaudējumiem, atmiņām. Īrijā 1936. gada vasarā rit piecu Mandiju māsu smagā un rūpju pilnā ikdiena. Ražas novākšanas svētku – Lūnasas svētku – deju balles tuvošanās un pasaules staigātāja Gerija negaidītā ierašanās uzjundī sievietēs trauksmainas izjūtas. Tās ir šo sieviešu neizdzīvotās dzīves, nepiepildītie sapņi un vēlēšanās, kas kā vārdos neizsakāma enerģija izlaužas mežonīgā dejā – pēdējā dzīves svinēšanā, pirms tā pārmainās uz visiem laikiem. Skaņa un kustība, kas pasaka vairāk par vārdiem. Deja kā bezvārdu rituāls, it kā šajā bezskaņas kustību burvībā varētu atrast pašu dzīves dvēseli un visas tās cerības.

Par “dzīvu literatūras klasiķi” un “vienu no labākajiem mūsdienu dramaturgiem” – īru rakstnieks B. Frīls dzimis 1929. gadā Īrijas ziemeļos Taironas grāfistē katoļu ģimenē. Pēc savu divu pirmo lugu negaidītajiem panākumiem nopietni pievērsies dramaturģijai, tulkošanai. Tulkojis A. Čehova, I. Turgeņeva darbus. Bijis viens no “Field Day Theatre” dibinātājiem. B. Frīls pavisam sarakstījis ap 30 lugu.

UZZIŅA


Lomās: Marija Bērziņa, Zane Dombrovska, Maija Doveika, Daiga Gaismiņa, Daiga Kažociņa, Juris Lisners vai Juris Hiršs, Jānis Vimba, Arturs Krūzkops.

Režisore: Inese Mičule.

Scenogrāfs: Gints Sippo.

Kostīmu māksliniece: Ieva Vieta.

Horeogrāfe: Liene Stepena.

Gaismu mākslinieks: Igors Kapustins.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+