×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. maijs, 2016
Drukāt

Sievieti mežā sakodusi čūska. Kā izvairīties no konflikta ar rāpuļiem? (1)

Foto-spoki.tvnet.lvFoto-spoki.tvnet.lv

Latgales reģionā kādai 67 gadus vecai sievietei mežā iekodusi čūska, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.

Čūska viņai iekodusi kājā – potītes rajonā. Sievietei attīstījās smaga alerģiska reakcija, mediķi viņai snieguši palīdzību, un kundze tika nogādāta slimnīcā.

Kopumā šis bija jau ceturtais gadījums, kad uz notikuma vietu dodas arī mediķi. Divos gadījumos ir bijušas smagas, dzīvību apdraudošas alerģiskas reakcijas.

Vītola norādīja, ka katru gadu ir aptuveni 60 čūsku kodumu gadījumu, no kuriem apmēram desmit gadījumos alerģiskās reakcijas ir smagas.

NMPD atgādina, ka čūskas kodumu gadījumā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113, jo odžu kodums var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību.

Dienesta speciālisti sagatavojuši vairākus padomus, kā cilvēkiem rīkoties, lai izvairītos no čūsku kodumiem un ko darīt, ja čūska tomēr ir iekodusi.

Pamanot čūsku, nevajag tai tuvoties, aiztikt vai citādi kaitināt. Čūskas kož tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās.

Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, kājās jāvelk zābaki vai apavus un vilnas zeķes. Čūskas jūt siltumu, un tām nepatīk vibrācija, tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās. Jāiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes. Nevajadzētu staigāt pa mežu vai pļavām basām kājām.
Jāuzmanās arī savā piemājas dārzā vai lauku sētā. Siltā laikā odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām (mežiem, akmeņu krāvumiem un purvainām vietām).

Ja čūska tomēr ir iekodusi, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam būs nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.

Čūskas kodiena gadījumā jāizsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk. Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties. Tāpat nevajadzētu kustināt un berzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.

Uz čūskas koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu, jo tas, tieši pretēji dzirdētam, var pasliktināt sakostā cilvēka situāciju.

Nevajag dod medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kādreiz pretindes serums bija katrā ambulancē ,tagad slimnīcās un arī ne vienmēr.kur tas ir palicis?

Draugiem Facebook Twitter Google+