Sports
Ziemas sports

Sievišķīgā atgriešanās: Uz olimpiskajām spēlēm dosies arī jelgavniece Diāna Ņikitina 16


Daiļslidošanas speciālisti teic, ka Diāna Ņikitina šajā sezonā gan izskatās, gan slido daudz efektīgāk nekā līdz šim.
Daiļslidošanas speciālisti teic, ka Diāna Ņikitina šajā sezonā gan izskatās, gan slido daudz efektīgāk nekā līdz šim.
Foto – Juris Bērziņš-Soms/”Sports”

Debija pieaugušo konkurencē, jauns treneris un Latvijas daiļslidošanas čempiones tituls, kas nosaka – Diāna Ņikitina būs tā, kura mūsu valsti pārstāvēs 2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā. Gūstot nopietnu potītes traumu, sešpadsmitgadniecei no Jelgavas prātā nāca dažādas domas. Varbūt slidas mest malā un pievērstiem kam citam? Sportistiem raksturīgais spīts to neļāva. Diāna uz ledus atgriezusies daudz sievišķīgāka un plastiskāka. Fiziski un mentāli gatava Korejai.

 

Ievērību guvi 2016. gadā jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs Lillehammerē, izcīnot otro vietu komandu sacensībās un piekto – individuāli. Satiku tavus vecvecākus, viņi teic, ka ļoti lepojas ar mazmeitu un vecmamma bijusi tā, kura tevi pamudinājusi iet daiļslidošanā.

Diāna Ņikitina: Četru gadu dzimšanas dienā vecmāmiņa uzdāvināja man pirmās slidas. Kopā bijām apmeklējušas daiļslidošanas šovu, viņa laikam pamanīja, cik ļoti mani tas aizrāva. Tādēļ arī esmu šeit. Ar daiļslidošanu nodarbojos jau 12 gadus.

 

9. decembrī tev apritēja 17 gadi. Tu esi jauna meitene, lielākoties šajā vecumā prātā citas lietas – ballītes, puiši, draudzeņu būšanas. Vai izdodas apvienot to ar daiļslidošanu?

Pagaidām par puišiem nedomāju, tos esmu atstājusi otrajā plānā. Draugi, protams, man ir. Bet viņi ir ne tikai šeit Latvijā un Jelgavā, kur manas dzimtās mājas. Esmu ieguvusi draugus visā plašajā pasaulē. Sacensību laikā sanāk iepazīt visdažādākos cilvēkus no Kanādas, Amerikas, Krievijas un citām valstīm.

 

Aktuālākā tēma šobrīd ir ziemas olimpiskās spēles Phjončhanā. Ar kādām sajūtām tās gaidi? Kā uzvarēji spriedzi, ko radīja fakts, ka uz olimpisko ceļazīmi pretendēji gan tu, gan Angelīna Kučvaļska?

Liels paldies jāsaka Angelīnai, kura izcīnīja olimpisko ceļazīmi. Zināms, ka Latvija ziemas olimpiskajās spēlēs daiļslidošanā nav pārstāvēta jau kopš 1994. gada. Tādēļ jānovērtē tas, ko viņa mūsu labā izdarījusi. Tomēr veselības problēmu dēļ viņa šogad nestartēja Latvijas čempionātā. Es ieguvu pirmo vietu. Protams, veltu visu savu laiku un cītīgi gatavojos Korejai, lai gan līdz šai nedēļai nebija pilnīgi skaidrs, vai turp došos es vai viņa.

 

Šajā sezonā debitēji pieaugušo konkurencē. Pārmaiņu daudz – jauns sākums, jauns treneris, lai gan iepriekš apsvēri domu par karjeras beigšanu. Izskatās, ka sadarbība ar olimpisko vicečempionu no Šveices Stefanu Lambjēlu tev devusi otru elpu.

Iepriekšējā sezonā savainoju potīti, tādēļ startēju ļoti maz. Sešus mēnešus nevarēju slidot. Tādēļ radās šādas pārdomas – varbūt pietiek, jāatmet ar roku slidošanai un jādara kas cits? Arī mamma bija līdzīgās domās, jo veiksmīgi atgriezties pēc smagas traumas ir ļoti grūti. Tomēr, izvērtējot situāciju, sapratu, ka neesmu gatava mainīt visu savu dzīvi. Nevaru iedomāties sevi bez sporta. Sociālajā tīklā “facebook.com” uzrakstīju Stefanam vēstuli, jautājot, vai viņš nevēlas kļūt par manu treneri. Denisa Vasiļjeva un nu jau arī mans menedžeris Kristofers Trevisans piedāvāja atbraukt uz Šveici, lai viņi ar Stefanu varētu novērtēt mani. Es aizbraucu un tā arī tur paliku.

 

Vai šobrīd esi savā labākajā sportiskajā formā?

Uzskatu, ka esmu labā formā. Nevaru teikt, ka ar veselību viss pilnīgā kārtībā, bet tāds ir sports. Visiem kaut kas sāp, ir labāki un sliktāki brīži. Spriežot pēc tā, ko spēju Latvijas čempionātā, jūtu, ka esmu fiziski labi sagatavota.

 

Tu esi diezgan gara meitene. Kā tas iespaido daiļslidošanā?

Jā, esmu 172 centimetrus gara. Kad biju maziņa, ļoti vēlējos slidot pārī ar puišiem. Mans augums sagādāja problēmas, jo, lai gan viņi bija nedaudz garāki par mani, daiļslidošanā partneriem jābūt ar vismaz 20 centimetru starpību.

 

Kas ir tavi trumpji un lietas, kas vēl jāuzlabo?

Man jāpiestrādā pie griezieniem. Skanēs amizanti, taču es nemāku skaitīt. Uz ledus aizmirstu to darīt. Papildus tam jāpraktizē arī slidojums, jāpilnveido horeogrāfija. Man ir labi lēcieni, bet arī tos varu veikt vēl labāk.

 

Daiļslidošana ir ļoti dārgs sporta veids. Vai valsts tevi finansiāli atbalsta vai lielākoties tie ir vecāki, kas stutē?

(Smagi nopūšas.) Jā, tas sagādā grūtības. Pirmkārt, man palīdz vecāki – atdod man visu. Otrkārt, lielu artavu sniedz arī dzimtā Jelgava – pilsētas dome, “Sporta servisa centrs” un Jelgavas bērnu un jaunatnes sporta skola. Tāpat arī Latvijas Slidošanas asociācija un Latvijas Olimpiskā komiteja. Atbalsts nāk no dažādām pusēm.

Kādu laiku esi dzīvojusi Sanktpēterburgā. Vai, salīdzinot ar Latviju, Krievijā attieksme pret šo sporta veidu ir būtiski atšķirīga?

Tur nodzīvoju septiņus gadus. Krievijā daiļslidošana ir daudz augstākā līmenī, daudz pieprasītāka un atzītāka.

 

Kā ar uzturu? Tāpat kā baletdejotājām, noteikti arī tev jākontrolē tas, ko ēd. No kā nākas atteikties?

(Sirsnīgi nosmejas.) Jā, ar to ir problēmas. Man ļoti patīk labi paēst. Šajā vasarā pieņēmos svarā. Izskatījos pēc kārtīgas latviešu – krievu sievietes. Tomēr sapratu, ka tā nevar – ja vēlos sasniegt labus rezultātus, jāseko līdzi savam svaram. Tagad, kad esmu notievējusi, man ir daudz vieglāk slidot un lēkt. Man ir speciāla ēdienkarte, ko ievēroju.

 

 

VIZĪTKARTE. Diāna Ņikitina 

Dzimusi: 2000. gada 9. decembrī Jelgavā.

Augums: 172 cm.

Izglītība: mācās Rīgas 1. tālmācības vidusskolā.

Sporta veids: daiļslidošana.

Treneri: Jūlija Kuļibanova, Romāns Panteļejevs, pašreiz – Stefans Lambjēls.

Labākie sasniegumi

2015. gadā: desmitā vieta pasaules junioru čempionātā; 2016. gadā: sudraba medaļa komandu sacensībās un piektā vieta individuāli jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs, desmitā vieta pasaules junioru čempionātā; 2017. gadā: desmitā vieta Starptautiskās slidošanas savienības (ISU) Izaicinājuma sērijas sacensībās, laureāte starptautiskajās sacensībās “Zelta lācis”, Latvijas čempione.

Attiecību statuss: brīva.

 

KOMENTĀRS 

Olimpisko ceļazīmi daiļslidošanā sieviešu konkurencē Latvijai sagādāja Angelīna Kučvaļska. Starmešu gaismā viņa parādījās 2015. gadā, Eiropas čempionātā iegūstot septīto vietu. Savukārt pērn – ceturto, kas ir augstākais rezultāts Latvijas daiļslidošanas vēsturē. Veselības problēmu un motivācijas trūkuma dēļ Kučvaļska šogad nestartēja Latvijas čempionātā. Tādēļ par olimpieti kļūs Diāna.

Agita Ābele, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesore, starptautiskā daiļslidošanas tiesnese: “Angelīna nav tikusi galā ar uzdevumiem, kas viņai bija izvirzīti, gaidot šo sezonu. Skaidrs, ka galvenās sacensības Kučvaļskai ies secen, jo uz Phjončhanu jādodas Latvijas čempionei. Ieteicu Angelīnai pārdomāt, kā tikt ar sevi galā. Potenciāls viņai ir, vien jāprot sevi sakārtot un jāatrod pareizā pieeja treniņu procesam. Savukārt Diāna Latvijas čempionātā izcēlās ar ļoti labu sniegumu. Vēlos atzīmēt viņas lielisko progresu. Jauniete kļuvusi krietni sievišķīgāka un plastiskāka. Arī viņas programma ir daudz piepildītāka. Tiešām jāteic, ka Diāna izskatās daudz efektīgāk nekā līdz šim, un, kā redzams, figūra un labsajūta garantē sekmīgākus lēcienus. Diāna ir spērusi lielu soli uz priekšu savā attīstībā, tādēļ Eiropas čempionātā varam viņai prognozēt augstu vietu.”

LA.lv