×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. marts, 2013
Drukāt

Signāls pirms insulta

36zurn2

Rados kāds vīrs ar smagu insultu nokļuva slimnīcā un tur konstatēja, ka viņam jau iepriekš bijuši vairāki mikroinsulti. Pats brīnījās – neko tādu neesot manījis. 


 

“Smadzeņu bojājumu process, ko tautā dēvē par mikroinsultu, ir neliels un bez izteiktiem neiroloģiskiem simptomiem. Tas var izpausties kā viegls nespēks vai notirpums vienā ķermeņa pusē. Cilvēks notikušajam nepievērš uzmanību visbiežāk tādēļ, ka simptomi ātri pāriet,” skaidro neiroloģe Evija Miglāne.

Vairāk nekā pusei cilvēku, kuriem ilgstoši bijis neārstēts augsts asinsspiediens vai diabēts, mēdz konstatēt vienu vai pat vairākus pārciestus nelielus insultus. Gan tādus, kuru cēlonis ir sīko asinsvadu nosprostojums, gan mikroskopiski asinsizplūdumi smadzenēs, ko nereti atklāj, veicot smadzeņu izmeklējumus kāda cita iemesla, nevis insulta simptomu dēļ.

Insulta priekšvēstnesis jeb pārejoša išēmiska lēkme, kā to dēvē mediķi, izpaužas ar simptomiem, kas parādās un bez ārstēšanas pāriet dažu minūšu vai dažu stundu laikā. Var būt vienpusējs vājums – viena sejas puse kļūst šķība, top vāja roka un kāja. Mēdz būt valodas traucējumi, kādu brīdi nevar parunāt. Var pārņemt slikta dūša, sākt dubultoties redze, rasties reibonis, uznākt apjukums, kad cilvēks uz mirkli it kā nesaprot, kas apkārt notiek. Tas ir signāls, ko nedrīkst ignorēt, lai izvairītos no īsta insulta ar paliekošu smadzeņu bojājumu.

 

Vairāk par insulta priekšvēstnešiem un to, kā jārīkojas, lai neiedzīvotos bīstamākās problēmās, lasiet “36,6 oC” marta numurā!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+