×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
19. septembris, 2017
Drukāt

Siguldas novada pašvaldība meklēs iespēju iežogot piesārņoto Saltavotu (8)

Foto - tourism.sigulda.lvFoto - tourism.sigulda.lv

Siguldas novada pašvaldība meklēs iespēju sadarboties ar Saltavota īpašnieku un iežogot avotu, aģentūrai LETA pavēstīja pašvaldības Teritorijas attīstības pārvaldes Vides, darba un civilās aizsardzības speciālists Aivars Jakobsons.

Jakobsons gan nenololo cerības, ka tas, ko varētu līdzēt – iedzīvotāji visticamāk drīz vien izrautu caurumus žogā. Jau tagad netiek ņemtas vērā pašvaldības pie avota izliktās zīmes, kas vēsta, ka ūdens satur zarnu nūjiņas un to nebūtu ieteicams lietot uzturā. Ja tomēr to plānots darīt, ūdens vispirms jānovāra. Zīmes arī regulāri jāuzstāda no jauna, jo tās bieži pazūd.

Tāpat pašvaldība 2009.gadā publicējusi sarakstu ar 26 avotiem, akām un dziļurbumiem, kuros atrodami kaitīgie mikroorganismi, to starpā minot arī Saltavotu.

Piesārņoto avotu saraksts pieejams arī pašvaldības mājas lapas sadaļā “Ūdenssaimniecība”.

Pašvaldība ik gadu oktobrī ņem Saltavota ūdens analīzes, taču pēc Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sižeta tas tiks darīts ātrāk, un pašvaldība beidzot sazināsies arī ar avota īpašnieku un mēģinās pārrunāt iespēju iežogot avotu.

Līdz šim pašvaldība nav sadarbojusies ar personu, kurai pieder zeme, kur atrodas Saltavots.

Nav arī cerību avotu attīrīt, jo dolomītu slāņos, no kuriem nāk avots, ir fekālais piesārņojums, kas tur nonācis jau padomju laikos, kad tika celtas ēkas bez centrālās kanalizācijas, stāsta Jakobsons.

Jau vēstīts par Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sižetu, kur pārbaudīti 12 ūdens avoti Latvijā, no kuriem septiņos konstatētas bīstamās baktērijas koliformas, bet četros no tiem – arī zarnu nūjiņas, kas var izraisīt vemšanu, caureju, vēdera krampjus un zarnu saslimšanas.

No kopumā 12 pārbaudītajiem ūdens avotiem koliformu klātbūtne konstatēta Rojas avotā, Jelgavas novada Vilces dabas parka avotā un Iecavas avotā. Savukārt koliformas kopā ar zarnu nūjiņām konstatētas Līvānu novada Madaliņas baznīcas avotā, Siguldas Saltavotā, Ķekavas avotā un Krāslavas Mīlestības kalniņa avotā.
Tikmēr veselībai bīstamu baktēriju klātesamība ūdenī netika konstatēta Dundagas Dakterlejas svētavotā, Kuldīgas novada Lielā Nabes ezera avotā, Vecpiebalgas novada Bānužu svētavotā, Madonas novada Biksēres avotā un Aglonas bazilikas avotā.

Tāpat raidījuma veidotāji atklāja, ka daudzās pašvaldībās, kurās cilvēki masveidā lieto šos ūdens avotus, nemaz netiek veiktas regulāras analīzes, lai arī nereti ceļš uz šiem avotiem ir labiekārtots un cilvēki tic, ka to ūdens kvalitāte tajos tiek pārbaudīta.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Nerādiet viņiem ne savus avotus ne savas apkaimes pelašķu audzes kā viņi te nesen prasīja!!
    Labāk dzīvosiet ja viņi par jūsu dabas bagātībām nezinās.

  2. Patīkami protams ka ļautiņi pievērsušies Dabas bagātībai – avotiem, vismaz šādā veidā. Tomēr ar prātu vajag padomāt, objektīvi – gadu simtiem ir dirsuši kur pagadās. Skaidrs ka piesārņojums IR, un pats nepazudīs. Nezinājāt? – Lietuvā kur iedzīvotāu vairāk, jau padomju laikā vienā rajonā VISAS akas tika slēgtas…

  3. “koliformas” ir tās pašas zarnu nūjiņas !

  4. Dabas resurss – vislielākā peļņa. Kaut kas jau jādara, lai ļautiņi ūdeni pirktu veikalā, nevis ņemtu no dabas. Vai tad drīkst kaut ko ņemt pa brīvu?

  5. Tad nožogojam visus Siguldas avotus!!!!

  6. Dzīvojiet tak mierā! Atbildēt

    Beidziet mērkaķoties! Kam tas vajadzīgs? – cilvēki kā gājuši tā ies. Tās analīzes ir tikai nosacītas. Vienā dienā tādas, otrā 100 procenti labas. Pajolis Bojārs spodrina sev spalvas un tracina valsti. Ko nākamo kāds darīs pēc viņa pastulbā raidījuma? Vajag domāt ar galvām , avoti ir un būs. Kāpēc neviens nesatraucas par krāna ūdeni???? Uztaisa 1x gadā analīzes un āmen. Bet tajās trubās, vai man dieniņ, kas dzīvo, bet tas gan Bojāru nesatrauc. Klausās penži tādus raidījumus atplestām mutītēm, ķer katru vārdu, tic katram teikumam un pēc tam ceļ paniku.

Draugiem Facebook Twitter Google+