×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. oktobris, 2012
Drukāt

Silta, eleganta šalle rudenim


Foto - Baiba BucenieceFoto - Baiba Buceniece

Viens no aksesuāriem, kas rudenī palīdz justies omulīgāk, ir šalle. Latvijas Mākslas akadēmijas tekstila nodaļas absolvente BAIBA ŠAURIŅA prot pagatavot tādas šalles, kas ne tikai sargā no aukstuma, bet, apmeklējot teātri vai saviesīgu pasākumu, arī papildina tērpu. 


 

Lai izgatavotu šādu šalli, jāsameklē trīs veidu trikotāžas audumi saderīgās krāsās un šifons. Baiba šoreiz izmantos tumši brūnu vilnas trikotāžu, tumši brūnu trikotāžas samtu ar raibiem rakstiem, tumši brūnu likru un tumši sarkanu šifonu. Vidēji lielus auduma gabalus, kas vajadzīgi šim darbam, var izgriezt no neaktuāliem apģērba gabaliem vai arī iegādāties veikalā “Abakhan” Rīgā.

Šalli pēc izvēles var gatavot 1,20 – 2 metrus garu. Vispirms izgriež 30 centimetrus platus gabalus: trīs no samta, trīs – no vilnas trikotāžas. Garums var būt atšķirīgs. Auduma taisnstūrus izkārto uz gludas virsmas, veidojot vēlamo kompozīciju. Baiba liek vienu samta, otru vilnas trikotāžas auduma gabalu, nākamo atkal samta utt. Auduma gabalus ar šujmašīnu vai overloku sašuj kopā garā “desā”. To pārloka uz pusēm, ar kreiso pusi uz augšu. Abos šalles galos ar ziepītēm uzzīmē un nogriež vienādus noapaļotus galus. Šalles pamats ir gatavs.

Nu Baiba gatavos volānus. Tos var šūdināt vienu vai divus. Ja šalles garums ir, piemēram, 1,50 metri, tad volāna garumam jābūt 2,50 – 4,50 metriem, atkarībā no tā, cik kuplas krokas vēlas. No šifona izgriež divus 1,50 m garus un 15 cm platus gabalus, ar galiem sašuj kopā. Abus galus nogriež ieapaļus. Volāna malu apstrādā ar overloku. Pirmais volāns ir gatavs. Otram volānam krokas iecerēts veidot īpaši bagātīgas, tāpēc, sašujot kopā trīs 1,50 m garus un 13 cm platus tumši brūnas likras auduma gabalus, iegūst 4,50 m garu volānu. Atkal ar ziepītēm uzzīmē un nogriež noapaļotus galus. Malu apšuj ar overloku.

Šalli izklāj uz gludas virsmas un ar kniepadatu atzīmē viduspunktu. Arī abiem volāniem atzīmē vidu. Pirmo ņem šifona volānu. Šalles pamata viduspunktu sasprauž ar šifona volāna viduspunktu, tā teikt – vidiņu ar vidiņu. Ar kniepadatām kopā sasprauž arī šalles pamata un šifona volāna galus. Volānā, sākot no malas uz vidu, veido krociņas un katru nostiprina ar kniepadatu. Vairāk kroku veido šalles galos. Kad tās izveidotas līdz šalles viduspunktam, sāk no otra gala. Šifona volānu ar šujmašīnu piešuj pie šalles pamata. Pēc tam tieši tāpat kā šifona volānu pie šalles ar kniepadatām piestiprina otru – likras – volānu. Likras volāns ir ļoti garš, tāpēc krokas var veidot bagātīgas. Vienā šalles pusē, lai glīti veras, krokas veido uz vienu pusi, otrā – uz otru. Kad krokas izveidotas un nostiprinātas ar kniepadatām, likras volānu ar šujmašīnu piešuj pie šalles pamatnes.

Šalli pārloka uz pusēm ar kreiso uz augšu. Ar kniepadatām sasprauž, vidusdaļā atstājot aptuveni 15 cm platu atvērumu. Sašuj ar šujmašīnu, vīli veidojot mazliet tuvāk malai nekā to, kas veidojās, piešujot šifona volānu. Stūros vīles tiesu nogriež mazliet šaurāku. Šalli pa atvērumu apgriež uz labo pusi. Ar neredzamo dūrienu glīti aizšuj atvērumu. Silta, eleganta šalle ir gatava!

 

Materiāli un instrumenti:

trīs veidu trikotāžas audumi, šifons

pieskaņots vai kontrastējošs diegs

šķēres, kniepadatas,

ziepju gabaliņš, lineāls

šujmašīna, overloks

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+