×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
9. septembris, 2014
Drukāt

Siltais un mitrais laiks veicinājis odu savairošanos

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Siltais un mitrais laiks, kas sekoja karstajai un sausajai vasarai, augusta beigās un septembra sākumā veicinājis odu savairošanos.

Iedzīvotāji novērojuši, ka augusta beigās, septembra sākumā, iestājoties atvasarai, atrodoties dabā, nākas atkauties no odu uzbrukumiem. Latvijas Dabas muzeja entomologs Nikolajs Savenkovs aģentūrai LETA skaidroja, ka šāda parādība pēc siltas ziemas un sausas vasaras ir normāla.

Pēc salīdzinoši siltās ziemas, kas odu pārziemošanai ir labvēlīga, uznāca kailsals, kas tiem īpatņiem, kas nav labi noslēpušies, bija liktenīgs. Pēc šādas ziemas sekoja samērā sauss pavasaris, kas atkal bija nelabvēlīgs, lai odi varētu vairoties, jo tiem ir nepieciešamas mitras vietas. Tāpēc arī vasarā nebija daudz odu. “Strādājot dabā, es šovasar pirmo reizi nelietoju pretodu aerosolus,” novērojumos dalījās eksperts.

Izņēmums gan bija mitrās vietas – purvi, mitrie meži -, kur odi bija spējuši savairoties.

Sauso laiku nomainīja lietains laiks, kas odiem bija ļoti labvēlīgs, jo tiem visām attīstības stadijām līdz pieaugušiem īpatņiem ir nepieciešams ūdens – uz tā virsmas tiek izdētas oliņas, un kāpuri līdz odiem attīstās ūdenī. Tikai tad tie pamet ūdeni.

Patlaban, iestājoties atvasarai, ir novērojams liels odu daudzums, kas līdz ar gaisa temperatūras pazemināšanos samazināsies, jo kukaiņi meklēs pārziemošanas vietas. Tomēr ir atsevišķas odu sugas, kas ir spējušas pielāgoties Latvijas apstākļiem un spēj vairoties pat pagrabos, tāpēc neesot brīnums, ja savu reizi naktī jāpamostas no oda kodiena.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +23.6
Alūksne +23.2
Daugavpils +21.9
Saldus +23
Liepāja +20.8
Jelgava +24
Ventspils +21.0
Limbaži +23
Madona +24
Rēzekne +24
+23
+14
+12
Draugiem Facebook Twitter Google+