×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2012
Drukāt

Siltās dienas labvēlīgi ietekmēs graudu kvalitāti

Foto-LETAFoto-LETA

Šā gada sezonā gaidāmas labas ražas lielākajai daļai kultūraugu, turklāt prognozētās siltās un saulainās dienas turpmāk būs labvēlīgas proteīna formēšanās procesam graudos, atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

“Patlaban vairākos reģionos, īpaši Zemgalē, novērota agrāko ziemas kviešu šķirņu un rudzu veldrēšanās, kas var nedaudz samazināt ražu un palēnināt ražas novākšanu. Arī iepriekšējās lietavas un salīdzinoši zemās gaisa temperatūras naktīs nerosināja proteīna veidošanos. Tomēr prognozētās siltās un saulainās dienas turpmāk būs labvēlīgākas proteīna formēšanās procesam, īpaši vēlīnām šķirnēm,” norādīja Balodis.

Lielākajai daļai kultūraugu šī gada sezonā tiek paredzētas labas ražas. Zemgalē ražas prognoze ziemas kviešiem ir vidēji virs 5-6 tonnām no hektāra, citos reģionos tā ir nedaudz zemāka. Savukārt ziemas rudziem raža varētu būt ap četrām tonnām no hektāra, bet ziemas rapsim – 3-4 tonnām no hektāra.

“Tā kā 2011.gada rudens bija siltāks un garāks nekā iepriekšējos gados, tas ļāva ziemājiem labi sacerot un uzkrāt barības vielas, rapsim attīstīt pietiekamu sakņu un auga masu. Pēc labvēlīgās ziemas ziemāji varēja daudz spēcīgāki atsākt veģetāciju. Lauksaimnieki varēja ātrāk uzsākt papildmēslošanu, kas deva iespēju graudaugiem, īpaši vēlāku šķirņu kviešiem, vēl sacerot, līdz ar to izveidojās salīdzinoši daudz produktīvo stiebru. Vārpu garums gan ir nedaudz īsāks nekā citus gadus, bet to skaits augam ir lielāks, tāpēc viena auga ražas potenciāls ir samērā liels,” atzina agronoms.

Vienlaikus viņš sacīja, ka nesmidzinātos ziemas rapša laukos patlaban novērojama baltās puves un sausplankumainības izplatība. Tāpat ziemas rapsim bīstamas jūlijā vēl iespējamās stipras lietusgāzes ar krusu un spēcīgu vēju, kas var izsist sēklas no rapšu pākstīm.

Arī vasarāju raža pēc pašreizējām prognozēm gaidāma ļoti laba, jo pavasaris bija vienmērīgi mitrs un silts, kas veicināja sadīgšanu un cerošanu.

“Vasaras rapsis izskatās īpaši labs tajos laukos, kas veiksmīgi aizsargāti pret krustziežu spīduļa izraisītajiem ziedpumpuru bojājumiem. Stipri cietušos laukos ražas samazinājums būs ļoti ievērojams. Arī kartupeļi aug labi, bet tie īpaši jāaizsargā pret lakstu puvi, tad raža tiek prognozēta salīdzinoši augsta,” sacīja Balodis.

LLKC veic laukaugu ražas prognozēšanu laikā no maija līdz oktobrim, lai Latvijas un Eiropas Savienības atbildīgajām struktūrām sniegtu datus par valstī esošajām sējumu platībām, iespējamo ražību un iespējamo kopievākumu.

Ražas prognozēšana tiek veikta desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem – ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Ziemāji tiek apsekoti maijā, jūlijā un augustā, vasarāji – jūnijā, augustā un septembrī, savukārt kartupeļu platības – jūlijā, augustā un oktobrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+