Praktiski
Mājas

Siltinām lauku mājas bēniņus. Kādu materiālu izvēlēties?0

Foto-Shutterstock

– Lauku mājās parasti virs bēniņiem ir tā sauktais aukstais jumts, kam nav veidots atsevišķs siltumizolācijas slānis, un telpa ir neapdzīvojama, tāpēc būtiski pareizi nosiltināt tieši istabas griestus, caur kuriem aizplūst 25–40% siltuma no telpām, – skaidro būvfirmas “KMT Projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

– Šis siltinājums vienlaikus pilda vairākas funkcijas, ne tikai novēršot siltuma aizplūšanu, bet arī veidojot skaņas izolāciju, kas stipra vēja vai lietus laikā samazina trokšņa līmeni. Vasaras svelmē tas neļauj pārlieku uzkarst telpām zem izolācijas.

Izvēloties siltumizolāciju, jāņem vērā gan finansiālās iespējas, gan materiālu īpašības. Materiālam jābūt ar zemu siltumvadītspēju, mitrumizturīgam, ugunsnoturīgam vai pilnībā nedegošam un ilgmūžīgam. Turklāt vēlams, lai tajā negribētu uzturēties grauzēji.

Parasti bēniņu siltināšanai izmanto minerālvati (akmens vai stikla vati), kas nopērkama plāksnēs un ruļļos. Ekovatē, ko izgatavo no celulozes, nemēdz iedzīvoties grauzēji. Vēl liek lietā dažādu frakciju keramzītu, ekstrudēto putupolistirolu, poliuretāna putas.

Minerālvate

Stikla vates šķiedra ir ļoti trausla, var kairināt ādu un elpceļus. Jādara viss iespējamais, lai materiāla sīkās daļiņas nenonāktu iekštelpās. Stikla vate nebūs piemērota, ja pa bēniņiem paredzēts pārvietoties. Akmens vate šajā ziņā ir piemērotāka, jo šķiedras nav tik trauslas un materiāls ir daudz noturīgāks pret ārējo apstākļu iedarbību. Tomēr arī pa šo siltinājuma slāni staigāt nebūtu ieteicams. Iespējams iegādāties vati ar folija kārtu, kas, pareizi ieklātas, siltumu aizturēs daudz efektīvāk.

Akmensvate plāksnēs ROCKWOOL SUPERROCK (150 x 610 x 1000 mm) maksā aptuveni 4,8 eiro par kvadrātmetru.

Keramzīts

Keramzīts ir ekoloģiski tīrs materiāls, kurā nemēdz iedzīvoties grauzēji, turklāt tas nedeg. Jo sīkāki keramzīta graudi vai granulas, jo lielāks to blīvums un līdz ar to zemāka siltumnoturība.

Bēniņu siltināšanai par optimālām uzskata 4–10 mm diametra granulas. Tās nerada putekļus un savas īpašības saglabā visu ekspluatācijas laiku.

Kubikmetrs keramzīta (0–4 mm frakcija) maksā aptuveni 75 eiro.

Ekovate

Vēl viens materiāls, kam vērts pievērst uzmanību, ir ekovate. Tā sastāv no sīkām celulozes šķiedrām, kas ir īpaši apstrādātas, sakarstot izdala ūdeni un būtībā pašas sevi apdzēš. Šo uzskata par grūti degošu materiālu ar labām siltumizolācijas īpašībām. Ekovate ir ļoti viegla un gandrīz nepalielinās griestu konstrukcijas svaru. Tā nepelē, un tajā nedzīvo peles. Materiālu var izbērt un noblietēt vai ieklāt ar speciālām iekārtām. Izmaksas ar iestrādi – aptuveni 24 eiro par kubikmetru, taču cenu ietekmē iestrādes apjomi un attālums, kurā tā jāved līdz klientam.

Putupolistirols

Materiāls, kura montāža ir samērā vienkārša, turklāt tas nemaksā dārgi. Lielākais trūkums – putupolistirols viegli aizdegas un degot izdala daudz toksisku dūmu. Šā materiāla izmantošanu vajadzētu apsvērt vien tad, ja citu iespēju nav.

Putupolistirols EPS 60 (150 mm) maksā aptuveni 5,72 eiro par kvadrātmetru.

Poliuretāna putas

Materiāls veido hermētisku vienlaidus segumu, taču to iespējams ieklāt tikai ar speciālām iekārtām. Mēdz izmantot vietās, kur ir samērā bargi klimatiskie apstākļi. Sastingušais slānis ir pietiekami blīvs. lai pa to varētu staigāt. Siltumizolācijas īpašības saglabājas, neraugoties uz palielinātu mitruma daudzumu apkārtējā vidē. Nav nepieciešams ieklāt papildu materiālu ūdens un tvaika izolācijai.

Aprēķināts, ka 50 mm poliuretāna putu aizvieto 150 mm minerālvates.

Viens kvadrātmetrs šāda siltinājuma (50 mm biezs) izmaksā aptuveni 6 eiro.

Kā pareizi siltināt bēniņus

• Siltinot bēniņus, vispirms izvāc veco, savu laiku nokalpojušo siltinājumu, kas visbiežāk ir smiltis vai skaidu maisījums. Ja nepieciešams, veic nesošo konstrukciju remontu.

• Tad aprēķina vēlamā siltinājuma slāņa biezumu, kas atkarīgs no konkrētās ēkas izmantošanas mērķa, klimata un arī materiāla. Piemēram, dzīvojamajai ēkai griestu siltinājuma biezums, izmantojot beramo ekovati, ir apmēram 125 mm.

• Virs t.s. melnajiem griestiem ieklāj tvaika izolācijas materiālu, kas neļaus mitrumam, kas ceļas uz augšu kopā ar silto gaisu, samērcēt siltumizolācijas materiālus.

• Ieklājot minerālvati, loksnes precīzi piegriež un ievieto starp sijām tā, lai vate neizliektos, nebūtu saspiesta un nepaliktu spraugas. Turklāt materiālam blīvi jāpieguļ pie tvaika izolācijas slāņa. Ja plānotais siltumizolācijas materiāla biezums ir lielāks par siju augstumu, siju augstums jāpieaudzē līdz vēlamajam.

• Siltumizolācijas materiālu pārklāj ar hidroizolācijas plēvi. Virs sijām piestiprina nelielas brusiņas (30 x 40 mm) un no dēļiem klāj bēniņu grīdu. Brusiņas veidos ventilējamu slāni, kas nodrošinās mitruma iztvaikošanu, ja zem bēniņu grīdas tāds radīsies.

• Ja tvaika izolāciju nelieto, tieši siltumizolācijas materiālā sastopas aukstais un siltais gaiss. Temperatūra pazeminās zem rasas punkta, un sāk veidoties kondensāts. Siltumizolācijas materiāls kļūst mitrs un zaudē savas īpašības.

• Ja vates vietā izmanto putupolistirolu, spraugas starp loksnēm un sijām obligāti jāaizpilda ar montāžas putām.

• Lietojot poliuretāna putas, tvaika izolācija nav nepieciešama. Tāpat nav vajadzīga augšējā hidroizolācijas kārta.

• Liekot ekovati, tvaika izolācija no augšpuses nav nepieciešama, līdzīgi kā izmantojot minerālvati. Iestrādājot ar iekārtām, tā labi pielips pie tvaika izolācijas un sijām, veidojot pietiekami biezu kārtu bez šuvēm. Tvaika izolācija būs vajadzīga, arī ieklājot keramzītu.

• Bēniņu telpā jāierīko laba ventilācija, un, ja nav plānota vienlaidu grīda, virs tvaika izolācijas ieteicams izlikt laipas staigāšanai.

LA.lv