Praktiski
Mājas

Siltumizolācijas materiāli, kas grauzējiem nav pa zobam 16

Foto-Shutterstock

Būvējot vai renovējot māju, vienmēr tiek ierīkots arī atbilstīgs siltinājums. Tomēr reizēm siltumizolācijas materiāli ne tikai pasargā māju no aukstuma un vasaras tveices, bet arī rada lielisku mājvietu grauzējiem. Kā izvēlēties piemērotāko, kas būs silts, bet nepatiks pelēm un žurkām?

– Grauzēji par mājvietu visbiežāk izvēlas tieši siltinājumu, kur ierīko savas ejas un migas. Nevienu no mūsdienās pieejamajiem siltināšanas materiāliem grauzēji neēd, taču lielu daļu grauž labprāt. Turklāt nelūgtos viesus padzīt ir visai grūti. Tāpēc, izvēloties materiālu, rūpīgi jāizvērtē tā īpašības, arī esamība grauzēju ēdienkartē, – skaidro celtniecības uzņēmuma “KMT projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Ekovate

Pieredze liecina, ka ekovate ir viens no populārākajiem siltumizolācijas materiāliem, kurā grauzēji neapmetas uz dzīvi.

Materiāla ieklāšanai izmanto speciālas iekārtas, kas to izkliedē vienmērīgi. Kad ekovate sāk sastingt, to apstrādā ar speciālu rulli.

Ekovate ir mīksts materiāls. Kāpēc tā nepatīk grauzējiem? Ražošanas procesā tai pievieno ortoborskābi, kas grauzējiem izraisa atūdeņošanos un smakšanu. Ja arī kāda pele nolemj ekovatē ierīkot migu, tā ātri šo vietu pamet, nespējot vairoties. Ar skābi apstrādātajai ekovatei ir antiseptiskas īpašības, sakarstot tā izdala daudz mitruma, tāpēc ir pietiekami ugunsdroša siltināšanai, lai gan ekovati izgatavo no celulozes. Cilvēkam tā ir nekaitīga, un šo materiālu var izmantot siltināšanai iekštelpās, arī istabu starpsienās. Tā laika gaitā nepelē un nesadalās.

Izmaksas ar iestrādi – aptuveni 24 eiro par kubikmetru, taču cenu ietekmē iestrādes apjomi un attālums, kurā tā jāved līdz klientam.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Putu stikls

Putu stikla granulas ir jauns, viegls celtniecības un izolācijas materiāls. To izgatavo, stikla lauskas samaļot un karsējot ar silīcija karbīdu, kas veicina izplešanos. Iegūtās dažāda izmēra granulas un loksnes ir videi draudzīgs materiāls.

Tam ir lieliskas siltumizolācijas īpašības, tas nedeg, ir aptuveni 20 reižu vieglāks par granti – kubikmetrs sver aptuveni 150–170 kilogramu. Šis materiāls nepatīk ne tikai grauzējiem, bet arī kukaiņiem.

Putu stikla granulas lieto līdzīgi kā smalko frakciju keramzītu. Savukārt plāksnes var stiprināt pie iekšējām vai ārējām sienām. Cena – aptuveni 125 eiro par kubikmetru.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Keramzīts

Jau sen zināms, ka keramzīts ne tikai nevada siltumu, skaņu un nedeg, bet tajā arī nemēdz dzīvot grauzēji.

Keramzītu izgatavo no īpašām māla šķirnēm, ko rūpīgi attīra un sajauc. Tad no iegūtā materiāla formē granulas, tās apstrādā noteiktā temperatūras režīmā, līdz kļūst vieglas un izturīgas. Keramzīta granulas mēdz būt dažāda lieluma. Pa rupjākajām frakcijām grauzēji spēj pārvietoties, bet smalkākajās grimst. Turklāt keramzīta masā ir pārāk maz gaisa elpošanai, sīkās daļiņas iekļūst dzīvnieku elpceļos. Māla granulas ir arī pārāk cietas, lai derētu graušanai.

Ar šo materiālu parasti siltina pagrabus, bēniņu telpas, starpstāvu pārsegumu, piepilda tukšumus zem grīdas seguma. Kubikmetrs keramzīta (līdz 4 mm frakcija) maksā aptuveni 75 eiro.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Gāzbetons

Arī gāzbetons ir siltumizolācijas materiāls, kas grauzējiem nav pa zobam. No gataviem blokiem mūrē nesošās sienas vai apmūrē jau esošās ēkas.

– Pastāv iespēja šķidru gāzbetona masu klāt uz grīdām vai pildīt, piemēram, starp divām rindām ķieģeļu sienā, veidojot efektīvu skaņas un siltumizolācijas slāni, taču praksē ar šo paņēmienu neesmu saskāries, – saka Māris Stiprais.

Materiāls izgatavots no cementa, ūdens, smiltīm un putas veidojošām piedevām. Sacietējot tas iegūst stingru, porainu struktūru. Cena: 67–95 eiro par kubikmetru atkarībā no bloku veida un ražotāja.

Citi siltumizolācijas materiāli

Lai gan tiek apgalvots, ka grauzēji putuplastu savā ēdienkartē neiekļauj tā sastāvdaļu dēļ, pieredze liecina pretējo. Peles un žurkas to sagrauž bez īpašas piepūles un kaitējuma savai veselībai. Tāda pati situācija ir ar ekstrudēto putu polistirolu.

Arī visi minerālvates veidi nav šķērslis nevienam grauzējam. Turklāt nav atšķirības – stikla vai akmens vate. Šos materiālus peles un žurkas gan neēd, taču izmanto, lai iekārtotu sev ērtas migas. Grauzējus no vates izdzīt ir ļoti grūti. Izliekot indi, ir risks, ka dzīvnieciņi ies bojā tieši sienā un, lai vēlāk novērstu smaku, nāksies sienu izjaukt. Tāpēc vismaz ēkas pirmajā stāvā vajadzētu izmantot kādu no iepriekš minētajiem materiāliem.

PADOMS

Ēku no grauzējiem palīdzēs sargāt ne tikai moderni materiāli, bet arī medīgs kaķis, kurš nelūgtos ciemiņus izķers jau dārzā.

LA.lv