Foto-Sandra Ruska

Siltumnīcā karsts kā pirtī… Kā pasargāt augus? 1

Kad karstās vasaras dienās gaisa temperatūra ārā tuvojas +30 °C, gurķi un tomāti siltumnīcā cieš – ziedputekšņi nedīgst, nobirst ziedi un augļaizmetņi, lapas saritinās vai novīst. Kā augus pasargāt no tiešiem saules stariem un nedaudz pazemināt temperatūru siltumnīcā?

Reklāma
Reklāma

Siltumnīcas ēnošana


Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Visvienkāršāk ir plēves vai stikla siltumnīcas jumtu un sienas nobalsināt ar celtniecības krīta ūdens emulsiju. To var darīt ar miglotāju, slotu vai vienkārši apšļakstot sienas un jumtu no krūzes. Ir arī īpaša krāsa, kuru izsmidzina vai ar kuru nokrāso siltumnīcu. Tai ir atšķirīgs izmantošanas laiks – daži balsināšanas līdzekļi nomazgājas ar lietu jau dažu mēnešu laikā, citi ir noturīgāki. Piemēram, krāsa Nixol 12,5 kg spainītī maksā 38,46 eiro. Balsināšanai 1 kg līdzekļa sajauc ar 4 l ūdens un izpūš uz 80 m² virsmas. Šāds noēnojums ir ļoti efektīvs, iztur trīs mēnešus. Trūkums – krāsa noēno siltumnīcu arī tad, kad laiks ir lietains un apmācies, un rudenī krāsa ar birstīti jānotīra, kas ir laikietilpīgs papildu darbs.

Augus siltumnīcā var noēnot ar speciāliem ēnošanas tīkliem. Tas ir tumši zaļš, rūtots, efektīvi atstaro saules starus (50% no siltuma starojuma). Var segt uz siltumnīcas jumta gan iekšpusē, gan ārpusē. Tīkls ir 4 m plats, rullī ir 50 metru. Temperatūras samazināšanos par dažiem grādiem var arī panākt, ēnošanai izmantojot vecus palagus. Liekot ārpusē, tie jānostiprina, citādi aizpūtīs stiprs vējš.

Vēdināšana


CITI ŠOBRĪD LASA

Lai vasarā siltumnīcā neveidotos kondensāts, nepieciešama ventilācija. Svarīgi ir uzturēt tajā pēc iespējas vienmērīgu gaisa temperatūru un mitrumu, tad augi labi attīstīsies un ražos. Ventilācija būs labāka, ja vēdlodziņi atradīsies ne tikai pie jumta kores, bet arī vertikālo sienu apakšējā daļā. Siltās naktīs (gaisa temperatūra ārā +17…+20 °C) vēdlogus labāk nemaz nevērt ciet.

Ja dārzkopība ir tikai vaļasprieks, vēdlogi var būt vienkārši atverami. Var iegādāties arī automātiskos logu atvērējus vidēji par 35 eiro, to celtspēja ir līdz 7 kg. Vēdināšana un gaisa temperatūras kontrole notiek automātiski (darbināšanai nav nepieciešamas baterijas vai elektrība), izmantojot īpašu metāla sakausējumu, ko ietekmē siltums. Iekārtu var viegli uzmontēt (pieskrūvēt) parastajām vēdināšanas lūkām. Automātisko atvērēju priekšrocība – siltumnīcu bez bažām vairākas dienas var atstāt bez pieskatīšanas.

Gaisa un augsnes mitruma režīms


Lai gan augšanas apstākļi augiem siltumnīcā ir optimāli, vienmēr jābūt labai ūdens apgādei – gan laistīšanai, gan rasināšanai. Ūdens patēriņš atkarīgs no gaisa temperatūras, gaismas daudzuma un gaisa cirkulācijas. Ja tā ir par maz, augu dzīvības funkcijas strauji samazinās, tie nokalst, bet, ja par daudz, augsnē samazinās skābeklis.

Vajadzības gadījumā atvēsināšanai un gaisa mitrināšanai lielā siltumnīcā var izmantot speciālas miglas sprauslas, piemēram, “Netafim” ražotās CoolNet, kas maksā 1,45 eiro gabalā (to uzstādīšanai papildus nepieciešams pretvārsts, pagarinātājs, pretpilienu vārsts, pievienotājs). Mazākās siltumnīcās, lai augi nevīstu, atliek gaisu rasināt, apsmidzinot augus dienas vidū ar tīru ūdeni, piemēram, no muguras smidzinātāja.

Visvienkāršāk ir mitrināt ar lejkannu, lai gan tas ir darbietilpīgi. Šajā gadījumā augus labāk laistīt agri no rīta, vienlaikus aplaistot arī celiņus. Augus siltumnīcā nav vēlams laistīt pirms tumsas iestāšanās, jo tas palielina gaisa mitrumu nakts stundās un agri no rīta var rasties rasa.

Reklāma
Reklāma

Barošana caur lapām


Karstumā un sausumā, piemēram, tomātiem un gurķiem augļu veidošanās laikā bieži novērojams kalcija deficīts. Tomātiem tas rada neparazitāro galotņu puvi, bet gurķiem veidojas spici galiņi.

Papildmēslošana caur saknēm, iestrādājot mēslojumu augsnē vai laistot, nav iedarbīga. Ātram risinājumam labāk noder vairākkārtēja miglošana ar kalcija nitrātu, jo tas būtiski ietekmē ražas kvalitāti. Miglošana iedarbojas uzreiz, un rezultāts ir redzams pēc 2–3 dienām. Ir izstrādāti speciāli mēslojumu koncentrāti lapu miglošanai – Omex, Agroleaf Power, Suplo un citi. Var izmantot arī ūdenī šķīstošos mēslojumus – kālija nitrātu, kalcija nitrātu. Ar šķīdumu jāapsmidzina augu galotnes un jaunie, nupat aizmetušies augļi. Augus nedrīkst miglot karstā, saulainā laikā, kad temperatūra ir augstāka par +25 °C. Ieteicams to darīt no rīta, ja gaidāms apmācies laiks, vai vakarā, bet augiem jāpagūst nožūt. Pirms smidzināšanas lapām jābūt sausām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.