×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
23. maijs, 2017
Drukāt

Siltumnīcas un viss, kas Tev par tām jāzina

Foto: Bigstockphoto.com/ JuhkuFoto: Bigstockphoto.com/ Juhku

Ņemot vērā mūsu platuma grādu īpatnības, savas ražas iegūšanai lieliski noder siltumnīcas – tajās iespējams audzēt dažādus augļus, dārzeņus, ogas un garšaugus. Tomēr, lai siltumnīcas sniegtās iespējas izmantotu pilnībā, jāievēro dažas rakstītas un nerakstītas patiesības.

1. Katram augam ir savas īpatnības
Lai gan siltumnīcas, kurās kopā “sadzīvo” gurķi, tomāti, baziliks un vēl citi augi, nav retums, ar haotisku audzēšanu aizrauties nevajadzētu. Ikvienam augam ir savas kaprīzes, piemēram, tomātiem patīk, ja gan diennakts karstajā, gan aukstajā laikā tiem piekļūst svaigs gaiss, savukārt ar gurķiem ir gluži pretēji, proti, caurvējš var negatīvi ietekmēt to augšanu. Vēl kaprīzāka ir paprika, kurai caurvējš vispār nedrīkst piekļūt. Taču tas nenozīmē, ka katrai kultūrai nepieciešama atsevišķa siltumnīca. Piemēram, paprikas vienmēr var norobežot ar papildus plēvi, izveidojot starpsienas, savukārt gurķiem atvēlēt vietu, kurā gaisa plūsmas, ja siltumnīcas durvis/ logi atvērti, ir mazāka. Ar garšaugiem problēmu ir mazāk, piemēram, baziliku un salātus var stādīt zem tomātiem, turklāt bazilika klātbūtne uzlabo tomātu augšanas apstākļus.

2. Pamatu pamats – augsnes sagatavošana
Lai augi pēc laika varētu dot gardu ražu, tiem nepieciešams uzņemt ne tikai saules gaismu un siltumu, bet arī minerālvielas un barības vielas, piemēram, kāliju un fosforu. Ja gatavojies apjomīgai ražai, ar kuru plāno arī doties uz vietējo tirgu, lieti noder augsnes analīzes, ar kuru palīdzību iespējams noteikt ne vien to, kādi elementi ir augsnē, bet arī tās skābuma līmeni. Tiesa gan, izvēloties veikt analīzes, jārēķinās ar papildus izdevumiem. Analīzes iespējams veikt Valsts augu aizsardzības dienestā, un ar to izmaksām iespējams iepazīties šeit.

Vadoties pēc tā, kāds ir augsnes sastāvs, iespējams to labāk pielāgot konkrētajai kultūrai, izmantojot minerālmēslus, kompostu vai kūtsmēslus.

3. Seko līdzi siltumnīcas tehniskajam stāvoklim

Lai siltumnīcas kalpotu godam, par tām attiecīgi jāparūpējas. Galvenās darbības, kas attiecas uz siltumnīcas apkopi un uzturēšanu, ir šādas:

– Siltumnīcas tuvumā nededzini atklātu uguni. Reizēm salnu laikā siltumnīcā tiek dedzinātas sveces, lai uzturētu nepieciešamo temperatūru, taču šādos gadījumos jāizvēlas piemērota sveces atrašanās vieta – liesma nedrīkst karsēt siltumnīcas karkasu vai polikarbonāta plāksnes;

– Ziemā, kad siltumnīcu sāk apsegt sniegs, to nepieciešams notīrīt. Daļai siltumnīcu gan ir ļoti slīps jumts, un sniegs uz tā nekrājas, turklāt iespējams iegādāties arī loku pastiprinājumus, kas pasargā pret jumta konstrukcijas deformēšanos. Taču, ja sniegs ir biezā kārtā vai smags, to jebkurā gadījumā jātīra;

– Pret siltumnīcas malām neatbalsti darba rīkus, piemēram, dakšas, lāpstas, grābekļus u.c. – tas var radīt siltumnīcas plākšņu deformēšanos vai bojājumus;

– Ja siltumnīcas sienas kļuvušas netīras, tās nepieciešams nomazgāt. Tas tiešā veidā ietekmē arī ražu – no siltumnīcas paneļu tīrības ir atkarīga gaismas caurlaidība, un, kā zinām – jo vairāk saules gaismas augam piekļūst, jo labāk tas augs un dos augļus. Taču siltumnīcas tīrīšanai izmanto tikai piemērotus tīrīšanas līdzekļus;

Regulāri pārbaudi durvju blīves – ja tās neļauj pilnībā noslēgt durvis, laiks iegādāties jaunas.

Siltumnīcas un lecektis – kā veikt izvēli?
Ja Tavā piemājas dārzā nav pietiekami daudz vietas vai arī negrasies audzēt daudz augus, veiksmīgs risinājums ir lecektis. Tās izmēra ziņā ir nelielākas, kā arī ērtāk uzstādāmas. Lecektis iespējams izmantot arī kā dekoratīvu elementu, tajā iestādot dažādas puķes un citus dekoratīvos kultūraugus. Taču jāņem vērā, ka lecektis ir arī ievērojami zemākas nekā siltumnīcas (konkrētus parametrus iespējams uzzināt, ieskatoties siltumnīcas specifikācijā).

Polikarbonāts vai plēve?
Lai gan joprojām iespējams sastapt arī stikla siltumnīcas, jāteic, ka lielākoties izvēle tomēr krīt par labu plēves vai polikarbonāta siltumnīcai. Kādēļ? Stikla siltumnīcai ir vairāki mīnusi – pirmkārt, karstā laikā augi var apdegt, jo stiklā nav gaismas filtra; otrkārt, stikla smaguma dēļ nepieciešams ļoti izturīgs siltumnīcas karkass; treškārt, stikls ir trausls, un tā saplīšanas gadījumā pastāv gan liels savainošanās risks, ja visi stikli pēcāk netiek rūpīgi savākti, kā arī jaunas rūts ielikšana ir samērā sarežģīta.

Pavisam īsi iepazīsimies ar diviem citiem siltumnīcu veidiem:

– Plēves siltumnīcas – ir salīdzinoši vieglāk uzstādāmas, kā arī, pateicoties tam, ka plēve sver ļoti maz, siltumnīcas karkass var būt salīdzinoši vienkāršāks;

– Polikarbonāta siltumnīcas – šīs siltumnīcas kļūst arvien populārākas. Kāpēc? Polikarbonāta siltumnīcas lieliski aiztur kaitīgos saules starus, kā arī ir ļoti izturīgas. Atšķirībā no plēves, kuru ziemā jānoņem un pavasarī jāuzstāda no jauna, polikarbonāts ir ļoti izturīgs gan pret temperatūras maiņām, gan tehniskiem bojājumiem.

Siltumnīcas internetā? Kāpēc gan ne!
Siltumnīcu iegādei vairs nav jāvelta puse dienas – daudz ērtāka opcija ir siltumnīcas iegāde internetveikalā, jo tādējādi Tev nevajadzēs uztraukties nedz par piemērota transporta atrašanu, nedz pašu transportēšanas procesu. Izklausās vilinoši, vai ne? Ienāc Xnet.lv un atrodi nepieciešamo!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+