Latvijā
Sabiedrība

Simti pie Rīgas pils pēc “oligarhu sarunām”. Prezidentu Vējoni izsvilpj 39

Foto – Valdis Semjonovs

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) tautas sapulcē par tiesiskumu ceturtdienas vakarā pie Rīgas pils bija pulcējušies vairāki simti cilvēku, kuri pauda neapmierinātību ar valsts politisko vidi, kura atklājusies publiskotajās “oligarhu sarunās”, novēroja aģentūra LETA.

Sapulces sākumā tika nolasīts manifests, kura deklamēšanas laikā sapulcei pievienojās arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņa ierašanās tika sagaidīta ar ovācijām, taču pēc runas tika izsvilpts.

“Jūs esat par tiesisku, stipru valsti, es esmu par stipru, tiesisku valsti, tātad mēs kopā esam par stipru, tiesisku valsti. Mēs esam arī par atklātu sabiedrību, brīviem, neatkarīgiem medijiem, un, protams, ka stipras valsts pamatā ir tiesiskums,” piebilda Vējonis.

Vējonis atkārtoti teica, ka viņam Rīdzenes sarunas nav “absolūti pieņemamas”. “Mēs esam vienā laivā un mēs visi raudzīsimies, lai sarunu izvērtēšanas process notiktu stingri, pēc tiesiskiem principiem. Es esmu pārliecināts, ka šodienu notikumi palīdzēs mums būs labākiem un kopā veidot stiprāku valsti,” sacīja Vējonis.

Vējonis norādīja, ka iesaistītajiem pašiem jāizvērtē sava atbildība, uz ko saņēma izūjināšanu un izsaucienus: “Mugurkaulu!”

Galerijas nosaukums

Sapulces gaitā uz laukumā esošas skatuves kāpa dažādi cilvēki, kuri, piemēram, pieprasīja zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) un satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) demisiju. Pēc šiem izsaucieniem sekoja atbalstoši sapulces dalībnieku saucieni.

Daudzi pasākuma dalībnieki rokās tur plakātus, uz kuriem redzami tādi uzraksti kā “Pieprasām Kalnmeiera atkāpšanos!”, “Nost ar “Saskaņu, Nacionālo apvienību, “Vienotību” un ZZS!”, “Deputāti, ieklausieties tautas viedoklī!”, “Mēs neļausi aizmirst!” un citi.

Lielākā daļa pasākuma dalībnieku ir vecāka gada gājuma cilvēki, taču viņu vidū ir arī māmiņas ar bērnu ratiem, kā arī kāds muzikants ar ģitāru. Uz tautas sapulci ieradies arī Rīgas domes “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis, partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs un Rīgas domes deputāts Juris Pūce, juriste Ieva Brante, aktieri Baiba Broka un Andris Keišs, Saeimas deputāti Eduards Smiltēns (V) un Mārtiņš Šics (LRA), kā arī citi sabiedrībā pazīstami cilvēki. Dažiem no viņiem rokās ir Latvijas karogi.

Kopumā sapulce norit visai mierīgā gaisotnē, lai arī kritika atsevišķiem politiķiem tiek izteikta gana asa.

Kā ziņots, ka viesnīcā “Rīdzene” noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

LA.lv