×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2013
Drukāt

“Sinfonietta Rīga” Dizaina fabrikā atskaņos tviteroperu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

"Sinfonietta Rīga"

Kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” sadarbībā ar festivālu “Arēna” piedāvā koncertu ar komponista Eižena (Jūdžina) Birmana kantātes Nostra culpa pirmatskaņojumu Latvijā. Tviteropera un vēl četri laikmetīgi mūzikas darbi izskanēs 18. oktobrī līdz šim neierastā koncertvietā – Dizaina fabrikā “D.FAB” Pārdaugavā. Koncerta solistes – igauņu mecosoprāns Irisa Oja un čelliste Guna Āboltiņa.

Par tviteroperu dēvētā divdaļīgā kantāte Nostra culpa pavasarī satricināja Igaunijas publiku un ieintriģēja pasaules masu medijus, liekot sarosīties ne tikai laikmetīgās mūzikas faniem, bet arī ļaudīm ārpus koncertzālēm. Radusies kā divu viedokļa līderu, amerikāņu ekonomista Pola Krugmana un Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa sadursme mikroblogošanas vietnē Twitter , Nostra culpa iedzīvina diskusiju par finanšu krīzi un mazo valstu situāciju. Krīzes teorijas līderis Pols Krugmans ir plaši pazīstams kā ass Baltijas valstu taupības politikas recenzents, turklāt ekonomists nav kavējies arī kritizēt Latvijas t.s. veiksmes stāstu. “Šis skaņdarbs nav par Igauniju, tas skar visas Baltijas valstis,” tā Normunds Šnē komentē darba vēstījumu.

Koncerta soliste Irisa Oja ir bieža viešņa liela mēroga projektos ar pasaulē zināmiem diriģentiem un orķestriem, kā arī atzīta kamerdziedātāja laikmetīgos projektos. Daugavpilī dzimušais komponists Eižens Birmans kopš bērnības dzīvo ASV, Igaunijā ieradies ar Fulbraita stipendijas starpniecību, lai studētu kompozīciju Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā. Viņa līdzšinējie panākumi ļauj Eiženu Birmanu dēvēt par vienu no veiksmīgākajiem jaunajiem komponistiem starptautiskajā mūzikas arēnā. Komponists izsakās par gaidāmo koncertu Rīgā: “Viens no galvenajiem uzdevumiem, radot Nostra culpa , ir sacerēt šodienas mūziku un sasniegt klausītāju jaunā un revolucionārā veidā. Esmu pagodināts, ka tāds pasaules klases orķestris kā Sinfonietta Rīga ne tikai piedāvās darba pirmatskaņojumu Latvijā, bet arī radoši izveidojis programmu visam koncertam.’’

Līdzās tviteroperai koncerta programmā likts šīgada jubilāra Vitolda Lutoslavska skaņdarbs Grave , mūsdienu beļģu komponista un mūzikas teorētiķa Žana Marī Rensa kameropuss Monolythe , skaņukrāsu virtuoza Magnusa Lindberga Jubilees un jaunā spāņu komponista Fransisko Kolla opuss Piedras . Opusa Piedras jeb “Akmeņi” atskaņojumu dzirdēsim dzirkstošās čellistes Gunas Āboltiņas izpildījumā.

Uz koncertu Rīgā ieradīsies Nostra culpa komponists Eižens Birmans un libreta autors Skots Dīls ASV).

Dizaina fabrika “D.FAB” par koncerta mājvietu izvēlēta Eiropas Savienības projekta New Music: New Audiences ietvaros, tādējādi aicinot atklāt līdz šim nezināmas koncertu vietas laikmetīgās mūzikas atskaņošanai. “D.FAB” adrese: Slokas iela 52d (iekšpagalmā).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+