Foto – Inita Šteinberga

Sīpoli sāk mosties? Viss par lociņiem un sīpolu šķirnēm 0

Jautājums. Ko darīt ar sīpoliem? Daudziem pīnē jau zaļi loki. Daļa mīksti, sapuvuši. Arī nekādi loki no ūdenī ieliktajiem nesanāk, bojājas. Vai var kaut kā piebremzēt augšanas procesus, lai ilgāk būtu savi sīpoli. Andris Zantē

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

“Ar sīpoliem ir līdzīgi kā ar āboliem – ja nav speciālas glabāšanas vietas, līdz Jaungadam var saglabāt labi, bet pēc tam tie sāk strauji bojāties,” skaidro dārzeņu audzētājs Aivars Presnikovs.

Foto – Inita Šteinberga

Bojātie pat lokiem neder

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja process sācies, neko nevar līdzēt. Atliek vien regulāri pārcilāt krājumus un mīkstos, bojātos izmest. Nav vērts iežēlināties, ja mīkstajam sīpolam izšāvušies zaļi lociņi, – ielikts ūdenī, tas tik un tā sapūs. Lociņu steidzināšanai der tikai cieti sīpoli. Velti cerēt, ka no liela sīpola izaugs lielāki loki. Lociņi veidojas no centra, ko var labi saskatīt, sīpolu pārgriežot. Vislabākie loku diedzēšanai ir vidēja lieluma sīpoli. No pašaudzētā sīpola neko vairāk par dažiem lokiem nesagaidīt. Turklāt pašaudzētajiem sīpoliem, kas ir slimi, arī loki aug neglīti, slimīga izskata.

Ražīgāki būs veikalos nopērkamie, speciāli lociņu diedzēšanai paredzētie sīpoli. Ir vienalga, vai tos ievieto ūdenī vai stāda augsnē. Sīpols paredzēts, lai vienu reizi novāktu lociņus (labos ap­stākļos tie ataugs, taču rezultāts būs niecīgs). Pēc izaugušo loku nogriešanas liek steidzināt jaunu porciju.

Mūža garums šķirnēm atšķirīgs

Par to, kam sīpoli paredzēti – lietošanai rudenī vai glabāšanai, jādomā jau sēklu vai sīksīpoliņus pērkot. Sevišķi liela šķirņu izvēle ir sēklām. Kā viena no atšķirīgām īpašībām šķirnēm ir arī uzglabāšanas ilgums. Dažām šķirnēm tas ieprogrammēts ilgāks, citas paredzēts apēst drīz pēc novākšanas. Labi, ja stādmateriālu iegādājas veikalā, kurā ir zinošs konsultants. Stādot sīpolus, jāatzīmē, kurā vagā kura šķirne aug, jo tad tos atbilstīgi varēs novākt un sašķirot glabāšanai vai ātram patēriņam.

Šķirnes, kas labi glabājas:

– ar dzeltenu mizu ‘Herculess F1’, ‘Centurion’, ‘Stuttgarter Riesen’, ar sarkanu mizu ‘Red Baron’, ‘Redspark F1’, šalotes sīpoli ‘Bonitta F1’, ‘Matador F1’.

Šķirnes, kas slikti glabājas:

– visas šķirnes ar balto mizu un sarkano mizu, – ‘Reddawn F1’, ar dzelteno mizu – populārie ‘Exhibition’ (tiem ir saldena garša), ziemas sīpoli ‘Troy’.

Sīpolu virteni apskata – kuram sīpolam parādījušās baltas saknītes, tas ir pamodies. To pirmo apēd vai lieto loku steidzināšanai. Foto – Inita Šteinberga

Laiks ietekmē veselību

Glabāšanās ilgumu ietekmē arī tas, kādi laika apstākļi bijuši augšanas gadā. Pērnvasar laiks bija lietains un vēss. Sevišķi postoši tas bija augustā, kad sīpoliem bija nepieciešams nobriest.

Vislabākais laiks vākšanai ir ap 15. augustu. Par gatavību liecina tas, ka laksti sāk dzeltēt un gulties. Ja novākšana tiks nokavēta, sīpoli var atsākt otrreizēju augšanu un veidot jaunas saknītes, kas pasliktinās glabāšanos. Ražas novākšanai izvēlas siltu, saulainu dienu, kad sīpoli ir uzsiluši. Pēc novākšanas tos liek žāvēties. Ja lakstu kakliņš ir pārāk resns un jēls, lokus pie tā ieplēš. Lietainā laikā laba būs diena, kad loki apžuvuši. Sīpoliem pērn attīstījās dažādas puves, rezultātā inficētie sīpoli straujāk iet bojā.

Reklāma
Reklāma

Glabāšanai piemērota ir silta, sausa vieta (pie plīts mūrīša laukos) vai pavēsa telpa bēniņos, koridoros. Taču parasti šādu vietu trūkst, un sīpolus glabā istabas temperatūrā, kāda nu tā katrā mājā ir. Lielaudzētāji sīpolu ražu glabā speciālās noliktavās ar konstantu temperatūru un speciāli ierīkotu spēcīgu ventilāciju. Sīpolu ilgdzīvošanu neietekmē tas, vai tie pīti pīnē vai plānā kārtā iebērti grozā vai kastītē.

Veselīgums sākas no sēklas

Sīpols var būt inficēts arī jau sīksīpoliņa stadijā. Tādēļ speciālists iesaka nepirkt sīksīpoliņus par lētu naudu lielveikalos (reizēm pat šķirne nav minēta) vai tirgū no rokas. Sēklas izvēlas tādas, kas paredzētas lielaudzētājiem. Daudzi dārzkopības veikali piedāvā sēklas, kas safasētas mazos daudzumos. Sīpolu sēklas sēj marta sākumā, vidū. Agrāk nav vēlams, jo pāraugušie sīpoliņi slikti ieaugas. Izdevīgāk dēstus audzēt kastītēs, jo tad vieglāk nodrošināt mitrumu dīgšanas laikā un nav jābēdā par nezālēm. Uz lauka sēj tik agri, cik zeme to ļauj, vismaz aprīlī. Stādīšanai visiem sīpoliem (ar dēstu vai sīksīpoliņu) piemērots maija sākums.

Lai ātrāk tiktu pie lociņiem un jaunajiem pašaudzētajiem sīpoliem, var stādīt šķirnes ‘Troy’ sīksīpoliņus. Tos stāda vēlu rudenī vai agri pavasarī uz lauka vai siltumnīcā. Stāda cieši citu pie cita, jo pavasarī, pakāpeniski retinot, izrauj sīpoliņu ar visiem lokiem. Rudenī stādītajiem uz Jāņiem jau būs ēdama lieluma sīpoli. Šie sīpoli ir izturīgi pret izziedēšanu. Vasaras vidū nobriedušie sīpoli jāizlieto drīz pēc novākšanas, piemēram, konservu gatavošanai.

PADOMS

Jo labāk sīpoli nokaltēti, jo ilgāk tie saglabāsies.