Uncategorized

Sīriešiem sola Eiropas ieročus 0

Foto – AFP/LETA

Sīrijas vardarbīgā konflikta upuru skaitam tuvojoties simts tūkstošu atzīmei (šobrīd bojā gājušo skaits sasniedzis 94 tūkstošus), politiķi un diplomāti zīmē kārtējos miera plānus. Eiropas Savienības valstis lēmušas nepagarināt iepriekš noteikto liegumu pārdot ieročus sīriešu nemierniekiem.

 

Aizlieguma termiņš beidzas 31. maijā. Tiesa, neviena valsts līdz šim nav paziņojusi, ka Sīrijas nemierniekiem sūtīs ieročus.

 

Sīrijas nemiernieki nepārliecina

“Mums nav plānu uz Sīriju tūlīt pat sūtīt ieročus. Šis lēmums mums dod iespējas piemēroties nākotnes situācijām, ja, piemēram, stāvoklis pasliktināsies,” ieroču piegādes aizlieguma atcelšanu pamatojis Britānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs. ES izplatītajā deklarācijā, par kuras tekstu valstis vienojās pēc 12 stundu ilgām vētrainām debatēm, teikts, ka “ES dalībvalstīm, kuras gribētu sīriešu nemierniekiem sūtīt ieročus, būs jāiegūst eksporta licence, kas tiks piešķirta, katru gadījumu izvērtējot atsevišķi un saskaņā ar ES likumiem par militāro tehnoloģiju un bruņojuma eksportu”. Pret lieguma atcelšanu iestājās Austrija, Čehija un Zviedrija, šo valstu ārlietu ministriem skaidrojot, ka neuzticas sīriešu nemiernieku grupējumiem un baiļojas, ka Eiropas valstu piegādātie ieroči galu galā varētu nonākt džihādistu rokās. Turklāt ieroču lieguma atcelšana, pēc šo valstu pārstāvju sacītā, varētu iedragāt cerības uz miera panākšanu diplomātijas ceļā. Tāpat pastāv bažas, ka Krievija, kas tāpat Asada režīmu apgādā ar bruņojumu, pret saviem Sīrijas draugiem varētu kļūt vēl dāsnāka un Asada armijai sūtīt vēl vairāk ieroču.

Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova vietnieks Sergejs Rjabkovs apsūdzēja ES valstis par dubultstandartu un sprieda, ka šāds ES lēmums konfliktam liks uzliesmot ar jaunu sparu. Tiesa, viņš arī uzsvēris, ka Asadam piegādātās Krievijas pretgaisa aizsardzības raķetes “S-300” atturēs ārvalstis no uzbrukuma Sīrijas teritorijai.

Teju vienlaikus ar ES pieņemto ieroču lieguma atcelšanu Sīriju apmeklēja ASV senators un savulaik prezidenta amata kandidāts no Republikāņu partijas Džons Makeins. Vardarbības izpostītajā valstī viņš tikās ar sīriešu nemierniekiem un mudināja ASV valdību apbruņot Asada pretiniekus, raksta avīze “The New York Times”. Makeins ar nemierniekiem esot pārrunājis iespējamo Asada režīma gāšanu. Tiesa, pēdējā laikā Sīrijas prezidenta spēki sāk gūt panākumus, un gan militārie, gan diplomātiskie paņēmieni viņa gāšanai piedzīvo neveiksmi, secina “NY Times”. Šā iemesla dēļ Makeins sīriešu nemierniekiem apstiprināja, ka mēģinās pārliecināt ASV valdību viņiem sniegt lielāku atbalstu. Tāpat sīriešu nemiernieki Makeinu informējuši, ka Asada spēki sākuši lietot ķīmiskos ieročus.

 

Gatavojas Ženēvas konferencei

Mēģinot panākt mieru Sīrijā, arī Irāna šodien rīko starptautisku konferenci, kur par iespējamajiem vairāk nekā divus gadus ilgstošā konflikta “politiskajiem risinājumiem” diskutēs aptuveni 40 valstu pārstāvji.

Arī ANO un Arābu līgas bijušais īpašais sūtnis Sīrijā Kofi Annans būšot Teherānā. Irānas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Teherānas konferences mērķis ir “bruģēt ceļu vardarbības izbeigšanai un palīdzēt Sīrijā noorganizēt starptautiskās sabiedrības pārraudzītas vēlēšanas”.

Jāatzīmē, ka arī Irāna ir viena no retajām valstīm, kas Asada režīmu apgādā ar bruņojumu.

Pirmdienas vakarā Parīzē tikās ASV, Krievijas un Francijas ārlietu ministri – attiecīgi Džons Kerijs, Sergejs Lavrovs un Lorāns Fabiuss. Trijotne esot apspriedusi gatavošanos jūnijā gaidāmajai konferencei Ženēvā, kura būs veltīta miera panākšanai Sīrijā un kurā iecerēts pie viena galda nosēdināt kā Asada režīma pārstāvjus, tā nemiernieku vadoņus. Pirmie paziņojuši, ka jau izraudzījuši pārstāvi dalībai konferencē, bet opozīcijas aprindās turpinās strīdi par tās politisko ievirzi un līderi. Arī konferences datums pagaidām nav izziņots, vien zināms, ka tā notiks Ženēvā.

Sarunā ar laikrakstu “The Washington Post” Sīrijas opozīcijas līderis Haitams Malejs stāstījis, ka arī nemiernieku vidū valda lielas domstarpības, ko vēl vairāk saasina ārējo varu pārstāvji. Opozīciju pārstāvošajā Sīrijas Nacionālajā koalīcijā, kurā ir 60 locekļu, notiek asa iekšēja cīņa par valsts politisko virzību, un savas intereses tur ir Katarai un Saūda Arābijai, kā arī rietumvalstīm un Krievijai. “Visi viens otru grib pārvilināt savā pusē, bet Sīriju neviens neizvirza pirmajā vietā,” atklājis Malejs.

 

LA.lv