×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
10. februāris, 2012
Drukāt

Sīrijas nemiernieki lūdz palīdzību

homsa_afp_9

Martā apritēs gads, kopš Sīrijā sākās vardarbīgi protesti pret prezidenta Bašara al Asada režīmu. Tajos dzīvību zaudējuši vismaz seši tūkstoši cilvēku, un asinspirts tik ātri negrasās rimties.

 

Pēdējās piecās dienās lielākās kaujas režīma pretinieki pret Asada krietni labāk bruņotajiem spēkiem izcīna 1,7 miljonu cilvēku apdzīvotajā Homsā, no kurienes ik dienas pienāk ziņas pār vairākiem desmitiem upuru. Vakar, artilērijas apšaudei turpinoties, Homsā – trešajā lielākajā valsts pilsētā – dzīvību zaudēja vismaz 30 cilvēki. Tikmēr rietumvalstis aizvien nopietnāk sāk apsvērt militāras iejaukšanās iespēju Sīrijas konflikta atrisināšanai.

 

Pret tankiem ar šautenēm

Pentagons sācis izstrādāt plānus Sīrijas opozīcijas spēku apgādāšanai ar ieročiem un humānā koridora izveidi palīdzības nosūtīšanai civiliedzīvotājiem, ziņo Britānijas laikraksts “The Times”, atsaucoties uz vārdā neminētām ASV amatpersonām. Tiesa, pagaidām nekādi lēmumi nav pieņemti un plāni esot “akadēmiski”. Izraēlas mediji gan informē, ka Homsas pilsētā jau darbojoties Kataras un Britānijas īpašie spēki, kuri tieši karadarbībā neiesaistoties, bet konsultē dumpiniekus.

Tikmēr dažas valstis Sīrijas nemierniekiem jau sniedz kā militāru, tā finansiālu palīdzību. Tādas ir Savienoto Valstu tuva sabiedrotā Saūda Arābija un Katara. Pirmā nemierniekiem dodot naudu, kamēr katarieši sīriešu opozīcijas spēkiem piešķīruši prettanku raķetes, nakts redzamības aprīkojumu un trīs tūkstošus satelīttelefonu. Taču ar to krietni par maz, un dumpinieku pārstāvis Šeihs Abasi sarunā ar “The Times” lūdzis Rietumu palīdzību. Viņš grib, lai virs Sīrijas tiktu liegti lidojumi, tāpat esot svarīgi, lai Asada režīma pretiniekiem izdotos nostiprināt savas pozīcijas kādā pilsētā, kur varētu izveidot atbalsta punktus uzbrukumiem. “Ja mēs to panāktu, liela daļa Asada armijas karavīru dezertētu un pievienotos mums,” pārliecināts Abasi. “No viņa armijas jau aizbēguši aptuveni 40 tūkstoši karavīru.”
Arī ziņu aģentūra “AFP”, atsaucoties uz Sīrijas dumpinieku līderiem, informē, ka pagaidām lielākās problēmas režīma pretiniekiem sagādā bruņojums. Viņi grib, lai ASV atrod veidus, kā pašreiz vāji bruņotos dumpiniekus apgādāt ar ieročiem, raķešu palaišanas iekārtām un citu smago bruņojumu.

 

“Mums vajadzīgs materiāls atbalsts. Mēs neprasām ārvalstu karavīrus, mūsu ir pietiekami daudz. Mums vienkārši vajag ieročus,” aģentūrai “AFP” sacījis kāds dumpinieks. “Mums jāstājas pretī nāves mašīnai, kas ir viena no jaudīgākajām pasaulē. Pret tankiem mums jācīnās ar šautenēm rokās.”

 

Kaut Asada opozīcijas spēki apgalvo, ka tiem pievienojušies tūkstošiem režīma armijas karavīru, galvenokārt dumpinieku rindās ir civiliedzīvotāji: zemnieki, fermeri, mehāniķi, strādnieki. “Dumpinieki neatbilst armijas prasībām. Viņi nav izgājuši militārās apmācības. Viņi nav fiziski gatavi. Drīz Sīrijas armija sāks izmantot arī gaisa spēkus,” no Sīrijas informē ziņu aģentūras “Associated Press” korespondents. “Dumpinieki ir pārliecināti, ka šobrīd vairs nav cita ceļa. Vairs nav kur atkāpties. Pārāk daudz asiņu ir izliets.”

 

Krievijas “centieni” nemazina vardarbību

Asada izvērstajai vardarbībai pret civiliedzīvotājiem turpinoties, starptautiskā sabiedrībā meklē veidus, kā pārtraukt asinspirti Sīrijā. Situāciju apgrūtina Krievijas un Ķīnas uzliktais veto ANO rezolūcijai, kuru kopīgi izstrādāja Eiropas un vairākas arābu valstis un kurā tika prasīts Asadam pārtraukt vardarbīgi apspiest opozīciju. Arābu līgas valstis nākamnedēļ apspriedīs, vai dumpinieku vadību – Sīrijas nacionālo padomi – atzīt par leģitīmu valsts pārstāvi un vai ļaut tai atvērt savas pārstāvniecības arābu valstu galvaspilsētās, informē aģentūra “AP”.

Tikmēr Krievija mēģina atspēkot pret to vērsto kritiku, spriedelējot, ka tās mēģinājumi panākt mieru Sīrijā ir devuši lielākus panākumus nekā Eiropas un Arābu līgas mēģinājumi. Par to gan neliecina aizvien augošā vardarbība – vakar Asada spēki Homsā ieveda papildus 40 tankus un citu militāro tehniku, kā arī kājnieku vienības, informē raidsabiedrība “Al Jazeera”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+