Pasaulē
Vēsture

Sirmgalve no Austrālijas – “Indiana Džonss brunčos” – izvedusi no Ēģiptes miljonu vērtas senlietas0

Ekrānšāviņš: 7News

95 gadus veca austrāliete apsūdzēta Tuvo austrumu valstu kapeņu izlaupīšanā, nelegāli iegūstot senlietas aptuveni miljona dolāru apmērā, raksta “The West Australian”.

Džoana Hovarda no Pērtas jau nodēvēta par “Indiana Džonsu brunčos” un “kapeņu aplaupītāju”. Aizraujošie – vai noziedzīgie – no tikumi gan risinājušies pirms pusgadsimta, 20. gadsimta 60. gados, kad Džoana kopā ar vīru, ANO vēstnieku Keitu Hovardu, uzturējās Tuvajos austrumos.

Džoana kā brīvprātīgā piedalījusies pazīstamu britu un amerikāņu arheologu komandās, un strādājusi izrakumos feniķiešu, Jordānijas agrīno kristiešu un Romas impērijas laika objektos. Pateicoties vīra diplomātiskajai imunitātei, sieviete 11 gadus varējusi neierobežoti pārvietoties starp Sīriju, Ēģipti, Jordāniju, Palestīnas autonomo apgabalu un Izraēlu.

Saistītie raksti

Jāpiebilst, ka tā laika likumi neaizliedza meklēt senlietas uz savu galvu. Tādējādi Hovardas kolekcijā nonācis Kristus laika krucifikss, akmens laikmeta cirvji, feniķiešu un romiešu keramika un ieroči, senēģiptiešu monētas un rotas, kā arī mūmijas pēcnāves maska. Pati večiņa norāda, ka viņas mīļākais atradums ir Romas laikmeta duncis, kurš atrasts līdzās tā īpašnieka skeletam. Galvaskausu viņa nodevusi Rietumaustrālijas muzejam – viens no nedaudzajiem Hovardas ziedojumiem.

Skandāls izraisījies pēc tam, kad Džoana Hovarde par savu kolekciju pastāstījusi žurnālistiem. “Mēs gribam izmeklēt, kā šie artefakti varējuši nelegāli pamest Ēģipti,” paziņojis Šaabans Abdels Havads, Ēģiptes senlietu padomes vērtību atgūšanas departamenta vadītājs. “Senlietu nolaupīšana un tai sekojošā pārdošana nav jauns fenomens, un mēs esam ieinteresēti atgūt priekšmetus, kuri piederējuši mūsu valstij.”

LA.lv