×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
8. augusts, 2013
Drukāt

Sirseņu uzlidojums! Kā glābties? (2)

irsi12

Man ir ar koku apšūta vasaras māja. Šogad sienā virs ārdurvīm ir ieperinājušies sirseņi. Pūznim piekļūt nevaru, jo tas ir mājas konstrukcijā, bet par eju sirseņi izmanto zara atstātu caurumu. Kā veru durvis, tā šie no pūžņa ārā, – laikam nepatīk, ka traucēju. Kā lai tieku vaļā no sirseņiem? Vai ir kādas metodes vai līdzekļi?
 Tālivaldis Dubavs Aizkrauklē

 

Izcērtot mežus un iznīcinot vecu koku dobumus, cilvēki sirseņiem, sauktiem arī par iršiem, atņem pierastās ligzdošanas vietas. Tāpēc lidoņi arvien biežāk iekārtojas cilvēku mājokļos – bēniņos vai saimniecības ēkās, galvenokārt koka mājās, jo sirseņi sev ligzdu būvē no trūdošas koksnes – to sairdina ar spēcīgajiem žokļiem, saslapina ar siekalām un ražo papīru. Iršu pūznis atgādina milzīgu kamolu (tas var sasniegt pat 60 centimetrus diametrā!), kas satīts no brūnpelēkām papīra strēmelēm.

– Pūznim varētu uzliet karstu ūdeni, jo tā iespējams izšķīdināt sirseņu mājvietu, kas darināta no papīram līdzīgas masas. Taču šādai akcijai ir divi mīnusi – var saniknot kaimiņus un tie traucētājam var mesties virsū, kā arī, bagātīgi lejot ūdeni, radīt kaitējumu mājas sienām, – skaidro Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Viņš spriež, ka konkrētajā gadījumā sirseņu eju varētu aizsist ar tapu vai kā citādi noblīvēt, taču tūdaļ piemetina, ka koka tapa tiem nav šķērslis, pēc kāda laika ar saviem žokļiem būs to sagrauzuši vai arī ierīkos skreju citā vietā.

Ja, paraujot nost dēļus, var ieraudzīt pūzni, tam var uzpūst kādu no lapseņu un iršu apkarošanai paredzētajiem insekticīdiem, piemēram, Dihlofoss, SuperCobra, Bros vai Helpic. Ja pūznis ir viegli pieejams, to var iedabūt maisā un nogremdēt ūdens tilpē. Pie šiem darbiem entomologs iesaka ķerties vakarā, kad sirseņi ir mierīgāki.

– Pavisam drīz – septembra beigās, oktobra sākumā – sirseņi aizies bojā paši, dzīva paliks tikai apaugļotā mātīte, saukta par karalieni. Tā meklēs slēptuvi zem nokaltušas mizas, zemsedzē, bēniņu čukurā vai citur, kur ērtāk pārziemot, pārējiem sirseņiem (tēviņiem, strādniecēm, neapaugļotajām mātītēm) šāds instinkts nepiemīt, – stāsta entomologs.

Maija sākumā karaliene pamostas. Atradusi piemērotu vietu, viena pati būvē ligzdas pamatus – 40 – 50 šūniņu, kurās iedēj pa vienai oliņai. Pēc 4 – 5 dienām izšķiļas mazi kāpuriņi. Drīz tie iekūņojas, no kūniņām izšķiļas pirmās strādnieces – neapaugļotās irsenes. Tās turpina pūžņa būvi.

– Jauno ligzdu irši parasti veido tajā pašā vietā, bet nekad vecajā pūznī, – zina teikt J. Dreimanis.

Protams, sirseņu pūžņa likvidēšanas akciju var uzticēt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālistiem, jo tiem ir gan nepieciešamais ekipējums, gan zināšanas un iemaņas, kā to darīt. Jāzvana 112, jāizstāsta, kas par problēmu, un tad dežurējošais darbinieks savienos ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta reģionālo nodaļu. Glābēji aizvāc tikai tos pūžņus, kuri tik tiešām apdraud cilvēkus.

Var sazināties arī ar kādu no grauzēju un insektu iznīcināšanas pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, ar SIA “Aktis” (tālr. 67204016), kas sniedz profesionālu palīdzību.

– Ja vajag likvidēt vienu pūzni, samaksa ir 35 lati, – norāda SIA “Aktis” valdes locekle Evita Misa. – Pūznim jābūt brīvi pieejamam. Ja tam nevar piekļūt (atrodas mājas konstrukcijā), saimniekam pašam jānoņem apšuvuma dēļi vai citi ēkas apdares elementi, kas traucē. Mēs to nedarām, jo var rasties domstarpības ar mājas īpašnieku, ka, piemēram, kaut kas ir sabojāts. Pūzni tikai apstrādājam ar insekticīdiem, nav nekādas jēgas tos pūst gaisā, nevis uz iršu mājvietu. Kad tie nobeigušies, ar visu pūzni sadedzinām.

UZZIŅA

Pašu spēkiem noņemot pūzni:

• jābūt piemērotam apģērbam, lai pēc iespējas mazāk būtu atsegtas ķermeņa daļas, kur sirsenis vai lapsene var iedzelt. Ieteicams uzģērbt kreklu ar garām piedurknēm un vairākus džemperus, tāpat vairākas garās bikses, noteikti jāuzvelk zeķes, cimdi un cepure (ideāli, ja tā ir bitenieka galvassega ar sietu);

• jāievēro, ka sirseņu un lapseņu spieti ir dzīvībai bīstami, tāpēc, ja ir šaubas par saviem spēkiem, jāmeklē speciālistu palīdzība. Nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt pūzni, ja ir paaugstināta jutība pret lapseņu un sirseņu dzēlieniem;

• pie pūžņa iznīdēšanas nevajadzētu ķerties klāt, ja sirseņu māja atrodas tik augstu, ka tai var piekļūt tikai pa trepēm. Iesācējam tad kāpelēšana, pūžņa apstrāde un sirseņu atgaiņāšana var izrādīties pārāk smags uzdevums;

• salīdzinājumā ar lapsenēm un sirseņiem bites ir mazāk agresīvas, turklāt – ļoti noderīgas, tāpēc to pūžņus nevajadzētu iznīcināt, bet gan pārnest uz citu vietu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Man bija irši lauku mājā caur jumta dēļiem kaut kur bēniņos bija iemetušies . Uzvilku bitenieka masku un putekļu sūcēju pagarinātā caurulē kā viņi līda ārā tā es viņus iesūcu iekšā nemaz viņi tik agresīvi nebija ,putekļu sūcējam ir stikla kamera Ciklons kur viņi visi sasūc iekšā ļoti raiti viss notikās dienā izdevās sasūkt 150 gabalus viņi tur ir vairāki simti tas notika septembra sākumā pēc tam kad viņi ir tai stikla kamerā nosprostoti var rīkoties pēc saviem ieskatiem man ļoti labi izdevās

  2. Irshu ziema nav.un ziema vai rudeni puzni vienkarshi var nonjemt.tad apmeram uz gadu vai diviem no viniem miers.pectam procedura jaatkarto ,jo pectam paradas atkal

Draugiem Facebook Twitter Google+