×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Kristilla Skrūzkalne: Šis nav laiks, lai Latvija sēdētu, rokas klēpī salikusi


Foto - LETAFoto - LETA

Saskaņā ar Pasaules bankas “Doing Business 2014” indeksa datiem Latvija ir saglabājusi 24. pozīciju pasaulē pēc uzņēmējdarbības vides novērtējuma.

Pērn Baltijas valstu vidū visaugstāk tika novērtēta Igaunija un Lietuva ierindojās pēdējā vietā, toties šogad Lietuva ir spējusi aizsteigties priekšā un noenkurojusies 17. vietā kā uzņēmējdarbībai draudzīgākā valsts Baltijā. Igaunija šogad ierindojusies 22. vietā. Tādējādi Latvija, lai gan noturējusi samērā augstu vietu pasaulē, tomēr atpaliek no pārējām Baltijas valstīm uzņēmējdarbības vides novērtējuma ziņā.

Jāņem vērā, ka Latvija nav stāvējusi uz vietas reformu ieviešanā. Indeksā vērojams spējš uzlabojums attiecībā uz būvniecības atļaujām, kur Latvija ierasti ļoti vāji startējusi, šogad šajā aspektā Latvija pakāpusies uz 79. vietu pasaulē no 113. vietas pērn. Arī citos faktoros redzami nelieli uzlabojumi, piemēram, samazinājies laiks, kas nepieciešams, lai sāktu uzņēmējdarbību, un kopējais nodokļu slogs ir nedaudz mazinājies. Taču tas, ka šur tur spējam veikt nelielus uzlabojumus, nenozīmē, ka spēsim pakāpties “Doing Business” indeksā − ir svarīgi spēt turēt līdzi pārējai pasaulei.

Jāsecina, ka Latvijai vēl daudz kur jāaug, lai kļūtu par uzņēmējiem pievilcīgāku valsti. “Doing Business” indeksā Latvijai joprojām visvājāk klājas būvniecības atļauju pozīcijā, to saņemšana ir samērā dārga un laikietilpīga, turklāt procedūru skaita ziņā mēs esam visvājākie starp Baltijas valstīm. “Doing Business” novērtējumā Latvijā uzņēmumiem ir ievērojami dārgāk pieslēgt elektroenerģiju nekā Igaunijā un Lietuvā. Tāpat īpašuma reģistrēšana ir laikietilpīgāka un prasa lielāku procedūru skaitu nekā pārējās Baltijas valstīs, turklāt īpašuma reģistrācija Latvijā izmaksā krietni dārgāk nekā Igaunijā, Lietuvā un pat Krievijā.

Latvijas politikas lēmējiem būtu jāpamana, ka valstis mums apkārt nesēž, rokas klēpī salikušas, bet virza uz priekšu strukturālās reformas, lai veicinātu uzņēmējdarbību. Krievija šogad ir pakāpusies par 19 pozīcijām uz 92. vietu pasaulē, Lietuva – par 8 pozīcijām uz 17. vietu, labākus rādītājus uzrādījušas arī Polija un Ukraina. Šis nav laiks, lai atslābtu, jo tikai ar nelieliem uzlabojumiem apsteigt kaimiņus nevarēsim. Ir jāveic plašākas strukturālās reformas, lai uzlabotu Latvijas uzņēmējdarbības vidi un padarītu mūsu valsti pievilcīgāku ārvalstu investīcijām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+