×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

Šišons atstāj LNSO galvenā diriģenta amatu, veltot pārmetumus KM

sisons_karls_marks

Karels Marks Šišons ar 1.janvāri atkāpsies no Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja amata, kā iemeslu minot Kultūras ministrijas (KM) atbalsta trūkumu, liecina presei izplatītais diriģenta paziņojums.

“Lai arī jūtos gandarīts par mūsu sasniegumiem, tomēr es vairs nejūtu, ka spēsim tā turpināt arī nākotnē. Iemesli ir skaidri – mums nav pietiekama atbalsta no Kultūras ministrijas. Es jau vairākkārt esmu publiski teicis: ja Kultūras ministrija nepalielinās LNSO finansējumu, es atkāpšos no amata, jo jūtu, ka vairs nevarēšu stimulēt mūziķus, kuri ik dienas cīnās par izdzīvošanu – ministrija turpina pakļaut mūziķus nepieņemamām un gandrīz necilvēcīgām algām un apstākļiem, un es vairs nevaru paļauties uz daudzajiem solījumiem, kurus esmu saņēmis, bet kuri netiek pildīti,” pauž Šišons, kurš ar LNSO sadarbojies 13 gadus, kopš 2009.gada ieņemot orķestra diriģenta un mākslinieciskā vadītāja amatu.

Diriģents norāda, ka KM viņa paziņojumus ir ignorējusi, kā arī nav izrādījusi atzinību par orķestra augsto līmeni, kāds ir sasniegts krīzes laikā. “Ir jāatzīst, ka LNSO ir vienīgais orķestris un kultūras veidojums Latvijā, kas ir piedzīvojis ievērojamu izaugsmi krīzes laikā, tomēr kaut kādu iemeslu dēļ ministrija neuzskata par nepieciešamu novērtēt mūsu centienus. Pēc vairākkārtējiem lūgumiem, daudziem solījumiem un neskaitāmām diskusijām es nejūtu, ka būtu notikušas būtiskas izmaiņas,” izsakās Šišons.

Viņš bilst, ka KM atbalsta trūkuma dēļ ir zaudēts atbalsts no lielākās daļas LNSO mūziķu, kas savukārt traucē sasniegt viņa mākslinieciskos mērķus. “Pēdējā gada laikā es neesmu spējis īstenot nevienu no maniem mākslinieciskajiem mērķiem, jo sajūtu pretestību no lielākas daļas LNSO mūziķu, kuri varētu atbalstīt mani šajos jautājumos. [..] Es jūtu, ka LNSO notiek būtiska šķelšanās visos jautājumos, kas skar viņus, un es vairs nevaru viņus ietekmēt kā agrāk. Atmosfēra un vispārējā orķestra ikdienas darbība vairs nenotiek ar domu padarīt orķestri labāku un, jo vairāk nedēļu un mēnešu paiet, jo spēcīgāk es izjūtu visa orķestra situāciju, un tā vispārējais virziens vairs nav kontrolējams,” bilst diriģents, norādot, ka lielāko daļu mūziķu interesē izdzīvošana, ne mākslinieciskā kvalitāte. “Un tas ir iemesls, kas liek man saprast, ka mans laiks LNSO ir beidzies,” norāda LNSO diriģents un mākslinieciskais vadītājs.

Toties kā būtiskāko sasniegumu savas darbības laikā Šišons uzsver orķestra mākslinieciskā līmeņa uzlabošanu: “[..] Mēs pacēlām orķestra līmeni un padarījām to par vislabāko orķestri Baltijas valstīs, neraugoties uz finansiālajām grūtībām, ar kādām nācās saskarties visā valstī un jo īpaši Latvijas kultūras jomā kopš 2009.gada. Kopš 2009.gada pozitīvi izmainījās arī orķestra tēls un publiskais profils, un tas atspoguļojās daudzos izpārdotos koncertos, kas sākās 2009.gadā un turpinās pašlaik. Būtībā LNSO ir kļuvis par nacionālā lepnuma simbolu, neraugoties uz dziļo krīzi, kas valdīja visapkārt, un mēs esam kā piemērs Latvijai un pasaulei, kā cīnīties ar krīzi. Tāpēc esmu ļoti lepns par to, ka atstāju LNSO daudz augstākā muzikālā un profesionālā līmenī, nekā tas bija, kad kļuvu par galveno diriģentu.”

Kaut arī līdz ar LNSO galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja amata atstāšanu beigsies Šišona līgums ar LNSO, viņš ir iecerējis diriģēt 2013.gada februārī, martā un maijā Rīgā plānotos koncertus. “LNSO ziņā paliek izlemt, vai pieņemt vai noraidīt manu piedāvājumu,” preses paziņojumā norāda Šišons.

Kā ziņots, šī gada pavasarī LNSO ar Šišonu parakstīja līgumu par sadarbības turpināšanu uz nākamajiem trīs gadiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+