Sistēma, kas uzskaita ūdens patēriņu, māca taupīt 0

Latvijas uzņēmums “Micro Dators” radījis mūsdienīgu sistēmu “Mazzy AquaMet”, kas automātiski un precīzi reģistrē ūdens patēriņu. Ar šo sistēmu jau aprīkotas vairāk nekā trīssimt daudzdzīvokļu mājas Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Talsos, Aizkrauklē, kā arī trešdaļa māju Hāpsalā Igaunijā.

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Ierīce izgudrota galvenokārt tāpēc, lai nebūtu jāpārmaksā par ūdens noplūdēm un kaimiņu krāpšanos, taču tā arī motivē taupīt ūdeni.

 

Lai automātiskā ūdens patēriņa reģistrēšanas sistēma varētu darboties daudzdzīvokļu mājā, visiem tās iedzīvotājiem jāvienojas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Nelielā iekārta, kas atrodas katrā dzīvoklī, piemēram, vannas istabā vai tualetē, sūta signālus mājas kopējam raidītājam. Tālāk datus saņem, apstrādā un analizē vai nu nama īpašnieks, vai jaunās tehnoloģijas izplatītāja, uzņēmuma “Smart Meter” datu serveris, kas iegūto informāciju nosūta tālāk namīpašniekam. Visus datus apkopo automātiski, un dzīvokļa īpašnieks saņem rēķinu par precīzi patērēto ūdeni.

“Gan Latvijā, gan Igaunijā esam pārliecinājušies, ka ar šādas sistēmas palīdzību iespējams samazināt starpību starp iedzīvotāju iesniegto ūdensskaitītāju rādījumiem un mājā reāli patērēto ūdeni,” stāsta “Smart Meter” vadītājs Ivo Berkolds. Starpība galvenokārt rodas tāpēc, ka mājā dzīvo arī negodīgi iedzīvotāji, kuri savus ūdens skaitītājus mēģina mehāniski ietekmēt, piemēram, ar magnēta palīdzību, taču pie katras mājas ūdens ievada atrodas atsevišķs skaitītājs, kas uzrāda patieso ūdens patēriņu. Rezultātā starpību izdala uz visiem rādījumu iesniedzējiem. Pēc daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāju datiem, reālais ūdens patēriņš visbiežāk ir par 15 līdz pat 50% lielāks, kas katrai mājsaimniecībai ikmēneša maksājumus par ūdeni sadārdzina vidēji par aptuveni pieciem latiem. MK noteikumi gan nosaka – starpību var izdalīt uz visām daudzdzīvokļu nama mājsaimniecībām tikai tad, ja tā nepārsniedz 20%, taču ne vienmēr šo noteikumu precīzi ievēro.

 

Cik maksā plunčāšanās vannā?

Jaunā sistēma ir pieslēgta arī klienta mobilajam telefonam, tā sūta īsziņu par jebkādu veidu ilgstošu ūdens noplūdi, kādu rada, piemēram, saplīsusi tualetes skalojamā kaste vai plīsis ūdensvads. Tā kā ūdensvada caurules daudzdzīvokļu mājās bieži vien ir nolietotas, var gadīties, ka vietām pa tām nepamanīti var ilgstoši pilēt vai sūkties ūdens, par kuru visiem tāpat jāmaksā. “Mazzy AquaMet” sistēma reģistrē arī šādu noplūdi un par to tūlīt pat informē.

Būtiska ir arī priekšrocība, ka katrs iedzīvotājs savā datorā var apskatīt, cik daudz viņš katrā diennakts stundā (vai pusstundā) izlieto auksto vai karsto ūdeni un cik tas reāli maksā. “Ja regulāri pārlūko savu ūdens patēriņa līkni, tad agri vai vēlu katrs sāks apdomāt, cik naudas “aiztek” pa krānu, piemēram, tīrot zobus,” stāsta I. Berkolds. Tādējādi var uzzināt, cik izmaksā trauku mazgāšana vai plunčāšanās vannā. Pateicoties sistēmai, daudz vieglāk apsvērt dažādas ūdens taupīšanas iespējas un meklēt risinājumus tām mājsaimniecības ierīcēm, kas patērē visvairāk ūdeni. Piemēram, krāniem, pa kuru īpaši daudz šļācas ūdens, iespējams uzlikt speciālu aeratoru, kas samazina ūdens strūklas stiprumu, bet skalojamās tvertnes aprīkojamas ar speciālu skalojamā ūdens regulēšanas iekārtu. Tāpat “caurspīdīgā” ūdens patēriņa sistēma var rosināt savu veidu sacensības, piemēram, kurš ģimenē nomazgāsies, patērējot mazāk ūdens.

Reklāma
Reklāma

 

Atmaksājas pēc pusotra gada

Šādas sistēmas ierīkošanas lielākā problēma ir nepieciešamība tajā sākotnēji ieguldīt aptuveni Ls 50 līdz 70, ieskaitot montāžu. Jāatceras arī, ka negodprātīgie iedzīvotāji nav ieinteresēti šādā modernizācijā. Par datorsistēmas izmantošanu katrai mājsaimniecībai ik mēnesi ir vēl arī jāmaksā 35 santīmi, kas, protams, ir daudz mazāk, nekā katru mēnesi pārmaksāt par ūdeni. Ja rēķina, ka katru mēnesi par ūdeni jāsamaksā pieci lati vairāk, nekā pienāktos, tad šāda sistēma atmaksājas jau pēc nepilna pusotra gada.

Uzņēmums “Celtniekserviss”, kas nodarbojas arī ar namu apsaimniekošanu, “Mazzy AquaMet” sistēmu praksē izmēģinājis vienā no daudzdzīvokļu namiem Rīgā. Direktors Aivars Vindelis atzīst šīs sistēmas priekšrocības un lietderību: “Būtiskākais, ka ūdens patēriņa uzskaitīšana visos dzīvokļos notiek vienlaikus, tāpēc iedzīvotājiem vairs nav jādomā par rādījumu pierakstīšanu un iesniegšanu mums, jo sistēmā varam pārliecināties par ūdens izlietojumu jebkurā brīdī. Šis fakts jo īpaši ir svarīgs, kad rodas kāda avārijas situācija vai kāds iedzīvotāji rīkojas negodprātīgi.”

Ne tik modernizētu, bet nedaudz līdzīgu sistēmu piedāvā arī uzņēmums “MESA Latvia”, kas arī iesaka ierīkot automātisko ūdens patēriņa reģistrēšanas sistēmu, tā atbrīvojot iedzīvotājus no individuālas datu iesniegšanas, jo visus rādījumus nama apsaimniekotājs iegūst vienlaikus un jebkurā sev vēlamajā dienā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.