×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. septembris, 2016
Drukāt

Sistēmas nodevējs

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Olivera Stouna pirmā digitāli uzņemtā filma “Snoudens” ir Holivudas vislabākajās tradīcijās veidota biogrāfiska drāma par vīru, kurš visai sabiedrībai licis aizdomāties par digitālajiem pirkstu nospiedumiem un valdības nekontrolējamo iejaukšanos privātuma telpā.

Ir skaidrs, kāpēc Olivers Stouns, kurš jau sen kā aizrāvies ar biogrāfiskiem materiāliem, savu jaunāko filmu nolēmis veidot par vīru, kurš 2013. gadā šokēja pasauli, atklādams, ka ASV izlūkdienesti nelikumīgi izseko daudzus cilvēkus, ik dienu jo vairāk atņemot tiem iespēju dzīvot privāti. Šāds paziņojums viņu acumirklī padarīja par vienu no vismeklētākajiem cilvēkiem visā pasaulē, daļa viņu uzskata par varoni, daļa – par nodevēju, tikmēr pats Snoudens nu savu dzīvi vada Maskavā, jo, spēris kāju pāri ASV robežai, viņš, visticamāk, uz mūžiem nonāktu cietumā.

Olivera Stouna iepriekš veidoto biogrāfiju sarakstā ir arī filmas par Džonu Kenediju, Džordžu Bušu, Niksonu un “The Doors”. Bijušais CIP darbinieks, kurš ļāva parastajiem mirstīgajiem uzzināt, kas notiek aiz visstingrāk aizslēgtajām durvīm, ideāli iederas šajā kompānijā. Snoudens izraisīja vienu no pēdējā gadu desmita skaļākajiem skandāliem, taču – saskaņā ar Stouna versiju – viņš vienmēr rīkojās tā, kā uzskatīja par nepieciešamu, un personīgās dilemmas ir stāsta veicinātājas. Tas īpašu ticamību guvis, pateicoties titullomas atveidotāja Džozefa Gordona-Levita pārveidotajam runasveidam, maksimāli mēģinot līdzināties savam varonim. Kādā intervijā, vaicāts, kādas ir attiecības starp aktieri un viņa varoņiem, viens no labākajiem savas paaudzes aktieriem atzinās – kā mātei un bērniem, neskatoties ne uz ko, māte savus bērnus mīl. Tāpat viņš savus varoņus.

Kaut arī “Snoudens” nu nonācis līdz ekrānam, ceļš bijis garš un šķēršļu pilns. Stouns, kurš septembrī svinēs jau 70. dzimšanas dienu, sākumā nebija īpašā sajūsmā, kad viņam piedāvāja kļūt par filmas režisoru, jo par savu nākamo varoni jau bija izvēlējies Mārtinu Luteru Kingu, ko atveidotu Džeimijs Fokss. Taču paša Snoudena interese un atbalsts licis viņam domas mainīt, un pēc abu tikšanās tikai sākās Stouna cīņa ar vējdzirnavām. Kā viņš atklāja, ļoti grūti bijis atrast finansējumu ASV, kaut arī galvenais varonis ir amerikānis un tiek apgalvots, ka Amerikā valda vārda brīvība. Režisors ir pārliecināts, ka to kontrolē – tāpat kā mediju telpu – un arī kritika atļauta ne vienmēr. Kamēr Toronto un Sansebastjanas kinofestivālu organizatori novērtējuši Stouna jaunāko lenti, vairākums Amerikas kinokritiķu nespēj vien atrast epitetus, kā to nolīdzināt līdz ar zemi.

 

UZZIŅA:

“Snoudens”/ “Snowden”

ASV, 2016

Režisors: Olivers Stouns

Lomās: Džozefs Gordons-Levits, Šeilīna Vudlija, Melisa Leo, Zaharijs Kvinto, Skots Īstvuds, Toms Vilkinsons, Nikolass Keidžs, Raiss Aifanss, Edvards Snoudens

No 15. septembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+