×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

SIVA notikuši klaji un ilgstoši finanšu un tiesību normu pārkāpumi

Foto - LETAFoto - LETA

Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA) notikuši ilgstoši, klaji finanšu un tiesību normu pārkāpumi, kas turklāt apzināti slēpti no revidentiem, secinājusi Valsts kontrole (VK).

Lai gan oktobra beigās Labklājības ministrija (LM) jau publiski izplatīja daļu informācijas par SIVA fiksētajiem finanšu pārkāpumiem, kas tika konstatēti VK revīzijas laikā, atbilstoši tiesību aktiem un starptautiskajiem revīzijas standartiem VK revīzijas secinājumus atklātībai var nodot tikai tad, kad pilnībā ir beigušās visas revīzijas procedūras, aģentūrai BNS paskaidroja VK pārstāve Egita Diure.

VK veica revīziju par LM un SIVA darbību 2011.gadā, nodrošinot invalīdu un personu ar funkcionālajiem traucējumiem sociālo rehabilitāciju.

“Ņemot vērā revīzijā konstatēto finanšu krāpniecību un nepieciešamību operatīvi rīkoties, lai to apturētu, VK jau septembrī informēja LM vadību par atklātajiem faktiem, kas liecināja par naudas līdzekļu piesavināšanos un grāmatvedības ierakstu sagrozīšanu. Revīzijas laikā VK revidenti saskārās arī ar ierobežojumiem pilnīgas un patiesas informācijas saņemšanai. Aģentūra nesniedza visu tai zināmo informāciju par neatbilstībām ieņēmumu uzskaitē, kā arī ir sagrozīti dati dokumentos un grāmatvedības ieraksti, lai slēptu naudas līdzekļu zādzību,” norādīja Diure.

VK revīzijā konstatējusi, ka iekšējās kontroles sistēmas nepilnību dēļ un kontroles pār sniegtajiem pakalpojumiem un gūtajiem ieņēmumiem neesamības dēļ ir pieļauta nesaimnieciska un patvaļīga darbība ar SIVA resursiem. Aģentūra, sniedzot maksas pakalpojumus, nepārliecinās, vai pilnā apmērā ir uzskaitīta un saņemta samaksa par klientiem sniegtajiem pakalpojumiem, tā pieļaujot arī krāpnieciskas darbības ar aģentūras resursiem.

Kontroles procedūru neesamības dēļ SIVA darbiniece piecu gadu laikā no aģentūras kases ir piesavinājusies 13,79 tūkstošus latu, atklājuši revidenti.

“Darbinieku, kuri veic norēķinu operācijas ar skaidru naudu, pienākumi nav sadalīti tā, lai katra saimnieciskā darījuma norisi kontrolētu vairāki darbinieki, jo darījumu anulēšanu kases aparātos var veikt vienpersoniski. Aģentūra nav arī uzskaitījusi visus klientus un tiem sniegtos pakalpojumus, tāpēc nav iespējams noteikt, vai un kādā apmērā valsts resursi tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai invalīdiem un kādā apmērā – pakalpojumu sniegšanai maksas klientiem,” pārkāpumus uzskaita VK.

Revīzijā arī konstatēts, ka SIVA iznomājusi privātpersonai valsts mantu, piemēram, par Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem kapitāli izremontētas un aprīkotas restorāna “Tupeņkrogs” telpas Jūrmalā, Amulas ielā 6, un kafejnīcas telpas Jūrmalā, Dubultu prospektā 71, par maksu, kas nesedz ar īpašumu uzturēšanu saistītās izmaksas, kā arī nomas maksu nav pieprasījusi par visu nomas līguma laiku, tā par divu nekustamo īpašumu iznomāšanu 2011.gadā negūstot ieņēmumus vismaz  22,18 tūkstošu latu apmērā. SIVA aprēķinājusi nomas maksu par mazāku dienu skaitu, nekā faktiski nomnieks ir lietojis telpas, kā arī samaksājusi izdevumus, kas ir saistīti ar nomnieka saimniecisko darbību, piemēram, pašvaldības nodevu Jūrmalas pilsētas domei un maksu par kaitēkļu iznīcināšanu.

SIVA 2011. un 2012.gadā ir noslēgusi līgumu ar SIA “Krasta Fēnikss” par sporta un atpūtas aktivitāšu nodrošināšanu aģentūras klientiem Dzintaru pludmalē, piemēram, ūdens velosipēdi, batuti, piepūšamās atrakcijas, sauļošanās gultas, tomēr revīzijas laikā netika iegūti pierādījumi, ka šie sporta un atpūtas pakalpojumi aģentūras klientiem vispār ir sniegti, turklāt “Krasta Fēniksa” valdes priekšsēdētājs ir SIVA speciālists.

Revīzijā arī konstatēts, ka SIVA vadība ir pieļāvusi transportlīdzekļu izmantošanu darbinieku privātajiem braucieniem, par ko liecina revīzijā konstatētās pretrunas sagatavotajos grāmatvedības dokumentos, jo ikdienā braukto maršrutu attālumi ceļazīmēs ir noteikti līdz divarpus reizēm lielāki, nekā ir faktiskie attālumi dabā, odometru rādījumi ceļazīmēs no tehniskajās apskatēs fiksētajiem rādījumiem atšķiras par gandrīz 18 tūkstošiem kilometru, degviela ir uzpildīta brīvdienās un pilsētās, kas nav dokumentos uzrādītajos maršrutos, pārsniedzot degvielas bākas tilpumu līdz pat divarpus reizēm.

VK uzsver, ka LM kā institūcija, kas ir atbildīga par valsts politikas izstrādi sociālās un profesionālās rehabilitācijas jomā un nozares politikas īstenošanu, nav veikusi kvalitatīvu aģentūras darbības pārraudzību, lai nodrošinātu, ka tās darbība ir likumīga un efektīva.

Par revīzijā konstatēto VK ir nosūtījusi informāciju tiesībaizsardzības iestādēm.

Jau vēstīts, ka LM par atklātajiem pārkāpumiem pirms mēneša ierosināja disciplinārlietu pret SIVA direktori Regīnu Simsoni, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinot viņu no amata. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēlāk ziņoja, ka sāktas disciplinārlietas pret vēl astoņām SIVA amatpersonām, tostarp pret direktores vietnieci Ingrīdu Misūnu, kura pašlaik pilda arī direktores pienākumus iepriekš atstādinātās Simsones vietā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+