×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Sīvera ezerā vislielākā reta ūdensauga – smalkās najādas – atradne pasaulē

Foto - Uvis SuskoFoto - Uvis Susko

Smalkā najāda

Šā gada vasarā un rudenī dabas eksperti detalizēti izpētīja vairākas dabas teritorijas. Visinteresantākie atradumi bija Sīvera ezerā un tā apkārtnē. Te konstatēta vislielākā reta ūdensauga – smalkās najādas (Najas tenuissima) atradne pasaulē, informē Dabas aizsardzības pārvaldē.

Visā Sīvera ezera izpētes teritorijā konstatēti 16 Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi ar 26 variantiem un 20 Latvijas aizsargājamie biotopi. Skaita ziņā tas aptuveni trīs reizes pārsniedz blakus esošajā dabas parkā “Dridža ezers” zināmo šādu biotopu skaitu (pieci Eiropas Savienības un septiņi Latvijas aizsargājamie biotopi).

Botāniķis Uvis Suško Sīvera ezerā Latgalē atradis 39 retas un aizsargājamas augu sugas aptuveni 1400 atradnēs. No šīm sugām īpaši jāatzīmē smalkā najāda (Najas tenuissima) un lokanā najāda (Najas Flexilis). Līdz šim pasaulē bija zināmas tikai aptuveni 25 vietas, kur aug smalkā najāda. Sīverī šī suga atklāta pirmo reizi un konstatēta 28 atradnēs! Pēc smalkās najādas populācijas lieluma Sīvers ir uzskatāms par bagātāko šīs sugas atradni pasaulē. Savukārt Eiropas mēroga retums ir lokanā najāda, kas Eiropā zināma tikai aptuveni 25 vietās. Pēc lokanās najādas populācijas lieluma Sīvers ir uzskatāms par bagātāko šīs sugas atradni Eiropā.

Foto - Uvis SuskoFoto - Uvis Susko

Lokanā najāda


Viens no galvenajiem Sīvera unikālo dabas vērtību pastāvēšanas garantiem ir tā tīrais un dzidrais ūdens. Saglabājoties labai ūdens kvalitātei, saglabāsies arī ezera unikālās dabas vērtības. Mūsdienās nozīmīgākais apdraudošais faktors ir biogēno elementu nokļūšana ezerā pa meliorācijas sistēmām no intensīvi apsaimniekotām lauksaimniecības zemēm un zivju dīķiem.

Par veiktajiem apsekojumiem drīzumā tiks pabeigti pārskata ziņojumi. Tajos būs apkopota vispusīga informācija par teritoriju biotopiem, sastopamajām sugām un citām nozīmīgām dabas un vēstures vērtībām. Tāpat raksturoti un analizēti apdraudējumi dabas vērtībām un iespējamie risinājumi to saglabāšanai.
 
Teritoriju izpēti organizēja Dabas aizsardzības pārvalde ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Darbus veica eksperti Uvis Suško, Rūta Sniedze-Kretalova, Valda Baroniņa un Kristaps Vilks.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.4
Alūksne +25.9
Daugavpils +28.1
Saldus +24
Liepāja +16.3
Jelgava +23
Ventspils +15.7
Limbaži +23
Madona +26
Rēzekne +26
Draugiem Facebook Twitter Google+