Foto – Ieva Leiniša/LETA

Skaidru naudu nomaina bezkontakta norēķini 9

“Esmu piedzīvojis vairākas situācijas, kad maks ar maksājumu kartēm bija palicis mašīnā vai jakā un par to atcerējos tikai tad, kad mana kafija jau bija pagatavota. Tā kā telefons ir mans galvenais dators, kas man ir blakus 24 stundas septiņas dienas nedēļā, novērtēju to, ka tagad ar to varu apmaksāt savus pirkumus. Tāpat ir ērti, ka bez PIN koda ievadīšanas var norēķināties arī par lielākiem pirkumiem nekā ar bezkontakta karti, un es šo limitu varu izvēlēties pats bankas mobilajā lietotnē. Desmit eiro, ko šobrīd ar bezkontakta karti varu apmaksāt bez PIN koda ievadīšanas, tomēr ne vienmēr ir pietiekami daudz, bet mobilajiem maksājumiem limits ir 50 eiro – par šo naudu var papusdienot divatā vai pat trijatā,” par pirmajiem iespaidiem, lietojot jauno bankas “Citadele” bezkontakta maksājumu risinājumu – iespēju samaksāt ar viedtālruni – stāsta tehnoloģiju bloga “Kursors.lv” vadītājs Kristaps Skutelis. Lai gan Rīgā situācija ir pietiekami laba, vēl ir diezgan daudz tirdzniecības vietu, kurās bezkontakta maksājumi nav tehniski pieejami, viņš piebilst.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Citadele” kļuvusi par pirmo banku ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā, kura sākusi piedāvāt šāda veida bezkontakta norēķinus, piedāvājot alternatīvu nesen apgrozībā laistajām bezkontakta norēķinu kartēm.

Monētas aizslaucītas, kārta visam makam

“Maksājumu sistēma darbojas godam, un tagad tikai jāsagaida, kad komersanti savus vecos maksājumu termināļus nomainīs uz tādiem, kas atbalsta bezkontakta maksājumus. Šim procesam ir ļoti konkrēti termiņi, un jau dažu gadu laikā varēsim ērti norēķināties praktiski visur,” norāda tehnoloģiju eksperts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai latvieši nav pārāk konservatīvi un šādam tehnoloģiskam izrāvienam būs gatavi? “Latvija tehnoloģiju pieejamības ziņā nav nemaz tik sliktā situācijā, kā dažkārt savā ierastajā latviešu “vai cik viss ir slikti” manierē esam pieraduši domāt. Mums pašsaprotams ir lēts, ātrs un visur esošs mobilais internets, taču atliek izbraukt ārpus mūsu skaistās zemes robežām, kā saprotam, cik tomēr labi ir mājās. Līdzīgi tagad varam krietni ērtāk veikt maksājumus pa tiešo no sava viedtālruņa. Tas ir viens no tiem notikumiem, par kuriem būtu jābūt stāvā sajūsmā! Tas ir moderni, droši un ērti!” norāda K. Skutelis.

“Protams, ar šo jaunumu no sākuma iepazīsies relatīvi mazs skaits cilvēku. Tie ir cilvēki, kam tehnoloģijas nav svešas un kas nebaidās izmantot to jaunās iespējas. Protams, jāņem vērā arī tas, ka Latvijā joprojām ļoti mīlam apkrāpt sevi un plaši izmantojam skaidru naudu. Tas nav ērti un traucē ātri attīstīt jaunas maksājumu metodes un pakalpojumus. Tomēr uzskatu, ka situācija mainās uz labo pusi un krietni vairāk cilvēku izvēlēsies ērtas digitālas maksājumu formas. Tepat Latvijā radītais “Mobilly” no mana maka jau ir izslaucījis monētas, un bezkontakta maksājumi no telefona būtiski retāk liks stiepties pēc plastikāta gabaliņiem,” uzsver tehnoloģiju pārzinātājs.

Inovācijām pievēršam lielu uzmanību

“MasterCard” vadītājs Baltijā Johans Modeniuss sarunā ar “LA” norāda, ka bezkontakta norēķini ar viedtālruni ir normāls attīstības posms. “Citadeles” risinājums tapis ciešā sadarbībā ar plaši zināmo kompāniju.

“Iepriekš no skaidras naudas pārgājām uz maksājumu kartēm, kuras tagad digitalizējam mobilajās ierīcēs. Nezinu, kā citiem, bet es personīgi ļoti bieži aizmirstu maku mājās, taču nekad neesmu aizmirsis telefonu. Šī tendence ir vēl redzamāka tieši jauniešu vidū, kuriem patīk viss jaunais, tāpēc domāju, ka mobilie maksājumi iedzīvosies ātri. To var redzēt jau šobrīd – dati rāda, ka šā gada otrajā ceturksnī bezkontakta transakciju skaits Eiropā pieaudzis par 115% salīdzinājumā ar laika posmu pērn. Šāda attīstība notiek arī Latvijā. Bezkontakta norēķini iespējami vairāk nekā 50 valstīs Eiropā un 77 valstīs pasaulē. Bezkontakta kartes dažviet Eiropā piedāvājam jau desmit gadus, taču, protams, īstens izrāviens šajā lauciņā sācies tikai pēdējā laikā. Daudzviet šo tehnoloģiju attīstība šobrīd notiek ļoti strauji, tostarp Latvijā, tāpēc paredzu, ka jau pavisam drīz bezkontakta norēķini ikdienas dzīvē ieņems būtisku vietu,” norāda “MasterCard” Baltijas nodaļas vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Viņš pārliecinājies, ka Latviju kā ļoti interesantu tirgu padara vēlme ieguldīt inovācijās, ko īpaši izmanto “Citadele”. “Jau tagad jums ir ļoti daudz norēķinu termināļu, kuros pieņem bezkontakta maksājumus, un tendence noteikti turpināsies. Esmu drošs, ka “Citadeles” piemēram sekos citi, jo šī ir nākotne. Sadarbība ar “Citadeli” bija lieliska – bankā strādā daudzi patiešām ļoti zinoši speciālisti, kas sadarbību būtiski atvieglināja. Izstrādājot jaunus risinājumus vai ieejot jaunā valstī, mēs izmantojam iepriekš uzkrāto pieredzi no līdzīgiem projektiem, lai risinājumu izdotos pēc iespējas labāk pielāgot specifiskajam tirgum. Redzam, ka līdz ar veiksmīgo sadarbību “Citadeles” mobilos bezkontakta norēķinus tās klienti varēs izmantot ne tikai Latvijā, bet jebkurā valstī un vietā, kur pieņem bezkontakta maksājumus,” uzsver J. Modeniuss.

Viņaprāt, nākamais solis būs bezkontakta norēķinu iespējas citām mobilajām lietām, kuras gandrīz vienmēr cilvēkiem ir pa rokai, piemēram, automašīnas atslēgām vai gredzeniem. “Jāpievērš uzmanība tam, ko vēlas klienti un kas viņiem patīk, – tad arī sapratīsim, kāds varētu būt nākamais risinājums.”

Vladislavs Mironovs: “Tiklīdz cilvēki ir izmēģinājuši kaut ko ērtu un mūsdienīgu, viņi vairs nevēlas atgriezties pie iepriekšējiem risinājumiem.”
Foto – Ieva Leiniša/LETA

Mobilie maksājumi ātri kļūs par ikdienu

“Citadeles” biznesa stratēģijas ieviešanas un biznesa attīstības vadītājs Vladislavs Mironovs atklāj, ka mobilo maksājumu risinājums ieviests astoņu mēnešu laikā, investējot vairāk nekā vienu miljonu eiro.

“Maksājumi ar viedtālruni pieejami visiem “Citadeles” klientiem, kuri lieto “Android” operētājsistēmas viedtālruņus un ir “MasterCard” vai “Maestro” karšu īpašnieki. Tos iespējams aktivizēt bankas mobilajā lietotnē. Turpat iespējams mainīt maksājumu limitus, individuāli nosakot darījumu summu līdz 50 eiro, ko iespējams veikt bez PIN koda ievadīšanas. Citu operētājsistēmu tālruņu lietotājiem un visiem, kas vēlas izmēģināt kaut ko jaunu un ērtu, piedāvājam vēl citus mobilo maksājumu risinājumus – aproces un uzlīmes ar bezkontakta tehnoloģiju. Šie maksājumi notiek tāpat kā ar viedtālruni – uzlīme vai aproce ir jāpietuvina terminālim. Pirkuma summas apstiprināšanai virs 10 eiro terminālī jāievada PIN kods,” par jauno pakalpojumu pastāsta V. Mironovs.

Bankas eksperts stāsta, ka, attīstoties tehnoloģijām, rodas iespējas piedāvāt arvien mūsdienīgākus pakalpojumus: “Mūsu pieredze rāda, ka, tiklīdz cilvēki ir izmēģinājuši kaut ko ērtu un mūsdienīgu, viņi vairs nevēlas atgriezties pie iepriekšējiem risinājumiem.” Veicot norēķinu testēšanu, “Citadeles” mobilo maksājumu ieviešanas komanda novērojusi, ka mobilo maksājumu priekšrocības tiek novērtētas vietās, kur ir garākas rindas vai cilvēki ir steidzīgāki. Tāpat mobilos maksājumus aktīvi izmanto, kad naudas maks atstāts mājās, piemēram, dodoties pastaigā vai sportiskās aktivitātēs. Izmēģinot maksājumus ar viedtālruni, cilvēki visbiežāk izvēlas norēķināties par pirkumiem mazumtirdzniecības veikalos, degvielas uzpildes stacijās, arī aptiekās un pašapkalpošanās automazgātavās, noskaidrots mobilo maksājumu testēšanas laikā.

“No drošības viedokļa esam parūpējušies gan par mobilās lietotnes, gan maksājumu drošību, taču arī viedtālruņu lietotājiem būtiski ievērot elementārus drošības apsvērumus,” saka V. Mironovs. “Lai parūpētos par savu vied­tālruņu drošību, nepieciešams uzstādīt ekrāna aizsardzību (bloķēt ar figūru, PIN, pirkstu nospiedumu vai paroli), kā arī regulāri iestatīt mobilo lietotņu un operētājsistēmas atjauninājumus.”

Mobilie maksājumi daudzās pasaules valstīs kļuvuši par ikdienu. Tiek prognozēts, ka jau 2020. gadā 38% karšu maksājumu Eiropā tiks veikti digitāli, piemēram, ar viedtālruņiem vai citām ierīcēm.

Uzziņa 

Mobilajiem bezkontakta maksājumiem ir viss nepieciešamais

* Latvijā jau 15 000 vietu uzstādīti bezkontakta termināļi. Pasaulē šādus termināļus izmanto jau apmēram 6,5 miljoni tirgotāju;

* 80% Latvijas iedzīvotāju ir viedtālrunis;

* 1 no 5 viedtālruņu lietotājiem pārbauda, kas jauns parādījies viņa ierīcē biežāk nekā vienreiz stundā jeb 25 līdz 50 reizes dienā;

* pasaulē ir apmēram 2,32 miljardi viedtālruņu. Līdz 2020. gadam šis skaits varētu sasniegt 2,87 miljardus;

* 38% no karšu maksājumiem būs digitāli jau 2020. gadā (2015. gadā bija 21%);

* “Citadele” risinājumu izstrādāja astoņus mēnešus, investēja vairāk nekā miljonu eiro;

* 1 no 10 iedzīvotājiem saskāries ar situāciju, kad vēlas izdarīt pirkumu, bet nav līdzi bankas karte vai skaidra nauda;

* 35% iedzīvotāju vēlas izmēģināt maksājumus ar viedtālruni.

Papildu drošībai:

* uzstādīta viedtālruņa ekrāna aizsardzība;

* noteikts maksājumu limits bez PIN koda un dienas limits – ne vairāk kā 150 eiro bez PIN ievadīšanas, ne vairāk kā 300 eiro kopumā;

* iespēja attālināti atslēgt mobilo maksājumu funkciju.

PUBLIKĀCIJA TAPUSI SADARBĪBĀ AR