Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Kādi dažādi cilvēki strādā varas orgānos 16


Uldis Augulis
Uldis Augulis
Foto – Ieva Makare/LETA

Kad zināmu apstākļu kopums politiķi paceļ ministra krēslā, valdības loceklis noliek malā vieglās dienas un ķeras pie atbildīgu, sasāpējušu jautājumu risināšanas. Amatā vairs nevar meklēt lētu popularitāti un braukt cauri ar māvieniem, kādus dzird 100 Saeimas galvu saspiestībā – varas orgānos jāveic sabiedrībai derīgi pakalpojumi.

Kā tas piepildās praksē, atspoguļojas reizēs, kad ministri ar pienākuma apziņas sajūtu uzstājas “Rīta panorāmā” lielākas skatītāju kopas priekšā. Lūk, knapi paguvusi atsvaidzināt lūpukrāsu, agrās stundas studijā iesteidzas politiski sapucējusies finanšu ministre. Dana ir jūsmīga, pacilāta, starojoša. Mirdzošais skatiens nav tamdēļ, ka ir pavasaris un Kučinskis kabineta dāmām piešķīris komandējumu uz Parīzi, vai ka Reizniece-Ozola pie 1. galdiņa atkal sakāvusi ķīniešu lielmeistari. Labvēlīgā ietekme ir tāpēc, ka valsts finanšu saimniecības vadītājai iekrāts runājamais kapitāls. Ir ko teikt, ir ko iepriecināt sabiedrību, jo sagatavoti vērienīgi pārkārtojumi nodokļu iekasēšanā. Trūkumcietēji un vidusšķira nenovilks pēdējo kreklu dēļ uzliktiem žņaudzošiem maksas procentiem.

Veiklā runātāja pamet mājīgo studiju, lai dotos uz nežēlīgu iekšpolitisko diskusiju, kurā mizantropi gribēs iezārkot ministres izplānoto, bet Danas dārgais tēls pēc raidlaika vēl ilgi dzīvos cilvēku sirdīs. Modināta cerība, ka krietnās, tikumīgās sievietes saprātīgā vadībā neizputinās mūsu naudas rezerves. Sitīs stunda, kad DRO ieradīsies televīzijā pavēstīt, ka tēvzeme radusi iespēju atlīdzināt katram pilsonim pēc pārticīgās Šveices parauga, kur šveicietis ik mēnesi saņem no valdības frankiem piestūķētu aploksni tikai tāpēc, ka ir šveicietis. Respect! – skaistulei Danai.

Liekam citu bildi iekšā. Pie mikrofona satiksmes ministrs. Nodurtām acīm, ietērpies sērās. Auguļa kungam ir neizsakāmi žēl par infrastruktūras bojāeju un ka lauciniekiem apgrūtinājumi malties pa valstij piederošo autoceļu dangām un dubļiem. Bet ministram nav jātver kaplis, lāpsta, blietējamais un ķerrā jātraucas uz avārijas stāvokļa rajoniem. Ministrijā uz kartes Uldis ar klerkiem ir veicis pamatīgu apvidus izpēti sakarā ar neizbraucamiem ceļiem. Pašlaik nav iespējams stihijai cīnīties pretī un dabas iepro­grammētos postījumus izlabot. Vai Uldis Augulis vainīgs, ka atsoļojis marts un nenosusinātos grantsceļus pārvērtis par staignājiem? Turklāt Repše pirms 15 gadiem aizcirta Ceļu fonda lādei vāku, un neviens nespēja to atdarīt, lai kā vēlējās noasfaltēt Latviju.

Briesmonis! – tante Brunavā sirdās par bij. Bērzes pagastveci Auguli pie grambās sadauzīta ričuka atliekām. Nemiernieki draud bloķēt starptautisko autotrasi vai nepiedalīties valsts simtgades dzīrēs. Aizņemtai amatpersonai, kas ļoti ieurbusies ministrijā, nav vaļas klausīties trokšņotājos. Ja uz zināmu laiku tev uzticēti satiksmes ministra pienākumi, tie apzinīgi jāpilda, naktsguļai atvēlot ne vairāk kā astoņas stundas. Ministra vienmuļo dzīvi drīkst iztraucēt vien degoša nepieciešamība atvērt Rīgā jaunu pasta nodaļu vai sagaidīt “bombardiera” nosēšanos lidostā.

Un vai “briesmonim” nav iejūtīgs dežūrpaziņojums, ka “darba grupa strādā”, Uldim programma un finansējums valsts grants un asfalta saimniecības sakārtošanai jau ir pūt vējiņi attālumā? Ministrs ies palīgā ar velkošu džipu, lai autobraucēji nepārvietojas pa ceļiem kā vēžveidīgie, zemgaļi nenoslīkst bezceļos. Darbaļaužu sūri krātos, sarepējušos eiro no pensiju fondiem aizripinās uz lielceļiem kā ienesīgiem komercobjektiem. Lai ripo jūsu naudiņa!

TV attēls atklāj, kurš ministrs ir svešu bēdu garāmgājējs liecinieks, kurš – līdzjūtīga dvēselīte.

LA.lv