×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
11. aprīlis, 2018
Drukāt

Gatava publiskam pazemojumam? Anda Rožukalne vērtē TV3 šovu (18)

Ekrānuzņēmums no tvplay.skaties.lvEkrānuzņēmums no tvplay.skaties.lv

Šova sākumā uz kandidātēm, kas ienākušas no ielas, skatās prasmīgi speciālisti, iepriekš sapucēti tā, ka viņiem nav nekādu trūkumu vai nepilnību.

Gatava pārvērtībām? Ja ar to domā piedalīšanos TV3 populārajā šovā ar šādu nosaukumu, tad jābūt gatavai publiskam pazemojumam un konkurencei ar citām, to saņemot komplektā ar labiem ārējā izskata kopšanas pakalpojumiem un prieka mirkli šova beigās.

Cik godīga ir apmaiņa?

Būsim reāli – realitātes šova “Gatava pārvērtībām” saturu un struktūru nosaka sponsori. Viss pārējais ir vairāk vai mazāk patīkams pārdošanas notikums, jo runa ir par galēji komercializētu medija produktu. Šajā sezonā notiek viss tas pats, kas citkārt – prasmīgi stilisti un skaistumkopšanas meistari uzpucē šovam izvēlētās dalībnieces, ieskaitot redzes operācijas norisi, ja tā kādai nepieciešama.

Skatītāji iegūst regulāru iespēju vērot gan sievietes šovā, gan meistaru darbu, iespējams, netiešā veidā noticot, ka jebkura var izskatīties daudz labāk. Prieks par to! Re­klāmdevēji parāda savus pakalpojumus un preces reālos apstākļos, iedrošinot to visu patērēt. Viss godīgi un skaidri! Tas ir arī mazliet auksti un pragmatiski, tāpēc veltīga ir atlases kritēriju kritika, kas lasāma pie vienas otras publikācijas par šovu. Tā nav labāko un atbilstošāko dalībnieču parāde, bet šovam vajadzīgo “preču” atlase. Ja dalībnieces saņem dārgus pakalpojumus par velti, tad viņas ir nevis televīzijas šova veidotāju klientes, bet produkts, kas pārdots reklāmdevējiem, kam vajadzīgi skatītāji un pircēji. Šovs ir darījums, bet tas nav vienāds pret visām iesaistītajām pusēm. Dalībniecēm klājas grūtāk nekā visiem pārējiem, lai gan eksperti un citi cenšas, lai lielākā daļa no pasākuma ir patīkama un priecīga.

Tomēr visa sākums ir briesmīgs. Preces statusu apstiprina dalībnieču atlases procedūra. Katrai sievietei ir sevi “jāpārdod” minūtes laikā, jāpārliecina eksperti izvēlēties starp daudzām kandidātēm. Kas tikai viņai nav jādara – jāatklāj sava auguma nepilnības, gaumes un prasmju ierobežojumi, civilstāvokļa aktos minētā situācija, noskaņojums mājās un darbā, dzīves perioda radītās sekas! Viņas ļoti cenšas – stāstus par jaunāku vīrieti līdzās, ilgas pēc attiecībām, vēlmi pēc pavērsiena dzīvē un atklāsmes par svara izmaiņām atlases laikā varētu likt maisos un glabāt lielā kaudzē. Personas datu vācēji te varētu izpildīt gada plānu, savukārt kompleksu un pašapziņas trūkumu atpazinēji ātri vien tiktu pie pilnas kolekcijas. Uz kandidātēm, kas ienākušas no ielas, bet daļa mērojusi tālu ceļu pa sniegiem un dubļiem, skatās prasmīgi speciālisti, iepriekš sapucēti tā, ka viņiem nav nekādu trūkumu vai nepilnību.

Sievietēm jācenšas vēl un vēl

Neviens realitātes šovs nav parasts vakara notikums. Tas ietekmē sabiedrības uzskatus un reflektē mūsu vērtības. Šovā var nolasīt to, kas cilvēkiem svarīgs, ja skats vērsts sievietes virzienā. Šis skats ir ļoti, ļoti kritisks, tāpēc arī paškritisks un sievietes ārieni vērtējošs.

Šajā ziņā nekas nav mainījies – sievietei ir nemitīgi jācenšas! Skatoties atlasi un visu šovu, gluži vai fiziski ir izjūtams spiediens pret sievietēm. Pasekojiet, ko visu viņas ir gatavas solīt, lai tiktu šovā! Tātad, saīsināts saraksts: patikt bērniem, mazbērniem, vīriešiem (esošajiem partneriem un nākotnē cerētajiem), izskatīties jaunāka, skaistāka, interesantāka, modernāka, vairāk atbilst citu prasībām un gaidām mājās vai darbā, vai visur. Atslēgas vērds ir “vairāk” – te vēl vairāk jādara, lai labāk un vairāk patiktu, derētu, būtu atzīta!

Šova idejas skatījumā vēlams, ja viņa (dalībniece un skatītāja) kā patērētājsabiedrības ideju nesēja visas problēmas risinātu ar pirkšanas palīdzību. Ja esi bēdīga, apjukusi, vientuļa, nepietiekami turīga, nepietiekami jauna, slaida vai stilīga – pērc, mīļā, pērc!

Dalībnieces jau tāpat ir nostrādājušās, bet šovā atkal cenšas visu savu mīļo cilvēku labad un vienlaikus raujas vai pušu, lai patiktu ekspertiem, būtu piemērotas un tiktu izvēlētas saņemt nedaudz uzmanības, nedaudz kopšanas. No malas izskatās, ka viņas cenšas pāri spēkiem! Daļa trūkumu tiek nosaukti vārdos – tās ir apģērba, stila un auguma nepilnības. Kopumā šovā viss notiek it kā patīkami, bet katras sievietes uztveršana kā daudzveidīgu apģērbu pakaramo, ko beigās saķemmē un izkrāso, lai nogādātu raidījuma fināla kadrā, tomēr nozīmē to, ko sauc par objektivizēšanu. Tā nav parastā dalībnieču uztveršana par seksa objektiem vai “gaļas gabaliem”, neredzot personību un citas vērtības, bet viņu parādīšana diezgan vienkāršu funkciju veikšanai.

Kāpēc tāds iespaids? Dalībnieces ir ļoti atkarīgas no ekspertiem, patiesībā – no šova formātā paredzētajām darbībām. Bet viss notiekošais ir pakārtots tam, lai parādītu pakalpojumus un veikala preču klāstu labā salikumā.

Raidījuma laikā vien pāris reizes kādai no dalībniecēm pajautā, ko viņa domā par izvēlēto apģērbu. Matu krāsas, garuma, grima izvēle ir tikai profesionāļu rokās. Beigās šova varonēm vēl pamatīgi jāsavaldās, lai priecīgi reaģētu uz pārmaiņām savā ārienē. Žēl uz to skatīties, jo šovs mums māca, ka cilvēka izvēles brīvību var ierobežot, viņa personība nav tik svarīga, jo sievietēm galvenokārt ir jācenšas visiem patikt.

Un beidziet domāt, ka man nepatīk pucēšanās, ka ienīstu eleganci, atzīstu nevīžīgu apģērbu un nekoptu izskatu. Runa ir par prioritātēm un vērtēšanas kritērijiem, kas kā neona uzraksti ņirbina skatītāju acis un piespiež neredzēt dalībnieču personību!

Profesionāļu uznāciens

Šovs ir laba vieta, lai vēlreiz pārliecinātos, ka Latvijā ir lieliski speciālisti un ļoti augsta līmeņa pakalpojumi. Stilisti un citi sniedz skatītājiem sirsnīguma, pieņemšanas un labvēlības stundas. Žanna Dub­ska, Natālija Zolberga un Aleksandrs Pavlovs, kas redzami darbībā, tiešām pierāda, ka jebkuras dalībnieces ārieni var ievērojami uzlabot. Raidījumā sniegtie padomi, speciālistu darbošanās laikā sniegtais ieskats stila un modes nianšu skaidrošanā ir ļoti izglītojošs. Tā ir vērtīgākā šova daļa. Tā sniedz praktiskas idejas un liek mazliet nomierināties, ieraugot, ka zināšanām ir vērtība.

Savukārt pacietīgā un prasmīgā darbošanās, katra šovā ierautā cilvēka pieņemšana un spēja atrast kopīgu valodu izraisa cieņu. Stilistiem, frizieriem un vizāžistiem ir ļoti grūts uzdevums, jo šis nav modeļu konkurss.

Ja vien “Gatava pārvērtībām” mazliet vairāk izglītotu skatītājas, ja vien tā shēmā būtu vairāk vietas cilvēkiem, nevis mantām, to tiešām varētu biežāk skatīties. Bet tagad jau astoto nedēļu pēc kārtas viens un tas pats: atlases publiskās šausmas – brrr!, drēbju atlase pie laikošanas kabīnēm, friziera darba fragments, grima uzklāšanas triepieni, pārsteiguma mulsums un vienādi īss triumfa mirklis, saņemot ģimenes locekļu uzslavas… No skatītājas viedokļa nemaz nav svarīgi, kas piedalās, un modes tendences vai grima uzklāšanas prasmes var labi apgūt pāris vakaros vai īsi pārskatot raidījuma digitālo arhīvu. Varbūt daudz labāks būtu modes un stila šovs, kura priekšplānā ir ikdienas lietošanai vajadzīgas zināšanas, nevis ieskatīšanās citu cilvēku apģērbšanas procesa aizkulisēs?

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. tur redzams, ka lielā daļa nemaz šīs pārvērtības neatstās. Sapucēt smuki kādu, lai atrādītu, uz brīdi, jau var, bet lai ir tā, ka cilvēks jūtas jaunajā tēlā un frizūrā ērti un skaists arī pēc tam, kad ir atpakaļ savā dzīvē, pēc šova.
  Piekrītu, komentētājai Agitai, ka ir neētiski rādīt TV izbrāķētās dalībnieces, kuras nepaņēma uz pārvērtībām – tā jau tas ir visai pazemojoši, stāvēt tur un trim svešiem cilvēkiem lūgties, lai tevi, neglīto un negaumīgo losi, glābj un uzlabo. Un tad izbrākē, un vēl parāda visai Latvijai.

 2. Pāsteidz frizieru darbs…visu laiku griež vienādus matu griezumus. Ja jau stilists, gribētos redzēt tiešām ar izdomu, īpašus matu griezumus.
  Tik populārus matu griezumus var nogriezt katrā mazā frizētavā.

 3. Piekrītu – šovs patiešām ir pazemojošs – no sākuma līdz beigām ar sievieti izrīkojas kā bezpersonisku lietu. Jautājums ir tikai viens – kāpēc pašas to izvēlas, turklāt cīnoties ar konkurentēm? Bez tam – šaubos, vai, vienreiz apģērbjoties stilista vadībā, radīsies prasme gaumīgi ģērbties patstāvīgi. Lielākas ieguvējas ir skatītājas, kas redz un dzird visu, ko iesaka stilisti

 4. Man gan Dubska ļoti patīk, būtu laimīga nokļūt pie viņas. Katrs jau sevi zina, klausieties un saprotiet par tievēšanu, nepareiziem krūšturiem, brillēm, krāsām utt. Mācieties no citu kļūdām un ieteikumiem citiem.

 5. Es gan tā nedomāju un nepiekrītu šim rakstam. Es skatos šo šovu un man tas patīk. Pie tam, es šo raidījumu skatos kopumā – kā ir izdevies pārvērst dalībnieku, kādi ir stilistu ieteikumi un beigu beigās sasniegtais galarezultāts. Un, protams, dalībnieku atlases kritērijiem ir jābūt, jo … visas iespējamās pretendentes vēlas tik skaisti sapostas un beidzot uzzināt, kas piestāv un kas nē.
  To, ka šeit žurnālists uzraksta rakstu -savu personīgo vērtējumu no sava skatupunkta un izsaka publiski savas domas par it kā iespējamo dalībnieku pazemošanu, nenozīmē, ka tā tas ir. Ja mēs skatīsimies tikai un vienīgi no šāda redzespunkta, tad sanāk, ka mēs katrs katru dienu jebkurai darbībai, kas ar mums notiek esam pakļauti žurnālista saucamajai pazemošanai.

 6. Es tā arī neesmu tikusi tālāk par to sākumu. Tik neērti skatīties to cirku kā tie nabagi tur cenšas kļūt par bezgalīgi nožēlojamām būtnēm, lai tikai iekustinātu augstās žūrijas sirsniņas…

 7. Šovs ne tikai nekorekts, bet arī daža laba dalībniece tiek pārvērsta par lētu ielas meiču- tiek nogriezti skaistie, garie mati, tiek izveidota vārnu melna zēngalviņa ,tiek uzvilkts papagaiļa apģērbs, kuru papildina lēta plastmasas soma , pašu apkarina lētiem plastamasa grabuļiem, bet kājās uzvelk ikdienā nederīgas augstpapēžu kurpes. Man reizēm tik ļoti žēl tās sievietes, kuras tiek pārvērstas par cirka klauniem.

  • Tieši tā. Šķiet, ka pati žūrija ir zemas kvalitātes un komentāri nekorekti un pazemojoši. Normāla sieviete pati zin, kas tai piestāv, kas nē, lai būtu vēlme tādā šovā piedalīties.

 8. visam piekrītu, šovs ir pazemojošs, neviens jau neparāda, kas notiek tālāk ar ģimenes locekļiem , kuri pēc šova saņem atpakaļ pilnīgi citu cilvēku. Ko darīt vīram, ja viņa sieva ir pataisīta par “cacu”, kas neatbilst viņu dzīves apstākļiem, vīrietis jau ta nav bijis pie stilista, kā arī kas notiek, tālāk….. Ģimenei visbiežāk nepietiek līdzekļu, lai sevi uzturētu tādā formā arī drēbes, visas jau atņem paliek tikai 100 eiro. domāju 80% sieviešu, ja viņas vienā piegājienā veikalā varētu iztērēt vismaz 500 eiro un par frizieri varētu samaksāt virs 50 eiro tad arī varētu labi iepirkties un izskatīties. Pievērsiet uzmanību maziem bērniem, viņi pēc mammmas pārvērtībām parasti nespiedz aiz sajūsmas bet raud. Protams es arī skatos šo raidījumu, tas ir interesanti kā tiek pārvērsti cilvēki, atlasi gan es izlaižu patinot uz priekšu, jo tas tiešām ir ļot pazemojoši man kauns skatīties.

 9. Visu rakstu nelasu,uzskatu ka tiešām atlase pazemo cilvēkus,izrādās ne tikai man tā šķiet.
  Es aicinātu sievietes nepieteikties šim šovam.
  Vai arī šova veidotājiem atlase ir jāveic auzkulisēs,es apbrīnoju tās sievietes kuras ir gatavas šim pazemojumam,no malas raugoties diezgan pretīgi izklausās un izskatās.
  Pats šovs ir ok.

 10. Tieši publiskā atlase mani visvairāk mulsināja.Tās sievietes,kuras netika uz pārvērtībām-kāpēc to vajag rādīt televīzijā?

 11. Piekrītu tam, ka šovs ir pazemojošs. Profesionāļi tādi, ka nemāk apslēpt savu smīkņāšanu par dalībniecēm. Vienīgais, kurš sievieti prot daudzmaz cienīgi “pārvērst”, ir Aleksandrs Pavlovs. Dažreiz arī Natālijai Zolbergai izdodas. Bet, nedod, Dievs, kļūt par Žannas Dubskas upuri. Tā ir katastrofa! Pēdējoreiz redzēju, kā normālu, vienkāršu sievieti “uzlaboja” tā, ka viņa izskatījās pēc transvestīta, nevis sievietes. Bija acīmredzams, ka cilvēks jaunajā tēlā jūtas ļoti slikti. Tāpat kā citā reizē topošo māmiņu izkariķēja, ietērpjot klauna drēbēs.

 12. Negribi-nepiedalies

 13. nekorekts šovs! Stilistiem ir jāpiedomā par saviem izteicieniem par dalībniecēm

 14. nekorekts šovs! Stilistiem vajadzētu piedomāt ! pie saviem izteicieniem par dalībniecēm.

 15. Precīzi manas domas par šo šovu.Arī sevi pieķeru pie domas,ka nebūtu slikti kādreiz ļauties stilistu ieteikumiem,bet tas katrā gadījumā būtu pašai priekš sevis,nevis lai izpatiktu vīrietim,bērniem utt.
  Patiesībā jau sievietes cenšas nevis vīriešu dēļ,bet lai izskatītos labāk par citām sievietēm.
  Un pats galvenais šis šovs man šķiet ļoti,ļoti pazemojošs.

Draugiem Facebook Twitter Google+