×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. aprīlis, 2016
Drukāt

Skaļa slimības pazīme – krākšana

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Krākšana nav tikai problēma, kas traucē līdzcilvēkiem, bet var liecināt par nopietnu slimību – obstruktīvu miega apnoju jeb OMA.

Tā apgrūtina apmēram 17% vīriešu un 9% sieviešu pusmūžā, taču var būt jebkurā vecumā. Slimības laikā elpceļi miegā nosprostojas, un elpošanā rodas pauzes. Sindromu atpazīst kā skaļu krākšanu ar klusuma pauzēm starp krācieniem. Ja cilvēks dzīvo viens, viņš to var nezināt, taču partneris vai ģimenes locekļi dzird ne tikai krākšanu, bet arī smakšanu vai izmisīgu cīņu pēc elpas, kamēr cilvēks ir aizmidzis. Turklāt šī slimība bieži vien traucē gan iemigt, gan izgulēties. Neārstētas OMA sekas ir galvassāpes no rīta, miegainība dienā, uzbudināmība un depresija, nepadarīti darbi, pasliktināta dzīves kvalitāte. Slimības dēļ rodas vielmaiņas traucējumi, kas savukārt veicina liekā svara pieaugumu, savukārt plaušās nenonāk pietiekami daudz gaisa, tādēļ paaugstinās asinsspiediens – sirds un asinsvadu slimību riska faktors, iespējama kognitīvo jeb izziņas traucējumu varbūtība.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža norāda uz grozījumiem valdības noteikumos, kas šogad stājušies spēkā, par veselības pārbaudēm transportlīdzekļu vadītājiem un personām, kuras vēlas iegūt transportlīdzekļu vadītāja kvalifikāciju, kā arī par pirmstermiņa veselības pārbaudes izdevumu segšanas kārtību. Tie liedz vadīt transportlīdzekļus cilvēkiem, kuriem diagnosticēta vidējas vai smagas formas miega apnoja, ja viņi to neārstē.

Pēc palīdzības var vērsties pie ģimenes ārsta vai miega speciālista. Diagnozes precizēšanai veic polisomnogrāfiju un kardiorespiratoro pierakstu. Šīs diagnostikas metodes palīdz noteikt slimības raksturu un smaguma pakāpi. Diemžēl OMA ārstēšanu valsts neapmaksā.

Atveseļošanās ir nosacīta, jo smakšanu miegā novērš ar speciālu aparātu – rezultāts ir tūlītējs. Tiesa, ir jāpierod pie ierīces, kas jāizmanto, dodoties pie miera.

Daudz garāks, bet lietderīgāks ceļš, kā atbrīvoties no krāšanas, ir primārā cēloņa apzināšanās un, ja iespējams, novēršana. Tāpēc jāņem vērā, ka skaļo problēmu izraisa sašaurināti elpceļi (deguna polipi), lielas mandeles, rīkles muskuļu un mīksto aukslēju relaksācija miegā, liekais svars. Tiesa, dažkārt vainojamas anatomiskās īpatnības (mazs žoklis).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+