×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
30. marts, 2017
Drukāt

Saeima konceptuāli atbalsta aizliegumu cirkā izmantot zvērus (23)

Pie Saeimas notiek protesta akcija "Par cilvēcīgu cirku". Foto - LETAPie Saeimas notiek protesta akcija "Par cilvēcīgu cirku". Foto - LETA

Saeima šodien konceptuāli atbalstījusi grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs. Iepriekš komisiju līmenī deputāti bija bija lēmuši pretēji.

Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā paredz aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku – gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu – apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās.

Šī norma būtu attiecināma gan uz ceļojošajiem cirkiem, kas reģistrēti Eiropas Savienībā un var brīvi pārvietoties tās robežās, gan uz trešo valstu ceļojošajiem cirkiem. Aizliegums neattiecas uz priekšnesumiem, kuros uzstājas mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki.

Likumprojektā arī paredzēts precizēt normas, lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību noteiktās prasības.

Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs 2015.gadā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests. Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem normatīvajos aktos.

Saeimai par likumprojektu vēl būs jālemj otrajā un trešajā lasījumā.

Skaļi protesti pie Saeimas pret savvaļas dzīvniekiem cirka izrādēs

Ceturtdienas rīts iesākās ar skaļu protesta akciju pie Saeimas pret savvaļas dzīvniekiem cirka izrādēs, vēsta Latvijas Televīzija.

LETA ziņo, ka pie Saeimas bija pulcējušies ap 200 protestētāji, savukārt pretējā mītiņā dzīvnieku cirka atbalstam piedalījās nedaudz vairāk kā 20 cilvēki.

“Cilvēcīgā cirka” aizstāvji izkliedza dažādus vēstījumus, piemēram: “Nežēlība nav kultūra!” Savukārt “dzīvnieku cirka aizstāvju” līderis skaļrunī izkliedza aicinājumu: “Rokas nost no cirka!”

Dzīvnieku cirka atbalstītāji bija ieradušies ar plakātiem, uz kuriem cita starpā rakstīts “Cirks ar dzīvniekiem ir mūsu kultūra, tradīcijas un mantojums”, kā arī bija atnestas lāču bildes ar cilvēkiem, kuras parakstītas ar vārdiem: “Kā patiesībā ceļojošajos cirkos dzīvo lāči?!”

Savukārt “cilvēcīgā cirka” atbalstītājiem uz plakātiem cita starpā bija vēstīts, ka “Ciešanas nav smieklīgas” un “Dzimis brīvībai, ne cirkam”.

Saeima šodien lemj par grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs. Iepriekš grozījumus neatbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija.

Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā paredz aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku – gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu – apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās.

Šī norma būtu attiecināma gan uz ceļojošajiem cirkiem, kas reģistrēti Eiropas Savienībā un var brīvi pārvietoties tās robežās, gan uz trešo valstu ceļojošajiem cirkiem. Aizliegums neattiecas uz priekšnesumiem, kuros uzstājas mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki.

Likumprojektā arī paredzēts precizēt normas, lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību noteiktās prasības.

Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs 2015.gadā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests. Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem
normatīvajos aktos.

Daudzās Eiropas valstīs savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta. Latvijas cirkos nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm.

“Dzīvnieku brīvība” Saeimā iesniedza vairāk nekā 26 000 cilvēku parakstus petīcijā “Par cilvēcīgu cirku”, kas aicina izbeigt dzīvnieku izmantošanu cirkā, aģentūru LETA informēja organizācijas valdes priekšsēdētājs Aivars Andersons.

Plašu rezonansi izraisījusi Daiņa Īvāna publikācija portālā “Delfi”. Īvāns pauž viedokli:
“Steidzīgi apstiprināta jauna cirka direktore, kas dzīvnieku smaku i tuvumā negribot just un cirku pārvērtīšot par teātri. Arī kultūras ministre deputātiem, jāteic, diezgan voluntāri un aizliedzoši paudusi, ka “lāču Rīgas cirkā nebūs”. Tomēr, lai cik tas neliktos dīvaini, direktori un ministri kādreiz nomainās. Šad tad tiek noraidīti un atcelti pat muļķīgi likumi. Latvijas bērniem ir tiesības savā zemē piedzīvot klasisko cirku, kura tagad ļoti pietrūkst.”

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. LAi novirzītu sabiedrības uzmanību no NIN nodokļiem medicīnas p[akalpojumiem, kas lielai daļas sabiedrības nav pieejamas, tiek cilāts un apsriest jautajums par cirka dzīvniekiem. Tiek izplatīti izdomājumi, ka to cirka dzīvniekus sit un mērcē. Murgs. Padomajiet cik tu vari sist lauvu , tīģeri un pat ziloni. Atpakaļ no dzīvnieka saņemsi kārtīgu spērienu. KAs grib zināt kaut vairāk, nevis to ko algoti no naudas maisiem aģenti izplata, it ka aizst āvot dzīvnieku. iepazīties slavenā vairākās dinastijās Durova cirka dzīvnieku dresetāja atziņas. Pātrauciet organizēt visāda izdomājuma akcijas. Tikai nav par cilvēku.

 2. Neraudiet, Saeima netiks sleegta, arii MKsavaa vietaa!

 3. Kāpēc protestētājiem nav galvā rozā PussyHat mices?

 4. Saeima likvidē konkurentus. Tagad būs vienīgie…

 5. Nu tik smuku meiteņu dēļ Dīvāns nez vai atteiktos dabūt no viņām ar pletni un izlēkt caur riņķi

 6. Malači,atbalstu cirku bez dzīvniekiem.Nākošo varētu pieņemt aizliegumu mājās turēt jebkādus dzīvniekus,suņus pie ķēdes,govis pie ķēdes,aizliegt dzīvnieku nogalināšanu gaļas dēļ,aizliegt medības.

 7. Latviskojiet-“konceptuali”! Valsts valoda???

 8. priecē fakts, ka tā ir tieši jaunatne, kura māca vecajiem truliķiem līdzjūtību, labestību ētiku un morāli. Malači!!! Lai jums izdodas arī turpmāk. Ir cerība, ka lidz ar paaudžu nomaiņu, mainīsies arī valsts uz labo pusi

  • Un kā tad ir ar dzīvnieku turēšanu mājās un to mācīšanu? Tie nav dzīvnieki ,kam ierobežotas tiesības un brīvības.tie netiek pakļauti zīvniekiem neierastai uzvedībai?Un ko darīsim ar dienesta suņu apmācību ? Kāpēc apmācību uzskata par dresūru ?Arī cirkū dzīvniekus māca.arī jūs mčāt sumi un kaķi istabā nekakāt.kur pagadās Tā taču ir dzīvnieku mocīšana ,vai ne,jūsu izprtnē?

 9. askatījos balsojumu.
  PRET likuma grozījumiem: gandrīz visa Saskaņa (zņemot Agešinu), DOLGOPOLOVS, ELKSNIŅŠ, ORLOVS, RUBIKS, abi KLEMENTJEVI, POTAPKINS u.c.
  Zaļzemnieki lielākā daļa pret vai atturējusies. Pret: KALNOZOLS, PUTRA u.c.
  Noo Sudrabas partijas pret:
  1.Šimfa
  2. Šics
  ===========
  Atcerēsimies šos uzvārdus!

  • Labi, ka tie vismaz nav kļuvuši par zoofiliem/zoofanātiem.

   NA gan pārdevusies, žēl, vēl par konservatīviem saucas.

 10. Pārdesmit pamuļķišus kas ālējās visur es nesauktu ne par plašiem ne ievērojamiem.
  Manuprat pārdesmit MUĻĶI kas par naudu protestēs pret svu māti.

 11. Aizkustinošu rūpju pārņemts nozombētu muļķu bariņš – tā varētu raksturot šos protestētājus pret dzīvnieku izmantošanu cirkā. Vai jums neliekas, ka tas varētu būt pats pēdējais pret ko protestēt un par ko cīnīties mūsu valstī?! Kur ir jūsu protesti par tautas aplaupīšanu, cilvēku izlikšanu no viņu vienīgā mājokļa, nesamērīgi lielajiem nodokļiem, zemajām algām un pensijām, mācības un medicīnas iestāžu likvidēšanu, Āfrikas imigrantu iepludināšanu Latvijā, dažādiem bezjēdzīgiem aizliegumiem, ierobežojumiem, birokrātijas patvaļas izpausmēm, korupciju, valsts vīru bezatbildību, tautas un valsts interesēm neatbilstošu likumu un līgumu pieņemšanu un parakstīšanu? Tur zarniņa par tievu. Tur neviens jūsu uz protestiem neorganizē. Un tādus protestus neviens televīzijā nerāda un presē neatspoguļo. Dalība šādos protestos var jums sagādāt problēmas un tādēļ labāk no tā visa turēties pa gabalu, vai ne? Toties varas sankcionētos protestos pazīmēties taču ir tik interesanti. Vēl pēc tam radiem un draugiem var rādīt bildītes un lepoties, ka esi paveicis kaut ko varen nozīmīgu.

  • Kapēc Tev liekas, ka šie cilvēki neprotestē arī pret Tevis augstāk uzskaitītajam lietām? Protests par vienu tēmu neatsver protestus par otru tēmu un tikai tapēc, ka ir kaut kas ‘svarīgāks’ nenozīmē, ka nevajadzētu pievērst uzmanību parējām lietam. Arguments jēls. Cilvēkiem ir degsme par vieņiem svarīgu tēmu un tie aizstāv savu vidokli publiski, ar potencialu mainīt lietas uz labu.

   Kur Tavi protesti, kapēc Tu nepiedalies protesta akcijās par vai pret lietām, kuras ir svarīgas!? Latvijā lielāka problēma ir politiski neaktīvi cilveki, kas māk gudri dirst pie datora ekrāna, bet dzīvē nav nakas vairāk ka dīvānā pirdēji, kas neko praktisku nedara.

   Ja tiešām esi aktīvs un piedalies protestos, debatēs, kas neaprobežojas ar tukšu salmu kulšanu intereta vietnēs, tad ļoti labi – turpini un progresēsim. Protestēsim pret un par visu, ko pats uzskaitīji, būsim aktīvi un mainīsim apkārtejo vidi un Latviju uz labāko pusi.

   Ja neesi, tad pēdejais laiks iesaistīties Latvijas attīstībā, jo ja nē – tad esi viens no dīvānā pirdējiem.

  • Kur Tavi protesti, m? Katrs pats izvēlas, kas viņam rūp. Pačīksti vēl

  • PIEŅEMT LIKUMU KAS AIZLIEDZ CILVĒKIEM PIEDALĪTIES KAROS,TUR NOGALINĀT UN NEĻAUT LAI KĀDS CITS NOGALINA.KAS CILVĒKI IR NEVĒRTĪGĀKI PAR LOPIEM

 12. pateicīgie skatītāji Atbildēt

  Bravo! Šitas priekšnesums atgādina aizpērnos piketus BĒGLĪŠU atbalstam. “Bārenīšu laiva gāja…” – vai atceraties?

 13. apbrīnojami, ka 21.g.s. cilvēki, ja arī bez mazākās līdzjūtības pazīmēm, bet pat nezin esības būtības elementārus fizikas likumus, ka viss ir saistīts ar vienu informācijas telpu. Ja šodien mēs pātagojam no mums atkarīgas būtnes, rīt kāds pātagos arī mūs ar visu mūsu Latviju. Mēs raudam par labklājības trūkumu valstī, bet mūs jau gatavo pensiju likvidācijai, jo, lūk, tādi reāli ir mūsu domāšanas un attieksmes rezultāti.

  • Ei nu ei! Jau 21.gs un vēl šitāds lērums muļķu ! Aizliegsim ēst gaļu Cik gan rad;ibi;nu nenogalinām šitādas domājošu 21.gs cilvēku neģēlības dēļ ! Grauzīsim zāli, ēdīsim tārpus un kukaiņus ! Ak ,jā ,šausmas ,tā tak arī ir dzīva radība.kam dzīvot gribas KO nu?Tas bars aizies izbadējies un izbļaustījies mājās aprīs kādu ceptu visstiņu vai cūkgaļas šķēli,piemirstot ,ka tie radušies no dzīvot gribošiem dzīvnieciņiem ,uzdos pa pakaļu istabu pietaisījušam sunītim vai kaķ’tim ,bet rīt skries uz saeimas namu bļļaut par dzīvnieku tiesībām aptaurētie!

 14. Jā, Īvānu tiešām vajadzētu ar pletni padzenāt caur degošu riņķi un pēc tam līdz nākošajai reizei ielikt krātiņā, kā arī visus tos, kas viņam piekrīt.

  • Vecums nenāk viens.Nebūsim tk skarbi

  • Tev to degošo riņķi vajadzētu pie pakaļas pielikt,varbūt prāts galvā saskrietu Īvāns pareizi nosauca tos muļķus Labāk pastāvējuši pie darba biržas,kādu nodarbošanos dabūtu .nevajadzētu pa soc-palīdzībām skraidīt Maizi pelnīt vajaga ,bet ne bļaustīties un no citiem iztiku vēlāk diedelēt Kāpēc paši mājdzīvniekus istabā spundējat un visāda sbrīvības liedzat ,muļķu bars?

Draugiem Facebook Twitter Google+