×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
18. janvāris, 2018
Drukāt

Māris Zanders: Ko saprotam ar “valsts nozagšanu” un “valsts sagrābšanu”? (13)

Foto LETAFoto LETA

Māris Zanders

Politiskajā retorikā bieži ir sastopami vārdi un vārdu savienojumi, kuru saturu grūti aprakstīt juridiski korekti un saistoši. “Taisnīgums”, “valsts nozagšana”, “valsts sagrābšana” u. c. Papildu piesardzību, tos dzirdot, rada tas, ka a) tos lieto politiķi, b) tos vispār lieto bieži un c) tie galu galā liekas pārspīlēti skaļi. Skaidrs, ka valstī nebūšanas ir, bet uzreiz teikt, ka ir notikusi “sagrābšana”, arī liekas pārsteidzīgi…

Tuvojas parlamenta vēlēšanas, pazīmes liecina, ka vismaz dažas politiskās grupas (piemēram, Jaunā konservatīvā partija) valsts “nozagšanas” un “sagrābšanas” tēmu centīsies aktīvi izmantot. Norobežojoties no konkrētām grupām (kaut tādēļ, ka tās pietiekami nepazīstu), tālākā teksta uzdevums ir mēģināt saprast, vai dusmīgi skanošajos vārdos ir saturs.

Diemžēl ir. Valsts “sagrābšana” liekas pārspīlēta diagnoze, iespējams, tādēļ, ka mums liekas – pēc šīs rīcības izveidojas kaut kāds autoritārs režīms un tik traki taču ar Latviju arī nav. Man savukārt liekas, ka “sagrābšanas” seku bīstamība izriet tieši no tā, ka nekāda, atvainojos, Ziemeļkoreja jau tādēļ neizveidojas. Vieglāk paskaidrot ar citu valstu piemēru. Dienvidāfrika. Ekonomika joprojām samērā labā stāvoklī. Tiesas diezgan veiksmīgi pretojas politiskajam spiedienam. Mediji – aktīvi un neiebaidīti. Tātad virkne demokrātiskai valstij raksturīgo institūciju nav sagrautas. Vienlaikus daļa politisko aprindu tomēr spēj izmantot savu stāvokli pašu un pietuvināto ļaužu turības vairošanai. Plus veido korporatīvo attiecību sistēmas, kas bloķē ar šīm aprindām nesaistītu cilvēku izvirzīšanos un darbību. Tu vari, simboliski izsakoties, izlasīt avīzē taisnību, bet tas neko reāli nemaina.

Citiem vārdiem sakot, tas, ka kādā valstī ir konkurējošas partijas, ka notiek pat samērā godīgas vēlēšanas, ka pie varas esošo kritiķus cietumā, tā teikt, uzreiz nemet, nenozīmē, ka valsts kā organisma veselības stāvoklis ir labs. Tam nav jābūt arī nepārprotami bīstami sliktam, tas var būt tādas hroniskas kaites līmenī, ar kuru pat var sadzīvot, pieciest. Tomēr, ņemot vērā, ka arī šāda vidēja smaguma sirgšana nav gluži neizbēgama, samierināties ar to ir jocīgi.

Valsts “sagrābšana” nenozīmē tikai naudu, ko kāds nepamatoti iebāž savā kabatā. Tā nozīmē, manuprāt, arī situāciju, kad padotais baidās kritizēt priekšniecību, jo baidās par savu darba vietu. Vienalga – ministrijā, pašvaldībā, uzņēmumā. Un baidās viņš tādēļ, ka zina – ir izveidojusies sistēma, kuras indivīda spējas un gribēšana vien nenodrošina viņam adekvātu materiālo un profesionālo pastāvēšanu. Valsts “sagrābšana” nozīmē nepieciešamību būt “labās attiecībās” (vai vismaz “normālās”) ar sistēmas dalībniekiem. Citiem vārdiem sakot, valsts “nozagšana” nenozīmē kaut kādu ārēji nenoslēpjamu katastrofu, tā nozīmē stagnāciju, jo tiek izstumti tie, kuri ar sistēmu nemāk vai negrib būt “labās attiecībās”. Tā ir veģetēšana iespēju neizmantošanas dēļ.

Valsts “nozagšana” nav reducējama uz atsevišķām personām vai partijām. Starptautiskā pieredze liecina (Pakistāna, virkne valstu Dienvid­amerikā un Centrālamerikā), ka valdošās grupas var viena otru nomainīt, turklāt pat ne butaforiski, bet visnotaļ agresīvi, bet saglabājas pats sistēmas darbošanās princips. Līdz ar to šī tēma ir plašāka arī Latvijā par dažu personāžu apspriešanu (kuri galu galā nav mūžīgi…). Personāži un viņu grupējumi elitē uzvedas savtīgi un stulbi arī t. s. vecajās demokrātijās – nebūsim naivi. Tomēr šo veco demokrātiju stiprā puse ir tā, ka pilsoņi tajās var sevi īstenot autonomi. Piemēram, pieļauju, ka Itālijā visnotaļ daudzus gadu desmitus pēc Otrā pasaules kara politiskā un biznesa elite no satura viedokļa nebija necik pārāka par mūsu labiešiem. Mafija, kukuļņemšana – pilna buķete. Tomēr Itālijā valsts nebija “nozagta”, jo saglabājās iespējas neievērot “spēles noteikumus”.

Vēlreiz – neesmu pārliecināts, ka tēmas uzturētāji Latvijas politikā valsts “sagrābšanas” jēdzienu saprot līdzīgi, bet tas nemazina tēmas nozīmīgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Arī žurnālisti ir nozagti Atbildēt

  Joprojām nav neviena raksta par konkrētiem čekas upuriem 70.tajos un 80.tajos gados. Bet gan jau kaut kad “atmaška” tiks dota. Sak, tagad jau drīkst.

 2. Augsts korupcijas līmenis Atbildēt

  Ir valsts apzagšanas apliecinājums. Tiesas un izmeklējošo iestāžu nevarība ar to tikt galā ir valsts apzagšanas pazīme. Svešas varas manipulācijas politikā arī ved uz valsts nozagšanu. Un vai tas viss ir normāli? Nē, tas nav.

 3. Vasts nozagta un sagrābta uz barikādēm.

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tauki un sū#i vienmēr un visur peld pa virsu – neatkarīgi no tā, kāds ir tilpums un kāda substance ir tajā ietilpināta.” 😉

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  =======

  Mediju ziņa (2009. gads): Rīgas apgabaltiesa pirmdien (16.02.2009.) esot “ieplānojusi sākt skatīt” krimināllietu, kurā par dažādu smagu noziegumu organizēšanu un izdarīšanu ir apsūdzēts “ilgtspējīgais” Ventspils pašvaldības “tautas kalps” un “mērs” A. Lembergs ( eks-PSKP, ZZS/LunV jeb “hūtes naftaspāķi” ). Šajā “krimināllietā, kurā Rīgas apgabaltiesa pērn apvienoja abus tiesai nodotos kriminālprocesus par Lemberga izdarītajiem noziegumiem, kopumā ir 147 (nu jau vairāk par 200) sējumi”…
  ——-

  “Smird Hūtes “nevainības” ‘lieta’…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 15.02.2009., Nr.6. )
  .
  Sāk masmēdekļus ‘drudzis kratīt’:
  “Draud “ķēķa tiesa” ‘lietu skatīt’,
  Par Hūtes “varoņdarbu” ‘blāķi’ ~
  ‘Mož, ietupinās’ reiz to ‘pāķi’?…
  .
  Tā būtu “sensācija” “valstī”,
  Kur gadiem ilgi SILES balsti,
  Bez sāta & ‘lopā’ laupījuši,
  Jo – “politiku” nopirkuši!!!…”

  Pie “tiesu ķēķa”, sētas pusē,
  Bars Hūtes ‘zombij-fanu tusē’ ~
  Šiem “trubas krāniņš” ‘atlies’ šņabi!
  (Ja “process” ‘nobeigšoties’ labi…)
  .
  Bet – ja šim ‘izrakstīšot nāras’,
  Lai ‘fani’ kaut uz maiņām ‘vārās’,
  Pie “kroņa mājas” – saucot Hūti,
  Par “nevainīgu Dieva brūti”…

  No smagā ‘vāģa’ klerki (daudzi),
  Krauj ārā treknu… (mēslu) kaudzi:
  Tur vismaz pārsimts mapēs ‘sieta’,
  Smird Hūtes “nevainības” ‘lieta’.
  .
  Iekš tiesas zāles “VIP”-u stūrī,
  Kā primāts (sīks) tup Hūte būrī ~
  Caur restēm lūr uz ‘soģu’ grupu,
  Pār ģīmji ‘stiepjot’ ņirgu glupu:
  .
  “Mans “zvērādiņu” balasts pauda,
  Ka – neesot (diez ko) ‘žņaugta’ nauda,
  Lai “process” ‘rullētu kā smērēts’ ~
  Diez, nebūs ‘piķis’ velti tērēts?…”
  .
  Ehhh… ‘sūnaini’, ka šajā “valstī”,
  Vairs nevar zagt pat SILES balsti,
  Bez baiļu sviedriem “goda” ‘vešās’,
  Cik ‘štuko fiškā’ un ‘lien ķešās’…
  .
  Bet – iespējams, ka ‘izkruķīšos’!
  ‘Vot’ – tad aiz prieka… (‘aptaisīšos’),
  Kad šeit sāks ‘dziedāt’ “Kurmju Tētis” ~
  Par to, KĀ ‘piestūķējis’ klētis!!!…
  .
  Vai – “Kurš-gan-cits” ‘caur režģiem bolīs’,
  Un “(BEZ)godībām” “svēti” solīs,
  Pat ‘atgriezt’, ko priekš ‘sevīm’ zadzis,
  Līdz brīdim, kad šim ‘lūzis vadzis’!…”

  ‘Iet vaļā’ “Pī-āR-process” “valstī” ~
  To “monitorēs” SILES balsti,
  Kas “OLIGURĶU” rindā gaidīs,
  Līdz – Temīda šiem “laipni” smaidīs…

  =====

  oriģinālversija = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 6. Skaisti pateikts:”Citiem vārdiem sakot, tas, ka kādā valstī ir konkurējošas partijas, ka notiek pat samērā godīgas vēlēšanas, ka pie varas esošo kritiķus cietumā, tā teikt, uzreiz nemet, nenozīmē, ka valsts kā organisma veselības stāvoklis ir labs. Tam nav jābūt arī nepārprotami bīstami sliktam, tas var būt tādas hroniskas kaites līmenī, ar kuru pat var sadzīvot, pieciest. Tomēr, ņemot vērā, ka arī šāda vidēja smaguma sirgšana nav gluži neizbēgama, samierināties ar to ir jocīgi.”

 7. Valsti var nozagt tikai ar tiesu varas atbalstu. Valsts nozagta, bet neviens cietumā nesēž! Diemžēl kritizēt nedrīkst. Tiesu vara jau daudzus gadus nodota NA aprūpē. Sanāk ka tiesu varas kritiku var uztvert kā neatbilstošu nacionālām interesēm.
  Bet ja atcerāmies to, kas sagrāva LTF, tad viss ir likumsakarīgi

 8. Ja valstī ir pieņemti tādi likumi, ka pašvaldības vadītājs, kurš saņem algu no savas pašvaldības nodokļu maksātājiem, vienlaikus var kļūt par miljardieri uz visas valsts rēķina, tad tāda valsts ir ne tikai likumīgi nozagta, bet arī likumīgi piesmieta.

 9. Šitā ir valsts apzagšana….Tiesa Vējoņa kancelejai liek atklāt visu darbinieku algas: Beidzot ir pilns saraksts!

  Pēc vairākus mēnešus ilgas stīvēšanās un apgalvojumiem, ka šādu datu atklāšana būšot personiskās dzīves aizskārums, Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa kanceleja beidzot ir bijusi spiesta publiskot savas jaunās – vidēji par aptuveni trešo daļu palielinātās algas.

  Kancelejas vadītājs Arnis Salnājs 3978,00
  Kancelejas vadītāja vietniece Egita Kazeka 3968,00
  Valsts prezidenta ārlietu padomniece Maija Manika 3421,00
  Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis 3421,00 Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskais padomniece Kristīne Jaunzeme 3421,00
  Valsts prezidenta ekonomikas padomnieks Andis Jēkabsons 3421,00
  Valsts prezidenta konstitucionālo tiesību padomnieks Jānis Pleps 2993,00*
  Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieks, Nacionālās drošības padomes sekretārs Jānis Kažociņš 3421,00*
  Valsts prezidenta padomnieks stratēģiskās attīstības jautājumos Zigurds Zaķis 1711,00**

  Funkciju nodrošinājuma nodaļas ekonomikas konsultante Kristīne Petrovska 1502,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas nacionālās drošības padomnieka, Nacionālās drošības padomes sekretāra palīdze Inga Matīsa 1596,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas ārlietu padomnieka konsultante Gunta Slesare 1690,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko projektu konsultante Kristīne Reisa-Dāboliņa 1690,00

  Funkciju nodrošinājuma nodaļas konsultante plānošanas jautājumos Anda Pečule 1690,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas konsultante stratēģiskās attīstības jautājumos Zane Ozola 1502,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas komunikācijas speciāliste Kristīne Kļaveniece 1931,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas komunikācijas speciālists Toms Ķencis 912,00**
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas tulce Anna Hrapan-Gromņicka 1502,00
  Funkciju nodrošinājuma nodaļas foto un video operators Gatis Bergmanis 1482,00
  Juridiskās nodaļas vadītāja vietniece Linda Puķīte 2052,00 Juridiskās nodaļas juriste Inese Kahanoviča 2052,00
  Juridiskās nodaļas juriste Madara Inkina 2052,00
  Juridiskās nodaļas personāla vadītāja Iveta Galzone 1938,00
  Apžēlošanas dienesta vadītāja Elena Lodočkina 2147,00
  Apžēlošanas dienesta vecākā speciāliste Kristīne Vilka 1502,00
  Valsts prezidenta protokola vadītājs Renārs Vilde 2281,00
  Valsts prezidenta protokola konsultante Skaidrīte Zarāne 1824,00
  Valsts prezidenta protokola konsultante Vita Rukse 1824,00
  Sekretariāta vadītāja Laila Rutks arī Rutkis 1596,00
  Sekretariāta sekretāre Daniela Balode 1006,00
  Sekretariāta sekretāre personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu (V.Vīķei-Freibergai) Daina Lasmane 1368,00
  Kancelejas vadītājs Arnis Salnājs 3978,00
  KancelejSekretariāta sekretāre personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu (G.Ulmanim) Eva Eihmane 1368,00
  Sekretariāta sekretāre personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu (V.Zatleram) Zane Jurjāne 1197,00*
  Sekretariāta sekretāre personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu (A.Bērziņam) Daina Bāra 1197,00*
  Sekretariāta Vēsturnieku komisijas atbildīgais sekretārs Valdis Kuzmins 684,00**
  Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece administratīvajos jautājumos Ramona Umblija 1197,00*
  Ordeņu kapitula sekretārs Maira Sudrabiņa 2281,00 Finanšu uzskaites nodaļas vadītāja Inga Šteinbrika 2415,00
  Finanšu uzskaites nodaļas vecākā grāmatvede Ilona Kancāne 1931,00
  Informācijas tehnoloģiju nodaļas vadītājs Jānis Mūsiņš 2281,00
  Informācijas tehnoloģiju nodaļas datorsistēmu un datortīklu administrators Kristaps Mieriņš 1824,00
  Lietvedības nodaļas vadītāja Inta Butkus 1824,00
  Lietvedības nodaļas vecākā lietvede Katrīna Briede 1254,00
  Lietvedības nodaļas arhīviste Inga Bremze (ilgstošā prombūtnē) Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vadītājs Ģirts Auškāps 2415,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja vietniece Žanna Trankale 1596,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas fondu glabātāja Sarmīte Fogele 1395,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vecākais saimniecības pārzinis Dzintars Kļaviņš 1254,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas vecākais ēku un teritorijas pārzinis Edgars Dauškāns 1254,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas saimniecības pārzine Katrīna Bergmane 1140,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas saimniecības pārzinis Rihards Beikmanis 1073,00
  Saimnieciskā nodrošinājuma nodaļas Jūrmalas rezidences pārzinis Andris Āriņš 1140,00
  nepilns darba laiks 35 stundas nedēļā *
  nepilns darba laiks 20 stundas nedēļās **

 10. Pirms diskutēt par “Taisnīgums”, “valsts nozagšana”, “valsts sagrābšana” u. c., cienījamam vēsturniekam vispirms būtu bijis jānoskaidro, kas ir valsts un tās būtiskās pazīmes, citādi tāda pačalošana vien iznākusi

  • Skaidroju, pat atkārtojoties:
   =Privātpersonu sarunas ar rīkojumiem valstiskām personām= tālāk deputātiem, ministriem, ierēdņiem – tur amatā šo, tur amatā liksim šito, šādu likumu, šito ”pēdējo kretīnu”par prezidentiņu …=.

 11. nekas nav aizmirsts Atbildēt

  Bet Zanders jau arī savu rociņu pielicis Latvijas apzagšanā, sacerot slavas dziesmu ofšoru afēristam Ērikam Gromulim. Lai arī pagājuši jau 10 gadi, bet neceri, Zander, ka tas jau ir aizmirsis. Žurnālists arī ir līdzvainīgs, ja, publicējot melīgus reklāmrakstus, veicina valsts nozagšanu.

 12. Privātpersonu sarunas ar rīkojumiem valstiskām personām= tālāk deputātiem, ministriem, ierēdņiem – tur amatā šo, tur amatā liksim šito, šādu likumu, šito ”pēdējo kretīnu”par prezidentiņu …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Un tagad mani 100 grēki Latvijai.

Tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai, arvien vairāk dažādu ļaužu, organizāciju velta kādu savu darbu, pasākumu vai lietu valsts simtgadei. Aglonā notiek Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svinības ar dažādiem pasākumiem, šodien notiek svētku galvenā mise.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+