Skalot muti vai neskalot? + 6 mutes skalošanas pamatnoteikumi 0

Ja runājot no mutes dvako nepatīkams aromāts, to visbiežāk sajūt citi, nevis pats vainīgais. Reizēm elpas atsvaidzināšanai noder skalojamais līdzeklis, taču ne vienmēr ar to pietiek. Vai skalot vajadzētu katru dienu? Ko izvēlēties, lai uzlabotu mutes veselību?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Vispirms jānoskaidro nelāgās elpas cēlonis, kas var slēpties ne vien mutes dobumā, bet arī gremošanas traktā un aizdegunē. Nejauko aromātu iespējams mazināt, tīrot mēli, jo uz tās mēdz savairoties baktērijas, kas izdala nelabi smakojošus sēra savienojumus.

Pašu gatavots


Ne vienmēr mutes skalošanai jāiegādājas speciāls līdzeklis. Lai pēc ēšanas neitralizētu mutes dobuma skābo vidi un pasargātu zobus no bojāšanās, var izmantot tīru ūdeni (īpaši tas ieteicams, ja ir atvilnis vai atraugas).

CITI ŠOBRĪD LASA

Sālsūdens, ko gatavo, ņemot tējkaroti sāls uz glāzi silta ūdens, palīdzēs pret gļotādas iekaisumu un veicinās mikrotraumu dzīšanu, piemēram, ja gadījies iekost mēlē vai savainot smaganas. Tas arī noderēs, ja saaukstēšanās slimību dēļ mutē savairojušās baktērijas vai pat izveidojies strutu perēklis.

Skalošanas ūdenim var piepilināt pāris pilienu tējaskoka ēteriskās eļļas, taču, lai neapdedzinātu mutes dobuma gļotādu, citas ēteriskās eļļas labāk nelietot.

Iekaisušas smaganas dziedēs kumelīšu, kliņģerīšu vai salvijas tēja. Pret asiņošanu noderēs ozolu mizu novārījums – tam piemīt savelkoša iedarbība, taču pēc lietošanas zobi kļūs tumšāki.

Profilaksei un ārstēšanai


Ikdienai paredzētie līdzekļi izlīdzina skābuma (pH) līmeni mutē, tādējādi kavējot zobu bojāšanos un atsvaidzinot elpu. Cenšoties nomākt slikto aromātu ar sintētiskiem preparātiem, svaiguma sajūta nereti ātri zūd, turpretī dabiskās ēteriskās eļļas patiešām neitralizē smaku un ilgāk saglabā svaigumu. Taču, ja mutes dobums ir vesels, iegādāties skalošanai īpašu līdzekli nav nepieciešams.

Ārstnieciskajos šķīdumos, kuru garša parasti nav patīkama, ietilpst spēcīgas antiseptiskas vielas – hlorheksidīna glukonāts, heksitidīns, triklozāns un cetilpiridīna hlorīds, tādēļ tie lietojami tikai īslaicīgi noteiktas problēmas novēršanai. Pēdējā laikā atšķirība starp ārstnieciskajiem un ikdienai paredzētajiem līdzekļiem ir mazinājusies.

Bērniem skalojamais līdzeklis ieteicams, ja neizdodas zobiņus kārtīgi iztīrīt un tie pastiprināti bojājas, kā arī lai ieinteresētu jauno paaudzi par mutes kopšanas rituālu. Vienīgi to drīkst lietot no trīs (parasti no sešu) gadu vecuma, kad mazais iemācījies izspļaut. Tomēr mutes skalošana nevar aizstāt zobu tīrīšanu.

Reklāma
Reklāma

Bērniem ir ļoti maiga mutes dobuma gļotāda, tāpēc jāiegādājas tieši viņiem paredzēts līdzeklis, taču alerģiskiem mazuļiem to labāk nepiedāvāt.

Jāpēta sastāvs


Mutes skalojamais līdzeklis nav vienkāršs ūdentiņš ar garšu, tāpēc vajadzētu izlasīt uz etiķetes, kam tas paredzēts un kā lietojams.

Sastāvā mēdz būt fluorīdi, kas palīdz pret kariesu, taču to koncentrācija ir mazāka nekā zobu pastās un īsajā saskares brīdī ar zobu emalju tiem, visticamāk, nebūs lielas ietekmes.

Daļa līdzekļu satur alkoholu, kam piemīt garšas uzlabotāja un konservanta funkcija. Tie nav ieteicami, jo sausina mutes dobuma gļotādu, kur, rodoties mikroplaisiņām, savairosies mikroorganismi. Īpaši no tādiem vēlams atteikties cilvēkiem ar alkohola atkarību.

Hlorheksidīna glukonātu saturoši produkti jāizmanto tikai pēc speciālista ieteikuma un jāievēro šīs vielas koncentrācija (0,12–0,2%). Jo tā lielāka, jo īsāku laiku (no piecām dienām līdz divām nedēļām) līdzeklis lietojams, citādi tas nogalēs ne tikai nevēlamās, bet arī derīgās baktērijas un elpa kļūs vēl sliktāka. Turklāt hlorheksidīns pēc ilgākas lietošanas padarīs zobus pelēkus, un tā ietekmē var zust garšas sajūta. Vēlāk gan tā atjaunosies, bet baltākus zobus palīdzēs atgūt higiēnists, tos nopulējot.

Mutes dobumam saudzīgākas ir dabiskas izcelsmes antibakteriālas sastāvdaļas, piemēram, timols, eigenols, eikaliptols, salvija, jūras kāposts un ksilīts.

Jutīgu zobu kopšanu atvieglo skalojamie līdzekļi, kas satur stroncija hlorīdu, kālija nitrātu un alvas fluorīdu. Tie īpaši palīdz, ja ēd daudz ogu, augļu un zobu emalja ir vairāk pakļauta skābes iedarbībai.

Lektoriem, kā arī cilvēkiem, kuri lieto atsevišķus medikamentus (piemēram, sirds, nieru, cukura diabēta un vēža slimniekiem ķīmijterapijas laikā), raizes sagādā sausa mute. Tad ieteicami speciāli skalojamie līdzekļi, kuru sastāvā ir pantenols un alantoīns, taču vispirms nepieciešams uzņemt pietiekami daudz šķidruma un skalot muti ar ūdeni.

UZZIŅA


Mutes skalojamo līdzekli ieteicams izmantot:

• ja ir mutes gļotādas un smaganu iekaisums;

• pēc apjomīgas zobu higiēnas procedūras, kad noņemts daudz zobakmens un smaganas kļuvušas jutīgākas;

• pēc zoba izraušanas, taču tikai pēc ārsta vai ķirurga ieteikuma, jo dažkārt tas var kaitēt;

• cukura diabēta un citiem hroniskiem slimniekiem, kuriem mēdz iekaist smaganas;

• veciem cilvēkiem un guļošiem slimniekiem ar kustību traucējumiem, kuriem ir grūti kārtīgi iztīrīt zobus.

6 skalošanas pamatnoteikumi

1. Ar mutes skalojamiem līdzekļiem, kas paredzēti atšķaidīšanai, jārīkojas ļoti uzmanīgi, ievērojot lietošanas pamācību, jo pastāv risks apdedzināt smaganas un izjaukt mutes normālo mikrofloru.

2. Šķidrums mutē jāskalina gana spēcīgi, lai tas piekļūtu visām mutes dobuma vietām.

3. Sākumā to dara 10–15 sekundes, vēlāk šo procedūru paildzina līdz 30 sekundēm.

4. Ārstnieciskie līdzekļi jālieto pēc zobu tīrīšanas. Pēc tam pusstundu nedrīkst ēst un dzert.

5. Jāievēro līdzekļa lietošanas termiņš. Dabiskas ēteriskās eļļas saturoši mutes skalojamie, kuros nav konservantu, ir derīgi tikai trīs mēnešus.

6. Šķidrumu nedrīkst ieņemt mutē tieši no pudeles, citādi tas tiks inficēts ar mutē esošajām baktērijām un zaudēs savu nozīmi.

KONSULTĒJUSI ZOBU HIGIĒNISTE ANDA MIRONOVA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.