×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
30. jūnijs, 2016
Drukāt

Skandalozā boksa leģenda Maiks Taisons svin 50 (1)

AFP/LETAAFP/LETA

Viens no visu laiku izcilākajiem bokseriem, nokautu karalis un arīdzan skandaloza personība Maiks Taisons 30. jūnijā svin savu 50 gadu jubileju.

Taisona bērnība nebija viegla, jo tēvs ģimeni pameta pirms Maika piedzimšanas, māte bija aizņemta ar savām rūpēm, kamēr jauneklis auga savā vaļā. Liekā svara dēļ bērnībā cieta no līdzaudžu pāridarījumiem, taču reiz pietesis kādu džeku par sava iemīļotā baloža nogalināšanu, Taisons ieguva pārliecību un vienaudžu uzticību. Nokļuvis ielu bandās, Maiks neskaitāmas reizes nokļuva policijā par zādzībām un citiem pārkāpumiem. Nepilngadīgo kolonijā viņa fizkultūras skolotājs pamanīja puiša boksa talantu un straujais ceļš pretī zvaigznēm bija vaļā.

Pirmo profesionālo cīņu Taisons aizvadīja 18 gadu vecumā. Runā, ka pirms tās Maiks bijis nobijies un aizmucis no boksa zāles, tomēr atgriezies un uzvarēja ar nokautu pirmajā rindā. Tieši tā – ar nokautu – Taisons uzvarēja arī nākamās 18 cīņas. Jau 20 gadu vecumā Taisons bija WBC čempions smagajā svarā.
Viņam pieder rekords kā jaunākajam bokserim, kas ir bijis smagsvaru čempions trīs galvenajās boksa organizācijās – WBC, WBA un IBF. Maiks kļuva par pirmo smagsvaru, kam piederēja visas trīs jostas. Tātad – par absolūto čempionu. Kopumā aizvadījis 58 cīņas, no kurām 50 ir svinējis uzvaru.

Iespējams, Taisons ar savu agresīvo cīņas manieri paliktu tikai “viens no”, ja nebūtu dažādu blakus skandālu. Trīs reizes Taisons ir nonācis uz cietuma nārām, taču spēja atgriezties. Skaļākais skandāls izvērtās 1991. gadā, kad Taisons tika vainots “Mis Melnā Amerika” titula ieguvējas Dezirē Vašingtones izvarošanā. Lai gan bokseris uzstāja, ka skaistule viņam uzmākusies pati, tiesa piesprieda Taisonam sešus gadu cietumsodu. Aiz restēm tika pavadīta puse laika.
Taisons atgriezās ringā, viņa pirmajās cīņās krita visi tā laika ASV televīzijas reitingu rekordi, bet 1996. gadā ar nokautu vēlreiz uzvarot Frenku Bruno, dzelzs Maiks atguva WBC čempiona titulu.

Vēlāk sekoja skandalozās cīņas pret Evanderu Holifīldu, otrajā no kurām 1997. gadā Taisons divas reizes iekoda pretinieka ausī un nokoda tās gabalu. Nākamajā dienā pasaules medijus aplidoja fotogrāfija ar Taisona uz grīdas izspļauto pretinieka auss fragmentu. Par šo cīņu Taisona honorārs bija 30 miljoni dolāru, pēc tās tika pie trīs miljonus liela soda un boksera licences atņemšanas.

Taisons atgriezās vēlreiz un 2002. gadā tika līdz par desmitgades dēvētajai cīņai pret Lenoksu Lūisu. Seksuāla rakstura skandālu dēļ to no Lasvegasas nācās pārcelt uz Memfisu, atkal tika sisti TV auditorijas rekordi, taču dzelzs Maiks jau bija saguris un zaudēja astotajā raundā ar nokautu.
Drīz vien Taisons pameta boksu, turklāt arī lielā nauda bija notriekta un bokseris slīga parādu jūrā. Kā teica pats – esmu viens liels neveiksminieks.
Drīz vien pēc karjeras beigšanas, 2006. gadā Taisons narkotiku reibumā ietriecās policijas mašīnā un atkal tika aiz restēm. Šoreiz uz deviņiem mēnešiem, taču cietums Maikam nebija pāraudzināšanas ierīce. Pēc atbrīvošanas Taisonu policijas atkal pieķēra braucam narkotiku reibumā.

Pēdējos gados Taisons esot pārdomājis daudzas lietas savā dzīvē un jaunos skandālos nav iekūlies. Atradis sevi izklaides industrijā, piedalās dažādos šovos un ir to veidotājs. Taisona dzīvē bijušas trīs laulības, kurās dzimuši astoņi bērni. Viena no meitām gāja bojā negadījumā. Arī Taisona laulības dzīve bijusi skandāliem un šķiršanās prāvām bagāta.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Taisons paliek un bija Viss skatamakais cikstonis! Ta, ka vins mizojas, ta neviens to nedara! Vinsh ir, bija pats labakais! Skatamakais! Dievs dod vinam veselibu, patikamu atlikusho dzivi! Vinja cinjas var skatities un skatities! Super!

Draugiem Facebook Twitter Google+