×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
28. marts, 2017
Drukāt

Skandāls VDK izpētes komisijā: prasa lauzt līgumu ar pētnieku (21)

Foto: LETAFoto: LETA

Par totalitārismu slavinošiem ierakstiem sociālajā tīklā “Twitter” Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas vadība prasa lauzt līgumiskās attiecības ar vienu no komisijas pētniekiem – Latvijas Universitātes Vēstures un filosofijas fakultātes (VFF) studentu Dāvi Vaļģi.

Komisiju satrauca Vaļģa ieraksti mikroblogošanas tīklā “Twitter” – tur komisija kopumā konstatēja tikai četrus ierakstus, no kuriem viens ieraksts ietver stilizētu nacionālsociālistiskās Vācijas karogu. Komisijas ieskatā šis fakts ir jāņem vērā, izvērtējot apstākli, ka otrais ieraksts vēsta par to, ka “Hanss Vestmars ir patiesi iedvesmojoša spēlfilma. Īsts dārgakmens”. Komisija izvērtējusi šo publikāciju kopumā ar parējiem mikroblogošanas konta elementiem, gūstot pārliecību, ka ar to domāta 1933.gada
Nacionālsociālistiskās vācu strādnieku partijas propagandas spēlfilma “Hans Westmar. Einer von vielen. Ein deutsches Schicksal aus dem Jahre 19293”, kuras sākotnējais nosaukums ir “Horst Wessel. Ein deutsches Schicksal”, slavinot Nacionālsociālistiskās vācu strādnieku partijas himnas autoru Horstu Veselu.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esoša komisija vēstule LU Fondam un LU vadībai, starp Vaļģi un LU Fondu noslēgtais līgums paredz, ka stipendiātam jābūt lojālam Satversmei, kuras ievads “tiešā tekstā nosoda totalitārus režīmus”. “To nosodījums ir arī viens no ievada pieņemšanas juridiski politiskajiem pamatiem, līdz ar to var konstatēt, ka ir vispārzināms, ka totalitāra režīma ideoloģijas publisku slavināšanu var definēt kā lojalitātes Latvijas Satversmei pārkāpumu,” pausts vēstulē.

Izpētes komisija atsaucas uz 1986.gada Eiropas Cilvēktiesību tiesas atziņu, ka lojalitātes prasīšana pamatlikumam ietver liegumu ekstrēmiem politiskiem uzskatiem valsts institūcijās un ka tas nepārkāpj Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvenciju. Komisijā piebilda, ka LU students atbilstoši Augstskolu likumam ir arī LU personāls. Tāpat arī Izglītības likums paredz izglītojamā pienākumu ar cieņu izturēties pret Satversmi, savukārt totalitāra režīma ideoloģijas slavināšana pārkāpj šo pienākumu.

VDK izpētes komisijas vadības ieskatā sadarbība ar komisiju, kura pēta totalitārā okupācijas režīma represijas, nav apvienojama ar cita totalitārā režīma ideoloģijas un propagandas slavināšana. Līdz ar to, pamatojoties uz Vaļģa stipendijas līgumā paredzētajām tiesībām, komisija lūdz nekavējoši vienpusēji lauzt līgumu un izvērtēt procedūru, kādā LU VFF izvērtē stipendiātu rekomendēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Droši ka speciāli ielika čomu lai diskriditētu komisiju un neļautu strādāt.Gan jau vēl ko atradīs.Piem.,ka Kangeris ir Staļina mazdēls vai ko līdzīgu.Kā mūsu polikretīniem negribas vērt vaļā tos maisus.Lai gan es galvoju,jo daļēji zinu ,ka no maisiem liela daļa kartiņu ir nopludinātas .Brigmaņi,urbji,ādamsoni, lembergi un Co tup pie varas pogām kā tupējuši.Vai viņi vērs tos maisus?

 2. Pēc zinātniskās izpētes taisīsim sociālo vai ekonomisko izpēti. Galvenais — netaisīt tos maisus vaļā !

 3. Kurš no jums to pienapuiku pieņēma darbā? Un kāpēc?

 4. boļševiki neļaus atklāt savu noziedzīgo pagātni ! Atbildēt

  Lieku komisiju rīkošana un pārrīkošana;
  pašu angažētu personāžu “izbīdīšana”,
  … …
  viss ir virzīts patiesības noslēpšanai priekš kremļa aizstāvības!

 5. jēdzienu pārdefinēšana pēc politiskās konjunktūras ? Atbildēt

  ” … students atbilstoši Augstskolu likumam ir arī LU personāls … ”
  /
  Tad jau pamatskolas pirmklasnieciņš ir arī skolas personāls !
  Kāpēc 1.-12. klašu audzēkņiem nemaksā algas katru mēnesi ?
  Izkalpināšana par velti ?

 6. Vēsturnieki dzēš vēsturi :)))

  • Savu laiku Radio “Naba” noēda samērā jēdzīgu raidījumu
   “Tēvijas laikmets”. Starpkaru Latvijas vēstures lieciniekus
   aizstāja ar tādiem mīzaliem kā melbikši u.c.

 7. Līgumu grib lauzt uzskatu dēļ, nevis pēc viņa vājprātīgās izstāšanās Rēzeknes konferencē? Ko tad konferences video izņēmuši? Lai neredz, kā tiek tērēta zinātnei trūcīgi piešķirtā nauda?

 8. te nav ko "pētīt" Atbildēt

  Maisus vaļā UZREIZ !

 9. “…slavinot Nacionālsociālistiskās vācu strādnieku partijas himnas autoru Horstu Veselu.”
  Cik nu sapratu no vācu valodas, tā dziesma ir tieši par viņu, nevis viņš ir tās autors. Kļūdos?

 10. Lūdzu pārstājiet “maisu komisāriem” veltītos rakstus ilustrēt ar Latvijas Okupācijas muzeja izveidotās izstādes attēlu!

 11. Kāda kvalitāte tad būs no Čekas maisu izpētes , ja pētnieki ir pusmācīti studentiņi ? Atkal zeļ un plaukst vecā sistēma, kad studentiem profesori izdala tēmiņas , tad saliek kopā un pasniedz kā savu pētījumu ?

 12. https: //youtu.be / DF40fPKkWO8

  Konferences video nav nekur pazudis.

 13. Saprotama lieta, ka pie čekas maisu satura pētīšanas nedrīkst pielaist pret čekistiem nelojālus cilvēkus. Vislabāk būtu to čekas maisu pētīšanu uzticēt pašiem bijušajiem čekistiem. Viņi šajos materiālos vislabāk prastu orientēties un tos izpētīt, bet ja kaut kas būtu nesaprotams, viņi palūgtu padomu kolēģiem Krievijā. Domāju, ka viena gada laikā pētījums būtu gatavs. Citādi, kamēr mūsu valdība atlasīs pareizos pētniekus, kamēr pārliecināsies ka viņiem tos čekas maisus drīkst uzticēt, kamēr sastādīs un apstiprinās to pētīšanas plānu, kamēr sameklēs tam visam finansējumu, kamēr tad tie pētnieki sāks visu sistematizēt un apkopot…..mūsu paaudze tos pētījumu rezultātus nesagaidīs.

  • Čekistiem nogāja greizi ar Dāvi Vaļģi. Kā Vienotības kolorado lenteņiem, kam latviešu grūtnieču dedzinātājs Kononovs skaitās kara upuris, iznāca tāds fellers?

 14. Un respektējot norādīto “1986.gada Eiropas Cilvēktiesību tiesas atziņu, ka lojalitātes prasīšana pamatlikumam ietver liegumu ekstrēmiem politiskiem uzskatiem valsts institūcijās”, izsaku šim tiesas atzinumam adekvātu pārliecību, ka arī mūsu Valsts pārvalde (negaidot mūsu NATO sabiedroto drošības dienestu rekomendācijas) sekos šai ECT atziņai un veiks nepieciešamo, hibrīdkara apstākļiem atbilstošo savas pārvaldes institūciju lustrāciju.

 15. Kā šajā komisijā drīkst darboties okupācijas totalitārā režīma aktīvie atbalstītaji?Kā par šīs komisijas darbību drīkst lemt un spriest pie šīs kategorijas piederoši cilvēki?Tas ir atklāts interešu konflikts un ir jau novedis pie negatīva,valsts drošību apdraudoša rezultata.

 16. Šis nav skandāls. Šis ir tikai komisijas mēģinājums atbildību no sevis nogrūst uz LU VFF.

  Skandāls ir tas, kas notika konferencē Rēzeknē.

  Skandāls ir tas, ka VDK komisija no Youtube ir izdzēsusi skandalozās konferences video.

  Bet tas, kas tur notika bija ārprāta murgs.
  Tā puišeļa referāts un prezentācija bija pilnīga palīgskola. Tika apvainoti cienījami cilvēki un zinātnieki Misāns, Zunda, Stranga. Nesakarīgi apvainojoši apgalvojumi, teikumi bez pieturzīmēm un loģikas. Runājot par astoņdesmito gadu VFF mācībspēkiem tie bija papildināti ar Staļina laika propagandas plakātiem…

  Bet trakākais bija vēl pēc” referāta” – komisijā iesaistījušo arī it kā cienījamu zinātnieku un profesoru rīcība. Viņi nevis puišeli nolika pie vietas, bet metās viņam piebalsot un spļaut un jau tā apspļaudītajiem kolēģiem.

  Politologs profesors Ivars Ījabs smīnot klātesošos aicināja izteikties par tikko dzirdēto.
  Vēsturnieks, profesors un bijušais diplomāts Bonifācijs Daukšts tūlīt metās gānīt Misānu..
  Ģeputāts Veiko Spolītis tikai puišelim tēvišķi aizrādīja, ka vārda pasniedzējs vietā vajadzējis lietot mācībspēks…
  Savukārt VKD komisijas loceklis un jurists Didzis Šēnbergs puišelim un visiem klātesošajiem uzdeva jautājumu vai šādiem neliešiem (Misānam, Zundam un Strangam) vispār ir vieta mūsu Alma mater…

  Tas bija kaut kāds satracinātu raganu mednieku ārprāts. Ja mēs gribam redzēt kā dzimst totalitārisms, tad šīs komisijas “konference” bija unikāls piemērs.

  Tāpēc jau “konferences” video ir pazudis.
  Un tas ir lielākais skandāls..

  • Nezinu kā pārējie, bet Stranga ir izteikts vēstures viltotājs, kurš mierīgi izmelos vilku no meža.

  • Kā tu tik labi zini visu, ja jau redz video izdzēsts. Vai nu melo, vai pats biji tur. No ko tad neievedi kārtibu uzreiz?

Draugiem Facebook Twitter Google+