×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
15. decembris, 2016
Drukāt

Skandāls ziemeļvalstī: Somijas radio pamet divi žurnālisti (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Divi somu žurnālisti pametuši sabiedrisko raidorganizāciju “Yleisradio” (YLE), skaidrojot, ka medijs ierobežo politiķiem, arī premjerministram Juham Sipilam, neglaimojošu ziņu parādīšanos.

Skandāls ir netipisks ziemeļvalstij, kuru organizācija “Reportieri bez robežām” (“Reporters sans frontieres” – RSF) atzinusi par preses brīvības globālo līderi.

Skandāls izraisījās pēc premjera e-pastos paustajām sūdzībām par to, kā raidorganizācija atspoguļo zināmus ar viņu saistītus procesus.

Žurnālisti Jusi Eronens un Salla Vuorikoski kā iemeslu darba pamešanai min viedokļu atšķirību jautājumos par vārda brīvību un žurnālistikas neatkarību.

Pagājušajā mēnesī YLE ziņoja, ka mašīnbūves uzņēmums, kas pieder premjera radiniekiem, esot saņēmis pasūtījumu no valstij piederošā niķeļa ieguves uzņēmuma “Terrafame” drīz pēc tam, kad zaudējumus nesošais “Terrafame” bija saņēmis finanšu atbalstu no valdības.

Premjers, kurš noliedz aplamu rīcību “Terrafame” lietā, nosūtījis Vuorikoski un galvenajam redaktoram Atem Jēskeleinenam e-pastus, sūdzoties, ka viņam nav atvēlēts laiks komentāru sniegšanai pirms materiāla pārraidīšanas.

“Man nav nekāda respekta pret YLE, un tas neatšķiras no jūsu cieņas līmeņa pret mani. Mēs esam kvitā,” teikts vienā no vēstulēm.

Premjers vēlāk atvainojās par e-pastiem un noliedza, ka būtu centies apturēt materiālu publiskošanu.

Jēskeleinens atzinis, ka apturējis turpinājumus reportāžām par Sipilas lomu “Terrafame” lietā, tomēr noliedza, ka būtu ierobežojis vārda brīvību.

“Šķiet, ka viņš (Eronens) nespēj pieņemt YLE žurnālistikas principus un vērtības. Pienācīga uzcītība un apgalvojumi, kas ir balstīti faktos, pētnieciskajā žurnālistikā ir būtiski,” viņš skaidroja.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Vajag arī Latvijā dibināt publiskus (no valsts neatkarīgus) medijus, tad varēs saņemt objektīvas ziņas par notiekošo.

  • Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


   Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”

   Un, arī: “Lai redzētu to, kas notiek degungalā, vajadzīga nepārtraukta piepūle.” ?

   / Džordžs Orvels vai īstajā vārdā Eriks Arturs Blērs, 25.06.1903. ~ 21.01.1950., leģendāri pravietiskā rakstnieka izcilākie darbi – “Dzīvnieku ferma” un “1984”. /

   =======

   Mediju ziņa (2015. gads): “Latvijas mediju vidē ir virkne mūžsenu un ar to visai negribīgu un max. novēlotu modernizēšanos jaunienākušu problēmu, bet galvenais mediju vides hroniskās problemātikas iemesls saistāms ar Latvijas mazo un valodiski sadalīto tirgu šajā izmirstošajā valstī, kurā grūti finansiāli darboties kvalitatīviem medijiem, pēc kuriem, pie tam vēl, arī ir mazs un arvien sarūkošāks pieprasījums šīs valsts sabiedrībā. No tā izriet virkne problēmu, kas saistītas ar žurnālistu atalgojuma sistēmu, žurnālistu vēlmi migrēt uz PR sfēru, valsts pārvaldi vai biznesu, mediju pietāti pret reklāmdevēju, mediju (NE)spēju investēt pētniecībā, un pat vienkārši saturiski vai vizuāli ar ārvalstu medijiem konkurētspējīgā produktā.” … ( apt.cit.vied.aut. – žurnāliste Baiba Lulle, publikācija “Medijprati Putni gaidot.”, 25.02.2015., “NRA” )
   ——-
   Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
   ——-
   .
   “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
   ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
   ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
   .
   “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
   Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
   Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
   Šos pašCENZŪRA izkastrē:
   .
   Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
   Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
   Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
   Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
   .
   “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
   Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
   Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
   Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
   .
   Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
   Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
   Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
   .
   Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
   Ka “četras kājas” = “vērtība”,
   Bet “divas kājas” = “nerullē”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
   .
   Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
   Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
   Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
   .
   Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
   JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
   Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
   .
   Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
   Ir “balts un pūkains” kustonis,
   Ne trekni rijošs SILES lops,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
   .
   Ja Saimnieks uzdod samelot,
   Un “masmēdekļos” publiskot,
   Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
   .
   Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
   Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
   ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
   “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

   Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
   Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
   Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
   Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
   .
   Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
   Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
   “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
   Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

   =====

   MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

   P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Jēskeleinens domā, ka apturēt turpinājumus reportāžām
  nav ierobežot vārda brīvību.
  Kā savādāk to dara ??? 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+