Latvijā
Sabiedrība

Par skandālu atlaistā Aizkraukles prokurore vērsusies tiesā 16

Foto: shutterstock.com

Pavasarī sabiedrības uzmanību piesaistīja kāda Aizkraukles prokurore, kura bija iesaistīta autoavārijā, atteicās no alkohola testa un uzvedās rupji. Skandāla dēļ viņa tika atlaista, bet šobrīd vērsusies tiesā, pieprasot iespēju atgriezties darbā un saņemt kompensāciju par nesaņemtajiem ienākumiem, vēsta TV3 raidījums “Nekā Personīga”.

Prokuroru atestācijas komisija kolēģei piemēroja bargāko sodu – atlaišanu. Tomēr lietā iestājās noilgums, un Diāna Bebre Kondrāte atgriezās prokurores amatā. Pēc raidījuma “Nekā Personīga” sižeta ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers izdeva pavēli par viņas atlaišanu, jo likums prokuroriem prasa nevainojamu reputāciju. Taču Diāna Bebre Kondrāte atlaišanu apstrīdējusi tiesā un prasa segt mantiskos zaudējumus.

Diāna Bebre-Kondrāte kā Aizkraukles rajona prokurore strādāja no 2007. gada. Mediju uzmanību viņa neizpelnījās kādas savas profesionālās lietas dēļ, bet gan saistībā ar Aizkraukles pagastā izraisītu avāriju. 2015.gada martā prokurores auto braucis pa pretējo joslu un ietriecies stāvošā mašīnā.

Cietušie stāsta, ka ar prokurori automašīnā kopā bija Valsts policijas darbinieks Andris Kondrāts. Abi uzvedušies rupji, draudējuši sasistā auto vadītājai un viņas nepilngadīgajai meitai. Saukuši par “sīko narkomāni”, “blondīni” un citos nicinošos un aizskarošos vārdos. Gaisā bijusi jūtama alkohola smaka.

Prokurori ir augsti likumiskās varas pārstāvji un bauda lielāku imunitāti nekā ierindas cilvēki. Vairākas stundas avārijas vietā izsauktie policisti un mediķi domājuši, kā tālāk rīkoties.
No alkohola testa gan prokurore, gan viņas līdzbraucējs atteicās.

Abas amatpersonas auto sadursmes dienā nebija dienestā, taču pakļāvās dienesta izmeklēšanai. Kondrāts no policijas atvaļinājās, nesagaidot pārbaudes beigas. Bet Bebres Kondrātes rīcību vērtēja prokuroru atestācijas komisija.

“Ar ģenerālprokurora Kalnmeiera pavēli šā gada 26.maijā jūsu minētā persona ir atbrīvota no prokurora amata sakarā ar nevainojamas reputācijas zaudēšanu. (…) viņas rīcība negatīvi ietekmēja prokuratūras darba vērtējumu, un līdz ar to prokuratūra zaudēja uzticību sabiedrības acīs,” iepriekš skaidroja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Bebre Kondrāte vērsusies Administratīvajā rajona tiesā Jelgavas tiesu namā, apstrīdot ģenerālprokurora pavēli. Viņa prasa atlīdzināt darba samaksu par piespiedu kavējumu laiku no 26.maija līdz laikam, kad ar tiesas lēmumu viņa iespējams tiks atjaunota darbā. Pirmā tiesas sēde nozīmēta 15. novembrī.

Iespējams, ka atgriezties darbā prokuratūrā Bebre Kondrāte nopietni nedomā, jo augustā viņa pieteikusies kārtot zvērināta advokāta eksāmenu.

Viņa rakstiski apliecinājusi, ka atbilst visām likuma prasībām. Lai kļūtu par advokātu jābūt piemērotai izglītībai, stāžam un labai reputācijai. Zvērinātu advokātu padome par pretendenti lūgusi atsauksmes. Un pieņemts lēmums, ka vismaz pagaidām bijusī prokurore advokātu saimei nepievienosies.

LA.lv