Kultūra
Mūzika

Skanēs Vestarda Šimkus jaundarbs – veltījums “Likteņdārzam”0

Foto: Kristīne Krauze-Slucka

Likteņdārza veidotāji krāšņi svinēs desmit gadus, kopš sākts tā projekts, un koncertā 11. augustā plkst. 19 koncertā skanēs izcilā latviešu pianista Vestarda Šimkus jaundarba pirmatskaņojums “Likteņa vārti”, informē “Likteņdārza” sabiedrisko attiecību speciālists Mārtiņš Pučka.

Komponista īpaši Likteņdārzam radīto skaņdarbu ar viņu kopā pirmatskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga.

Par Likteņdārza desmit gadu jubilejai rakstīto jaundarbu Vestards Šimkus saka: “Darbs “Likteņa vārti” komponēts simfoniskajam orķestrim ar klavieru solopartiju. Tā pamats ir oriģināltēma, ko esmu uzrakstījis, izmantojot latviešu tautasdziesmu intonācijas. Trauslā un vienkāršā melodija izvēršas episka rakstura dramatiskās simfoniskā orķestra epizodēs. Ar to vēlējos paust savas izjūtas, domājot, kā dvēsele no Viņsaules plašumiem ieiet pa Likteņa vārtiem, lai sāktu dzīvot savu Šīssaules dzīvi. Ieejot pa šiem vārtiem, gan ikviena cilvēka, gan arī visas tautas dvēseles liktenis kļūst neapturams un neatgriezenisks. Un kopā saistīts.”

Vestardu Šimku pazīstam visupirms kā spožu klaviervirtuozu, bet arī zināms, ka viņš labprāt un beidzamā laikā arvien biežāk pievēršas komponēšanai, ko savulaik mācījās Dārziņskolā pie Pētera Vaska. Latvijas Radio arhīvā Vestarda paša sacerētas mūzikas pirmie ieraksti datēti ar 2002. gadu, kad jaunajam mūziķim bija 18 gadu, un kopš tā laika LR fonotēkā uzkrāti Vestarda Šimkus nopietni un draiski ironiski opusi un improvizācijas klavierēm, Klavierkoncerts, kas “veltīts neērtajam cilvēkam”, Koncerts korim un klavierēm “Man labvēlīgā tumsa”, Klavierkvintets “+33C”, mūzika izrādei Novecento un verbāli-skanisks dialogs ar Imantu Ziedoni. Vairāki Vestarda opusi ir slavenās mūzikas izdevniecības Schott katalogā. Pianists-komponists saņēmis “Lielo Kristapu 2016” par mūziku Lailas Pakalniņas filmai “Ausma”.

Likteņdārza 10 gadu jubilejas koncertā 11. augustā Likteņdārzā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, pianistu Vestardu Šimku, dziedātāju Daumantu Kalniņu un Rīgas Doma zēnu kori koncertā baudīsim krāšņu programmu – Imanta Kalniņa un Raimonda Paula tautā iemīļotos skaņdarbus, latviešu simfoniskās mūzikas klasiku un īpaši šim koncertam rakstītus jaundarbus, ko komponē Vestards Šimkus un Raimonds Tiguls.

Koncerts notiks brīvā dabā, Likteņdārza amfiteātrī un to tiešraidē pārraidīs Latvijas Televīzija un Latvijas Radio 1.

LA.lv