Kultūra
Māksla

Skarbās ziemeļu dabas ietekmes mūsdienu modes un mākslas pasaulē0

Publicitātes foto

No februāra līdz pat marta beigām Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs apskatāma neparasta izstāde “The Weather Diaries” (“Laika zīmju pieraksti”), kas ir unikālās ziemeļu dabas un skarbo laikapstākļu iedvesmots skatījums uz mūsdienu modi Islandes, Grenlandes un Fēru salu mākslinieku izpildījumā, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstāde apusi sadarbībā ar māksliniecēm-kuratorēm Sāru Kūperi (1974, ASV) un Ninu Gorferi (1979, Austrija), kas divu gadu garumā apmeklēja Islandē, Grenlandē un Fēru salās dzīvojošos modes māksliniekus un dizainerus, lai pētītu, kā salinieku vide, kultūras identitāte un tradīcijas ietekmē mākslinieku radošumu.

Izstādē īpaša nozīme tiek piešķirta vietai un videi, no kuras mākslinieki nāk. “Dažas bildes izstādē ir pilnīgi bez cilvēkiem, tādējādi uzsverot Ziemeļatlantijas dabas ainavas bezgalīgo plašumu un neparedzamos laikapstākļus,” saka Nina.

“Mēs izjutām dabas varenību. Tā atstāj savu nospiedumu pat tad, ja esi tūrists. Un, protams, tā neapšaubāmi ietekmē tos, kas tur dzīvo un uzaug. Tam radošumam, kas nāk no šim trim vietām, piemīt īpašs mežonīgums un bezbailība,” turpina Sāra.

Pretstatā antropologu tradicionālajai zinātniskajai pieejai kopienu kultūras pētīšanā, Kūpere&Gorfere transformē savus novērojumus, caur fotokameras aci tvertos, poētiskos stāstos. Viņu iespaidi pārtop iestudētās portretfotogrāfijās, turklāt katra portreta veidošana tapa sadarbībā ar vietējo modes mākslinieku, un izstādē apskatāmas arī dizaineru tekstilinstalācijas.

Mākslinieču duets Kūpere & Gorfere uzsāka savu sadarbību veidojot mākslinieciskus fotoprojektus 2006.gadā, kopš tā laika izdevušas vairākas mākslinieciski augstvērtīgas grāmatas un rīkojušas izstādes visā pasaulē. Viņas darbojas pēc pašu izveidotas metodes, kuras centrā ir ceļojumi, tikšanās ar cilvēkiem un šo cilvēku stāsti. Šobrīd mākslinieces dzīvo un strādā Gēteborgā (Zviedrija) un Berlīnē (Vācija).

Izstāde, kurā desmit islandiešu, grenlandiešu un fēriešu mākslinieki-dizaineri piedāvā savu interpretāciju par mūsdienu modi, ir tālu no tradicionālās modes pasaules ar tai raksturīgajām sezonālajām tendencēm.

Izstāde aktualizē jautājumu par mākslinieka radošumu un faktoriem, kas to ietekmē – kultūras identitāte, tradīcijas, vide, dabas ainava, laikapstākļi, kā arī Ziemeļvalstu inovatīvā pieredze ilgtspējīgas modes radīšanā, izmantojot vietējos resursus. Izstādes ietvaros tiks piedāvāta arī tikšanās ar dažiem no izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem, kas dalīsies savā pieredzē par dizainera lomu un atbildību ilgtspējīgas modes radīšanā.

Izstādi “The Weather Diaries” veidojusi Ziemeļu māja Reikjavīkā (Islande) 2014.gadā priekš 3.Ziemeļvalstu modes biennāles, kas notika Lietišķās mākslas muzejā Frankfurtē. Kopš tā laika izstāde tikusi izrādīta Dānijā, Nīderlandē, Fēru salās, Islandē, ASV, Ķīnā, Zviedrijā un Grenlandē, bet 2019. gadā tiks izstādīta Rīgā, Viļņā un Tallinā.

Izstādi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās 7. februārī, to varēs apskatīt līdz 31. martam.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Atvadīsies no Helgas Dancbergas 2
12 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Par kino jaunumiem – arī podkāstā
12 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Dejot naktī ar Dievu.” Sociālo tīklu lietotāji par izrādi “Baltais helikopters”
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
55 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
47 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Rīgas Centrāltirgus” vadība nezina, vai policija aizturējusi kādu no uzņēmuma darbiniekiem
4 stundas