×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. februāris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Skolu latviskošana jāturpina (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Daudzu sieviešu elks ir Mārgaretas Mičelas romāna “Vējiem līdzi” galvenā varone Skārleta O’Hara – zaļacainā īriete, kas izaicinoši un apskaužami pilnasinīgi dzīvoja tagadnē. “Par TO es domāšu rīt!” viņa mēdza sacīt, ieraugot pamalē melnējam problēmu mākoni. Teiciens kļuvis spārnots un noder sadzīves situācijās: ja sākas spriedelējumi par tēmu “kā būs, ja būs”, ir jēdzīgāk atlikt neauglīgās debates vismaz līdz nākamajai dienai, kas nereti maina redzējumu un uzskatus.

Šo Skārletas principu palaikam izmanto arī Latvijas politiķi, un jo spilgts piemērs tam daži valsts valodas pozīciju stiprināšanas soļi. Atceroties pirms desmit gadiem krievu skolu aizstāvības štāba labi organizētos procesus, ir jāsecina: 1998. gadā lemjot par 60 procentu mācību vielas apguvi latviešu valodā mazākumtautību vidusskolās 2004. gadā, valdība nebija rēķinājusies ar tik spēcīgu pretsparu. Tika domāts par pedagogu atestāciju un izglītības programmu paraugu izstrādi, bet latviskās izglītības pretinieku aktivizēšanos vēl pirms 2003. gada skaļajiem izgājieniem ielās valdošie politiķi uzlūkoja bez acīmredzamām bažām. Sākoties akcijām un mītiņiem ar jau neslēpti pretvalstisku nokrāsu, kādu brīdi bija pat apjukums.

Nu jaunās valdības noslēgtajā koalīcijas līgumā paredzēts izglītības reformas turpinājums – 2018. gada 1. septembrī mazākumtautību skolās līdz 80 procentiem priekšmetu jābūt valsts valodā. Formulējumā gan jūtama zināma aptuvenība, taču pats par sevi iezīmētais ceļš ir loģisks un cita starpā arī līdzeklis Latvijas sabiedrības etniskās sašķeltības mazināšanai. Sevis atgādināšanai šo koalīcijas līguma punktu uz karstām pēdām steidzās izmantot no “PCTVL” svaigi dzimusī Latvijas Krievu savienība (LKS), šonedēļ organizējot pie valdības nama piketu ar jau 2003. gadā redzētiem lozungiem. Krievvalodīgā prese gaidāmajās izmaiņās jau saskata krievu skolu likvidāciju, bet nesenais Krievijas ārlietu ministra paudums par savas valsts izglītības standartiem atbilstošu mācību iestāžu dibināšanu tuvējās ārzemēs liecina – mūsu politiķi nedrīkst dzīvot ilūzijās, ka līdz 2018. gadam vēl tālu un tad jau skatīsimies. Lai gan pikets nebija kupls un vismaz puse ieskaitāma kreiso protestētāju štatā, aiz cienījamus gadus sasniegušo tusētāju pulciņa stāv jauni un tālredzīgi šādu darbību plānotāji un kases turētāji, kas mācījušies no iepriekšējām neveiksmēm un centīsies sasniegt mērķus pa citiem ceļiem. Protams, laiks maina paaudzes, taču austrumu lielvalsts ģeopolitiskā interese mazāka nekļūs. Tāpēc mūsu politiķiem jau šodien labi jāizsver izglītības reformas nākotnes posmā paredzamās problēmas. Nemānīsim sevi – tādas būs. Tomēr ir iespējams izvairīties no liekiem asumiem, gudri izmantojot kopš 2004. gada uzkrāto “rīcības kapitālu”. Proti, mazākumtautību skolu vadītājus un pedagogus, kuri veiksmīgi īsteno mācību programmas valsts valodā un daudz labāk nekā ministrijas ierēdņi vai deputāti mācētu nomierināt dažādu provokatoru musinātos vecākus. Jau tagad, nevis 2017. gadā, latviešu valodas spēka nostiprināšanā ieinteresētajiem politiķiem jāuzrunā visi Latvijas valstij patiesi lojālie mazākumtautību pedagogi, kamēr nav sākusies atklāta rekrūšu vervēšana jaunai krievu skolu aizstāvības armijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Spriežot pēc krievu skolu direktoru paustā tiesībsargam Jansonam pagājušās nedēļas nogalē, daļa Latvijas valsts krievu skolu direktou vispār atrodas pozīcijās, ka latviski krievu skolās vajadzētu mācīt tikai latviešu valodu. Jautājums ministrei – ja mums ir šādi krievu skolu direktori, tad ko gan tajās skolās bērniem iemāca? Būt uzticīgiem Krievijai un tās prezidentam Putinam? Ja jau tiesībsargu aptauju rezultāti liecina – puse krievu skolu skolnieku uzskata, ka latviski nevajadzētu mācīt neko. Acīmredzot rezultāts krievu skolu direktoru nostājai. Iznāk, ka mūsu izglītības sistēma, pateicoties rievu skolu vadībai, tiek pārvērsta par Krievijas izglītības sistēmas sastāvdaļu?

 2. Apnikusi un apriebusies tā mūžīgā atlikšana uz nezināmu laiku ,bet tikmēr turpinas valsts valodas nepratēju uzņemšana pilsonībā.Kaut kas tāds nav nevienā normālā valstī ,pat neKrievijā.

 3. pievienojos krievu skolu direktoriem ,ka krievu bērniem ir jāmācās TIKAI krievu valodā ,pie tam TIKAI Krievijā.Pieprasīt ,lai viņus māca krievu valodā Latvijā nav nekāda likumīga pamata,jo krievi Latvijā NAV minoritāte,bet kaimiņu valsts iedzīvotāji ,kuri agresijas rezultātā iemitinājušies savas valsts okupētajā teritorijā,kas neatbilst nekādām starptautiskām normām un skaitās noziegums pret okupētās valsts tautu.

 4. Вот и г.Зиле туда же. Ничего логического в этом нет! Наоборот, это низко и подло, использовать наших детей (не ваших) в своих политических играх. Смысл статьи становиться просто издевательским, если её соотнести с тем, что написано на школьной доске!

 5. Interesanti tomēr būtu uzzināt,kāpēc tikai uz latviešiem attieksies elektroenerģijas tirgus liberizācija un tikai latvieši te vairs nepaliks.Kas tad ir tas dīvainais spēks ,kas šeit neskatoties uz visām liberizācijām un valodu “diskrimināciju”uz mūžiem ir piesējis tos,kam te riebjas viss un visi?Vai tiešām tā visatļautība un nesodāmības apziņa,kad ļautiņi saprot,ka nekur citur viņi savas melnās tieksmes tik atklāti nevarēs izgāzt.Bet vai tad tāpēc ir vērts upurēt visu savu dzīvi?To taču var nodzīvot skaisti un pilnvērtīgi vietā,kur ir visstas,kas viņiem ir svēts un dārgs-gan 9.maija svinēšana,gan krievu skolas,gan valoda.Nu vienīgi cars Putins neļaus nesodītiem gānīties uz ielām.

  • Arī Vērotājam vajadzētu padomāt par dzīves vietas maiņu – nu jau viņš pietiekoši ilgi ir nodarbojies ar Latvijas un latviešu nomelnošanu – gan jau kaut ko būs iepelnījis .

 6. Interesanti cik latviešu Latvijā paliks pēc elektroenerģijas tirgus liberelizācijas un pēc tam sekojošas totālas liberelizācijas visās dzīves jomās 2017.gadā?Latvieši Latvijā būs izteiktā mazākumā un ne latviešu skolas ,ne valoda nebūs vajadzīga.

 7. Bez naida. Vicināt krieviskas Latvijas lozungus vai prasīt krievu skolas ir tas pats, kas Spānijas vēršiem vicināt sarkanu lupatu. Tā ir Latvijas šķelšana, naida kurināšana. Beidziet krievu bērnu upurēšanu segregācijai. Vienādu izglītību visiem – Satversme.
  Ar to arī sāksim. Cilvēku labklājību nevar sasniegt plātoties ar “sarkanu lupatu”.
  Darīt, darīt, darīt un tieši cilvēku labā. Man vienalga, kādā valodā es sazinos ar otru cilvēku, bet man nav vienalga, kā šis cilvēks jūtas Latvijā. Mēs visi gribam būt savstarpēju labestīgi, bet pagājuši 25 neatkarības gadi, joprojām vicina „sarkanas lupatas”, joprojām cenšas atjaunot vai uzturēt okupācijas laika valodu politiku.
  Okupācijas atjaunošanas tīkotāji ir nekaunīgi un plivina sarkano lupatu, upurē bērnu izglītību un labvēlīgas iespējas dzīvot savā valstī, cīnās par krievu bērnu diskrimināciju, nevis pret valsts varu, kas arī uztur šo diskrimināciju.
  Cik ilgi okupācijas balstītāji plātīsies ar šo instrumentu un musinās bērnus, lai nepārieti uz vienādu attieksmi bērnu izglītībā, jēdzienus apgriež otrādi un plivina savu sarkano lupatu, baida tautu un šķeļ.
  Apbrīnojami, ka arī valsts vara atbalsta krievu skolu diskrimināciju, uztur apmācību ar okupācijas laika instrumentu – krievu valodu, ar ko krievu bērni tiek izolēti no Latvijas kultūrvides telpas, no pilnvērtīgas iesaistes valsts procesos, darba tirgū un no iesaistes valsts amatos.
  Valsts varai nekavējoties jāpārtrauc atšķirīgas attieksmes uzturēšana, segregācija izglītībā. Valsts pienākums dot krievu bērniem vienāda līmeņa izglītības pieeju visiem bērniem, lai viņi justos brīvi, droši un spētu iesaistīties visās Latvijas dzīves jomās.

  • Опять вы! Определитесь вы уже со своей половой принадлежностью. То вы аноним мужского пола, теперь вот психолог женщина. Меняйте хотя бы слова местами, когда копируете свой комментарий из статьи в статью, существо среднего пола. Вы, наверное платный комментатор или работник этой газеты. И ваша задача направить комментаторов в нужную вам сторону. Да, формирование «правильного» общественного мнения трудная задача.

Draugiem Facebook Twitter Google+