Zaļās vārnas ir uzticīgas ligzdvietām, tādēļ var cerēt, ka arī šogad tās būrī ligzdos. Foto: M. Maskalāns

SKATIES, kas notiek zaļās vārnas būrī Ādažu poligonā 0

No šodienas, 2. maija, mājaslapā www.putniadazos.lv interneta tiešraidē ikviens aicināts sekot līdzi norisēm zaļās vārnas būrī Ādažu poligonā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

“No Āfrikas dienvidiem zaļās vārnas Latvijā atgriežas maija sākumā. Olu dēšana parasti notiek maija beigās, savukārt jūnija otrajā pusē šķilas mazuļi. Zaļās vārnas putnēni ligzdā uzturas gandrīz mēnesi, kas ir krietni ilgāks laiks nekā citiem līdzīga izmēra putniem,” stāsta projekta “Putni Ādažos” lauka darbu koordinatore Ieva Mārdega, kas zaļo vārnu gaitām seko līdzi gandrīz divdesmit gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zaļās vārnas Ādažu poligonā sāka ligzdot 2007. gadā, kad Latvijas Ornitoloģijas biedrība tur izvietoja piemērotus būrus. Piemērotu ligzdvietu trūkums ir viens no iemesliem zaļo vārnu skaita sarukumam Latvijā.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus skaidro: “Zaļā vārna, kas kādreiz Latvijā bija bieži sastopama, nu kļuvusi par vienu no apdraudētākajām sugām. Zaļās vārnas aizsardzībai veltāmas īpašas rūpes, tostarp saglabājot šīs sugas dzīvotnes Ādažu poligonā un citur. Ceram, ka personīga ielūkošanās zaļās vārnas dzīvē mudinās iedzīvotājus rūpēties par šo dabas dārgumu, kas Latvijā vēl sastopams.”

Interneta tiešraidi no zaļās vārnas būra īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs un Latvijas Ornitoloģijas biedrība Eiropas Savienības LIFE+ programmas projekta „Putni Ādažos” laikā. Tiešraidi atbalsta Aizsardzības ministrija. Būrī novērojamās dabas norises aicinām komentēt portāla Dabasdati.lv forumā. Šis ir jau trešais gads, kad tiešraidē iespējams vērot notikumus zaļās vārnas būrī.

Ādažu poligons ir ne tikai Nacionālo bruņoto spēku mācību vieta, bet arī teritorija ar Eiropas nozīmes dabas vērtībām. Poligona centrālajā daļā atrodas Baltijas valstīs lielākais virsāju komplekss, kur sastopami daudzi reti un īpaši aizsargājami putni: zaļā vārna, rubenis, vakarlēpis, pupuķis un citi.

Projekta “Putni Ādažos” norises vieta ir aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži”, kas iekļauts Eiropas vienotajā dabas teritoriju tīklā NATURA 2000. Projekta mērķis ir atjaunot retu putnu ligzdošanas un barošanās vietas, izglītot teritorijas lietotājus un apmeklētājus par dabas vērtībām, kā arī veicināt sadarbību starp militāro NATURA 2000 vietu apsaimniekotājiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.