×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. oktobris, 2014
Drukāt

Skatu tornis Gaiziņkalnā – pagaidām tikai vīzija (2)

Foto - Rita RuskaFoto - Rita Ruska
Uzziņa

- Gaiziņkalns ir Latvijas augstākais kalns, tā augstums ir 311,6 m virs jūras līmeņa;

- Iepriekšējais pussabrukušais un bīstamais skatu tornis tika nojaukts spridzinot 2012. gada 4. decembrī;

- Apkārt kalnam plešas Gaiziņkalna dabas parks; apmeklētāji var izstaigāt 2 km garo dabas taku;

- Gaiziņkalna virsotni 2,5 hektāru platībā kopš 2012. gada vasaras no privātajiem zemes īpašniekiem nomā Madonas novada pašvaldība.

Vai tiek plānots jauns skatu tornis Gaiziņkalnā, ko pēdējā laikā apmeklē arvien vairāk  ceļotāju? Alīna Krieviņa Rīgā

Lai sniegtu atbildi uz šo jautājumu, sazinājos ar Madonas novada domi. Pašvaldības Tūrisma informācijas centra speciāliste Sanita Soma pastāstīja, ka Gaiziņkalns ar tā virsotni ir privātīpašums. Šobrīd pašvaldība ar zemes privātīpašniekiem (vienas ģimenes četriem pārstāvjiem – mantiniekiem) noslēgusi nomas līgumu, kas dod tiesības sakopt Gaiziņkalnu un tā apkārtni: saspridzinātā torņa drupas novāktas, vasarā regulāri tiek nopļauta zāle, izcirsti krūmi, kā arī uzstādītas norādes ar informāciju par Gaiziņkalna vēsturi un apskates objektiem. “To uzņemties – tā ir mūsu goda lieta,” uzsver tūrisma speciāliste.

Par skatu torni Sanita Soma saka: “Mēs visi sapņojam, ka reiz tāds Gaiziņkalnā būs. Ideju konkurss savulaik jau bija izsludināts, tika uzsākta pat tehniskā projektēšana, tomēr vispirms jāsakārto visi ar īpašumu un tā apsaimniekošanu saistītie juridiskie dokumenti.” Sanita skaidro, ka tas neesot viegls uzdevums, ņemot vērā, ka visi četri mantinieki pamatā dzīvo ārpus Latvijas un jebkuru viņiem piedāvāto risinājumu izskata advokāti. Šis process prasa laiku.

Kāds varētu izskatīties Gaiziņa skatu tornis? Tā būtu kārtīga, stabila ēka ar ērtām, augšupvedošām kāpnēm, ar panorāmas skatu laukumu augstu virs koku galotnēm un īpašu telpu saviesīgiem pasākumiem. Kas vēlēsies, tur varēs pat nosvinēt kāzas. Iepriekšējais skatu tornis bija 45 m augsts, bet jaunais tiktu projektēts vismaz par 20 m augstāks. Kad šīs vīzijas varētu īstenoties? Termiņus pagaidām neesot iespējams nosaukt. Tad, kad tiks sakārtota īpašuma visa dokumentācija, varēs uzsākt finansējuma piesaisti. Ja kalna virsotne piederētu pašvaldībai vai valstij, tornis droši vien jau būtu uzbūvēts, teic Sanita Soma, Madonas pašvaldības TIC speciāliste.

Pirms kāda laika telefonsarunā no ASV viena no kalna īpašniekiem Inese Apele izteica gandarījumu par sadarbību ar Madonas pašvaldību. Pateicoties tai, beidzot tika demontēts vecais, cilvēkiem bīstamais skatu tornis. I. Apele cer, ka šī sadarbība tikpat veiksmīgi turpināsies.

Rita Ruska

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kad buveja TV torni Zaku sala ,bija ideja par Radio un TV torni Gaizina ,lai atrisinatu un modernizetu Vidzemes unLatgales informativo telpu .

  2. Vai tiešām jaunajam tornim jābūt 65 metrus augstam? Vecais jau šķita par augstu. Manuprāt tornim jābūt mazliet virs koku galiem. Tālāka augstuma palielināšana no tā vērojamo ainavu būtiski neuzlabos, bet tornis ar savu pārmērīgo augstumu, kā tehnogēns objekts bojās ainavu, nevajadzīgi par sevi atgādinot lielā attālumā. Labs materiāls torņa būvniecībai būtu koks. Tas atgādinātu par Gaiziņkalna apkārtnes senatni, kad tur bija vairāk kā 10 seno letgaļu pilskalni. Par seno apdzīvotību liecina arī daudzie senkapi.

Draugiem Facebook Twitter Google+