×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
5. decembris, 2012
Drukāt

Skeptiķu jūrā vien daži optimisti?


Foto - LETAFoto - LETA

Tie, kas piedzīvojuši ne vienu vien naudas maiņu, lielākoties uz valdības plāniem 2014. gadā pāriet uz eiro raugās ar aizdomām – secināms pēc mūsu lasītāju zvaniem pa ”Latvijas Avīzes” bezmaksas tālruni.


 

”Finanšu ministrs Andris Vilks mums stāsta, ka, jau iestājoties Eiropas Savienībā 2004. gadā, mēs apņēmāmies ieviest eiro. Es gan tam nepiekrītu un uzskatu, ka bez referenduma šādu jautājumu izlemt nedrīkst. Man pašam labāk patiktu, ja lats tiktu saglabāts. Tā ir stingra valūta. Turklāt es eiro banknoti tik labi nepazīstu un baidos, ka nespēšu atpazīt viltojumus. Tāpat arī tirgotāji noteikti izmantotu naudas maiņu, lai visas cenas noapaļotu uz augšu,” uzskata Jānis Briedis no Skultes. Viņam pievienojas arī Augusts Tidriķis no Saulkrastiem: “Neredzu nekādu nepieciešamību pāriet uz eiro, jo lats ir laba un stingra valūta.”

Izskan arī viedoklis, ka pāreja uz Eiropas vienoto valūtu būtu iespējama, bet ar to nav jāsteidzas. “Mūsu valsts vēl nav gatava eiro ieviešanai. Lai veiktu tādas pārmaiņas, ir jābūt ekonomiski stipriem, jo naudas maiņa ir ļoti dārgs process. Cenas noteikti pieaugs, un tieši pensionāri būs galvenie cietēji. Tādēļ mēs, kuldīdznieki, pagaidām esam atturīgi,” teica Žanis Grīnbergs no Kuldīgas. Viņš gan arī atzina, ka sabiedrībā trūkst informācijas par pozitīvajiem ieguvumiem no eiro. Līdzīgi domā arī Jānis Līdaks no Ķekavas novada: “Skatījos ”Sastrēgumstundu”, kur piedalījās arī ekonomists Uldis Ošs un aicināja nogaidīt. Es tam pilnībā piekrītu! Nav nekur jāskrien!

Manuprāt, Valdis Dombrovskis grib šādi izpatikt Eiropai un iejāt Briselē uz balta zirga. Gan jau arī Vilkam tad tur kāda silta vietiņa atradīsies. Politiķi nedrīkst akli virzīt uz priekšu šādu lietu, ja to atbalsta tikai 13% sabiedrības.”

Eirooptimists skeptiķu un piesardzīgo zvanītāju jūrā ir pensionētais sporta žurnālists Zigurds Mežavilks: “Latvijai noteikti vajag eiro! Citas izejas mums nav! Vai tad igauņi un somi ir dumjāki? Nacionāļi pašlaik rīkojas kā izlēcēji un spēlē uz cilvēku emocijām. Mēs faktiski jau esam Eiropā. Daudzi norēķini, kredīti tagad ir eiro, bet katra konvertācija maksā naudu. Eiro ieviešana atvieglos uzņēmēju sadarbību ar ārvalstu partneriem, piesaistīs investorus. Tas viss kopumā cels arī mūsu dzīves līmeni.”

Savukārt Uldis Vītiņš Rīgā atgādina: ”Premjerministrs Valdis Dombrovskis kopā ar finanšu ministru Andri Vilku un visu latviešu tautu ir izcēluši mūsu valsti no ekonomiskās krīzes bedres – to neapšauba neviens. Taču tagad, kad viņi grib savus pūliņus turpināt, ieviešot Latvijā eiro valūtu, uzrodas politiķi un žurnālisti, kas iestājas pret to,” brīnās U. Vītiņš un nosauc to par aplamu aģitāciju.

Arī Juris Āmanis Burtnieku novadā pauž izbrīnu: ”Aptaujās lasu, ka 46% Latvijas iedzīvotāju esot pret eiro ieviešanu Latvijā. Veicu pats savu aptauju radu, kaimiņu un novadnieku vidū un man neizdevās atrast nevienu, kas iestātos pret jauno valūtu. Kur tad uzradušies tie 46% skeptiķu? Šķiet, vienīgie ieguvēji no eiro neieviešanas Latvijā varētu būt veikalnieki, kuriem tas atvieglos dzīvi.”

 

Fakti

Kādi varētu būt ieguvumi no eiro?

Latvijas Banka min 12 ieguvumus no eiro Latvijā

* Samazinās konvertācijas izmaksas un riski. (Atkrīt naudas mijēju interešu apmaksa un iespējamo valūtu kursu attiecību izmaiņu riski.)

* Uzlabojumi kredītreitingos. (Lētāk aizņemsimies. Zemākas izmaksas par kapitālu.)

* Zemākas aizdevumu procentu likmes.

* Zemāka valdības parādu cena.

* Zemāka privāto parādu cena. (Latvijas banku klienti 86% aizņēmumu veikuši eiro valūtā. Pašlaik katra eiro atmaksa tiek sadārdzināta par labu bankām ar konvertēšanu).

* Vairāk darba vietu, lielāka vidējā alga, lielāki budžeta ieņēmumi. (Kā rezultāts labākai ekonomikas attīstībai.)

* Iespēja drošāk plānot biznesa finansējumu un uzkrājumus.

* Biznesa apdrošināšana. (Darījumiem ar eiro ir ievērojami zemākas likmes.)

* Vieglāk salīdzināt cenas.

* Starptautiskais (investīciju un uzņēmējdarbības) prestižs.

* Eiro garantiju fonds kā apdrošināšanas polise. (Valsts īpašumā būs fonda kapitāla daļas, un par tām var tikt saņemtas dividendes.)

* Samazinās panikas draudi finanšu tirgū.

Avots: www.bank.lv

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+