×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Ja sāc barot putniņus, dari to visu ziemu. Ornitologa padomi (2)

Foto - Andris EglītisFoto - Andris Eglītis

Ja sāk barot putnus, tas jādara visu ziemu līdz pat martam vai aprīlim. Ja pārtrauc to darīt, īpaši, kad ir auksts, putniņiem būs jāpatērē vairāk spēka, lai atrastu ēdienu.

Līdz ar decembri esam sagaidījuši pirmo ziemas mēnesi, kas atnācis ar sniegu, gaišām Ziemassvētku cerībām un mieru, kas dabā tomēr ir mazliet maldinošs. Pie putnu barotavām jau vērojama aktīva darbība, arī stirnas un brieži devušies tuvāk apdzīvotām vietām kāda ābelēs palikuša ābola meklējumos, tādējādi pievilinot arī lapsas un vilkus. Mežā, ja rūpīgāk ieskatītos nelielajā sniega kārtā, varbūt ieraudzītu kāda vēl aktīva jaunā lāču tēviņa pēdu un arī augi turpina pieklusināti elpot.

AUGU VALSTĪBĀ

Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele stāsta, ka augu valstī ziema lielākoties ir miera periods, bet tas iestājies tikai tāpēc, ka ir auksts. Taču dzīvības procesi augos ziemā neapstājas, tie tikai kļuvuši lēnāki un atrodas snaudošā stāvoklī. Jau tagad ir sastopami augi, kas izskatās kā gatavi ziedēšanai un plaukšanai, piemēram, lazdas, jo jau rudenī sagatavojušās pavasarim un tikai gaida siltāku laiku. Arī meža vizbulītēm pumpuros var saskatīt visas zieda daļas. Mūžzaļie augi – egles, priedes, kadiķi un īves – ziemas baltumā turpina iepriecināt ar zaļo krāsu. Tāpat arī vizbulīšu, dažādu staipekņu un ziemciešu lapas saglabā zaļumu.

PUTNU CEĻI

AS “Latvijas valsts meži” vides eksperts Aigars Kalvāns atgādina, ka decembris ir pēdējais laiks, kad ierīkot putnu barotavas, turklāt, ja sāk barot putnus, tas jādara visu ziemu līdz pat martam vai aprīlim. Ja pārtrauc to darīt, īpaši, kad ir auksts, putniņiem būs jāpatērē vairāk spēka, lai atrastu ēdienu. Tas nozīmē lielāku iespēju, ka tie var aiziet bojā. Vislabākā barība ir negrauzdētas saulespuķu sēklas, un jāievēro, ka speķis nedrīkst būt sālīts. Tagad Latvijā ieradušies arī vairāki ziemotāji no citām ziemeļu valstīm – ūdensstrazdi, zīdastes un citi putni. Lielākā salā, kad daļa ūdenskrātuvju aizsalst, ūdensputni pārvietojas uz neaizsalstošajām krātuvēm. Tā kā jūra aizsalst vislēnāk, tad, piemēram, daudzi putni no ziemeļu polārā loka un Urāliem lido uz Baltijas jūru pārziemot.

PIE LAIKA REĢA

Laika vīrs Vilis Bukšs pēc šogad novērotā lapkriša, kad lapas nobira vienlaidus, kā arī lietainā oktobra secinājis, ka ziema iestāsies laikus un tā varētu būt sniegota. Arī citi novērojumi liecina, ka decembris varētu būt ar ziemas raksturu – nelielu sniega baltumu un vieglu salu. Protams, valsts rietumpusē un tuvāk jūrai gaidāmi biežāki atkušņi un maigāks klimats, bet Latvijas austrumos mēneša pirmajā pusē gan varētu būt pat mīnus 10 – 15 grādu sals, mēneša otrajā pusē mīnus 18 – 20 grādu liels aukstums. Iespējams, ka Ziemassvētki būs patiešām balti. Vietām pat sagaidāma kārtīga sniega sega.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. vai putniem barotava var likt margarinu?

  2. es au sāku! mums ir 4 zīiītes un 12 vārnas!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.7
Alūksne +21.6
Daugavpils +22.0
Saldus +22
Liepāja +20.2
Jelgava +22
Ventspils +15.9
Limbaži +21
Madona +21
Rēzekne +20
Draugiem Facebook Twitter Google+