×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. novembris, 2016
Drukāt

Skolā Ikšķilē gatavo tikai veģetāru ēdienu (21)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ilustratīvs attēls

Papildināts viss teksts.

Ikšķiles Brīvā skola tiesā uzvarējusi Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) strīdā par tikai veģetāras pārtikas nodrošināšanu skolas audzēkņiem, vēsta TV3 ziņu raidījums.

Tiesā par labu mācību iestādei bijis fakts, ka skolas izvēli akceptējuši arī audzēkņu vecāki, parakstot vienošanos, ka skolā ir veģetāra un bioloģiska virtuve. Tiesa arī norādījusi, ka prasība ik nedēļu ēdināt bērnus ar 200 gramiem gaļas vai zivs nav pamatota un nav samērojama ar mērķi nodrošināt veselīgu uzturu.

Tikmēr PVD ģenerāldirektors Māris Balodis pauž, ka gadījumā, ja spriedums ir par to, ka skolās ir pieļaujams veģetārs uzturs, tad noteikumi, kas regulē ēdināšanu izglītības iestādēs, zaudē savu jēgu. Viņš gan solīja šajā jautājumā konsultēties ar Zemkopības ministriju un Veselības ministriju.

Skolas izvēli kritizē dietologs Andis Brēmanis, norādot, ka cilvēks ir visēdājs un, ja no ēdienkartes kaut ko apzināti sāk izņemt, tad pastāv varbūtība, ka kaut kā var arī pietrūkt.
Savukārt paši skolas audzēkņi, lai gan neko sliktu nesaka par to, ka skolā tiek pasniegts tikai veģetārs uzturs, atzīst, ka reizēm gribētu tomēr redzēt gaļu uz sava šķīvja. Bērni gan saprot, ka laba gaļa maksā dārgi.

Ikšķiles Brīvā skola bija iesniegusi prasību administratīvajā tiesā, lai pārsūdzētu PVD ģenerāldirektores lēmumu par atteikšanos atcelt PVD inspektores protokolu daļā par gaļas un/vai zivju produktu neiekļaušanu Ikšķiles Brīvās skolas ēdienkartē.

Kā aģentūrai LETA skaidroja skolas administratīvā vadītāja Evija Rudzīte, skola nevēlas neko ieviest, tā vēlas, lai neliedz ēst veselīgu, sezonālu, bioloģiski sertificētu un veģetāru ēdienu skolā.

Ikšķiles Brīvās skolas vadītāja Kristīne Liberta uzsvērusi, ka veselīgu ēšanas paradumu veidošana un nostiprināšana ir veids, kā ilgtermiņā rūpēties par sabiedrības veselību, jo izmaksas slimnīcā ir 200 eiro dienā, veselīgas pusdienas maksā 2 eiro dienā. Ja bērniem būs veselīgi ēšanas paradumi, viņi tos nodos ģimenei un nākotnē arī paši savā ģimenē ēdīs veselīgi, viņiem mazāk vajadzēs ārstēties, un tas ir ieguvums visai sabiedrībai.

Ikšķiles Brīvā skola ir tautskolas “99 Baltie zirgi” filiāle Ikšķilē. Skolas atvēršanu un uzturēšanu nodrošina vecāku iniciatīva: ģimenes, apvienojot savas idejas par mūsdienīgu, bērnam draudzīgu un sabiedrībai vajadzīgu skolu, kā arī liekot kopā savu darbu un līdzekļus, radījušas skolu sev – paši savā dzīvesvietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Paldies Dievam, ka mani beerni shaadaa urlu-vanjku-tuudalinju skolaa neiet!!!

 2. Ārstiem te būtu jāsaka savs, ne tiesām. Un tad var prasīt grozīt mknot. un tad veģetarizēties. Bet paskatoties vairuma komentētāju sajēgu, švakas cerības, tur augšā tik pat gudri speci sēž un lobē pa savam.

 3. mājās vakariņās vai brokastīs lai bērns sukā iekšā kaut vai asiņainu steiku

 4. Nez kā tas ir – būt apdalītam principu pēc?

 5. Cilvēks nav zālēdājs. Atbildēt

  Vecāki var ēst , ko grib vai neēst nemaz , bet tiem nav tiesības atņemt augošam bērna organismam nepieciešamās uzturvielas. Un ne jau nu tiesas ir tās intances , kas to vēl leģitimizē.
  Pieaudzis cilvēks pats izlems , ko ēst vai neēst. To darīs tad , kad organisms jau būs izveidojies.

 6. To ko nevarēja izdarīt padomju režims, visu gaļu un desas nosūtot draudzīgajām valstīm un brālīgajām republikām, tagad grib izdarīt dažas skaļi bļaujošas zālēdājas.
  Kas tā par padomju režīma ideju pārņemšanu – dzīve bez gaļas.

 7. Nevaru iedomāties savu ēdienreizi bez gaļas. Ok, zaļumus uzēst var, bet ja vakariņās nav kārtīgs gaļas gabals, tad visu nakti vēders bauro. Jāiet būs uzēst kādu steiku…

 8. Dīvainas sajūtas pārņēma, kaut kur baltkrievu ziņās dzirdot zirgošanos, par to, ka Krievijā taisni šobrīd gribot izņemt gaļu no ēdienkartes skolās un cietumos… Nez, vai taisnība…

 9. Vegānismu piekopiet un kultivējiet mājās,zālēdāji nekropļojiet bērnus, Latvijā gana daudz ražo kvalitatīvas gaļas un zivju .Nevajag muldet par neveselīgu sliktu gaļu. Augošam organismam vajag pilnvērtīgu uzturu. Savas stulbās vegānisma idejas nereklamējiet uz bērnu veselības rēķina.
  Patiesībā par šiem jociņiem vajadzetu saukt pie atbildības , lai patup būrī uz veģetārām zupiņām.

  • Izglītots cilvēks saprot un saskata kāda ir atšķirība starp veģetāro ēdienu un vegāno pārtiku.Kritizētājiem jāsāk ar izglītošanos.

 10. Ir Ministru Kabineta noteikumi Nr. 172., kas nosaka produktu daudzumu vienam skolēnam nedēļā. Vai tas nozīmē, ka atsevišķos gadījumos likumiskā kārtība nav svarīga un MK noteikumus varam ignorēt?

 11. Ir Ministru Kabineta noteikumi Nr. 172., kas nosaka produktu daudzumu vienam skolēnam nedēļā. Vai tas nozīmē, ka atsevišķos gadījumos likumiskā kārtība nav svarīga un MK noteikumus varam ignorēt?

 12. Man ļoti žēl visus iepriekšējos komentētājus, kas faktiski neko nezinot un neizprotot situāciju gāž savu žulti pa labi un kreisi,bet diemžēl tādi cilvēki dzīvo mums līdzās.Apsveicama skolas ideja, ka bērni pusdienās, tātad vienu reizi dienā ,netiek baroti ar nekvalitatīvu gaļu.Vecāku ziņā,ko bērns ēd brokastīs un vakariņās.

 13. Ne fiziologi un uztura speciālisti, bet tiesa nosaka uztura vērtību(ar galvām slimu “māmiņu” spiediena rezultātā) !!!
  Par ” plastmasas cīsiņiem” ir jāziņo policijai un PVD !!

 14. labaak kvalitatiivu vegjetaaru eedienu, nekaa leetus ciisinjus un saukt to par galju! ljoti labi, skola!

  • zinam tās saķīmijotās salātu lapas kvalitāti, kuru tu vienu reizi dienā žļembā, iedomādamās, ka tā ir pilnvērtīga maltīte !

 15. Nezinu, izklausās pēc sektas.

 16. cilveku fantāzijai nav robežu – tautskola ” 99 Baltie zirgi”, izklausās tā drusku uz augšu pasisti

 17. ja tā ir privātskola un vecāku izvēle, par ko satraukties? Pareizi vai nepareizi, bet vecāki ir uzņēmušies par to atbildību.

 18. Zālēdājas govis bez smadzenēm grib ņemt virsroku !

Draugiem Facebook Twitter Google+