×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
26. februāris, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Neskaidrības izglītības sistēmā tikai vairojas (6)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Attēlam ir ilustratīva nozīme

Dažādu starptautisku pētījumu rezultāti jau pirms vairākiem gadiem raidīja satraucošus signālus par Latvijas vispārējo izglītību. Arī pedagogi apstiprināja šķietami neticamo – daļa skolēnu izkrīt pamatskolas eksāmenos, jo… sliktās lasītprasmes dēļ nesaprot pārbaudījuma uzdevumu. Knapi burto 9. klasē?! Jā. Nupat cienījams eksperts bezkaislīgi secināja: lai izglītības jomā panāktu igauņus, latviešiem vajadzēs krietni piepūlēties. Nu kā tas var būt? Lai cik strauji palaikam mainījušies izglītības un zinātnes ministri, visiem šo krēslu ieņēmušajiem rūpes par bērnu skološanas kvalitāti allaž bijušas mutē – gluži kā Dieva vārds “Mērnieku laiku” Oļiņietei –, lai no kādas tribīnes runātu. Tiesa, kopš 90. gadiem fonā nemitīgi dunējusi pedagogu atalgojuma celšanas problēma, kuru daudzmaz pašķetināt izdevās pērn. Bet mācību gads vienmēr sākās noteiktajā laikā, līdz gandrīz trijiem simtiem (ar satelīt­iestādēm būs vēl iespaidīgāks cipars!) piebriedušais Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) personāls plānojis un atskaitījies, ražojis dokumentus un saņēmis. Un?… Izrādās, par lēnīgajiem uzskatītie ziemeļu kaimiņi ar savām skolām jau lielu gabalu priekšā, un mūsu IZM ierēdņi dodas patapināt igauņu gudrības.

Šīs pieredzes atstāstus klausoties, var secināt tikai to, ka Tallinā vispārējās izglītības līmeņa palēcienam nav izmantota brīnumnūjiņa, bet labais rezultāts iegūts, saskanīgi pilnveidojot sistēmu. Pedagogu atalgojums risināts līdztekus skolu tīkla sakārtošanai, un šos soļus ritmiski papildinājusi kompetencēs balstīta izglītības programmu veidošana. Par tām runājot, arī mūsu Valsts izglītības satura centram (VISC) ir visnotaļ konkrēti mērķi kompetencēs balstītu programmu izveidošanā un aprobācijā. Pēc VISC plāniem, tai jāsākas nākamajā mācību gadā visjaunākā vecuma grupās un piecos turpmākajos jāsasniedz vidusskolu izlaiduma klašu kontingents.

Ja kompetenci tulkojam kā zināšanu, prasmju un attieksmju kopumu, tad iedēstīt šo “buķeti” skolās nav iespējams bez pedagogu kvalifikācijas pilnveidošanas. VISC lietišķajā uzstādījumā tas neizskatās sarežģīti. Reālajā dzīvē ir pārāk daudz nezināmo, lai būtu pamats apgalvot, ka jaunās pro­grammas tiešām dos gaidīto ražu mūsu vispārējās izglītības tīrumā. Bažu iemesls ir valstī iecienītā mīņāšanās pie jebkuras reformas robežas: ilgumilgas runas par darāmā nepieciešamību un tāda pati rīcības vilcināšana. Skolu tīkla optimizācijas robeža joprojām miglaina, un vēl šūpīgāka tā kļūst Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) klēpī dzimstošo administratīvi teritoriālo izmaiņu gaismā. Trūkst iemesla kritizēt pašvaldības par kūtrumu mazo skolu slēgšanā, kamēr IZM, VARAM un arī Ministru kabinets nav publiskojuši savu galīgo izglītības tīkla redzējumu. Tā trūkums, bez šaubām, rada milzīgu spriedzi arī pedagogiem: ja cilvēks gadiem dzīvo neziņā par savas darba vietas nākotni, no viņa nevar gaidīt pilnvērtīgu pieslēgšanos pat visdaudzsološākajam projektam.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. ar pissĀNIEM JAU ESAM TUR KUR ESAM, VISA VALSTS PILNA ZOLITŪDĒM, tāda viņiem ‘dzeja’ tādas budkas, tāda morāle

 3. Slikti, ka skolotāji tik stulbi, ka nevar pašsakārtoties, jo ekonomikā absolūti debili. Jeb varbūt saprot, bet tad nekauņas, ka grib parazitēt?????????????????
  Laukos nav jāturas, bet jāražo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Kā tad bērni iemācīsies lasīt, ja vēl pirmajā klasē pat visus burtus nevar atpazīt, bet paspaidīt datora taustiņus jau nav grūts darbs. Labi, ja vēl vairāki vecāki ir saprātīgi un laikus spēj bērnus piesaistīt kaut pieklājīgai lasīšanai. Par eksāmeniem – uzdevumos jau ir doti teksti izpratnei, bet latviešu literatūras programmās taču vairs neplāno padziļinātāku atsevišķu autoru daiļrades iepazīšanu un darbu rūpīgāku izlasīšanu. Un nav jau runa par skolotāju atalgojuma palielināšanu – skolotājs jau vienalga strādās pēc labākās izpratnes un sirdsapziņas.

 5. kā tur bija ar to anekdoti par kara pieteikšanu un fiksu padošanos ?
  Nav tas gadījums ?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+