×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
13. janvāris, 2015
Drukāt

“Skolas piena” programmas piegādātājiem jārēķinās ar papildu prasībām

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība otrdien atbalstīja papildu prasības piena produktiem, kas tiek izplatīti pirmsskolas un skolas vecuma bērniem izglītības iestādēs Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētās “Skolas piena” programmas ietvaros, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Ministrijā skaidro, ka izmaiņas atbalsta piešķiršanas kārtībā izstrādātas, lai turpmāk programmas īstenošanā ņemtu vērā arī vides apsvērumus un izglītojamiem piegādātu īpaši augstiem kvalitātes standartiem atbilstošus produktus. Turklāt šādas prasības ir saskaņā arī ar zaļā publiskā iepirkuma principiem.

Izmaiņas nosaka, ka produktam jābūt ražotam atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības shēmas vai nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (NPKS) prasībām.

Saskaņā ar Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas sniegto informāciju bioloģiski ražotie produkti, kas iegūti, saimniekojot ar dabiskām bioloģiskām metodēm, ir iedzīvotājiem piemērotākā pārtika.

Savukārt NPKS visi produkta ražošanas posmi ir izsekojami un produkta pirmapstrādes un pārstrādes veicējs ir sertificēts atbilstoši prasībām, kas nodrošina konkrētas īpašības un kvalitāti, ievērojami pārsniedzot komerciālu preču standartus attiecībā uz sabiedrības, dzīvnieku vai augu veselību, dzīvnieku labturību vai vides aizsardzību, skaidro ZM.

Tāpat noteikta papildu prasība, ka produkts tiek transportēts ne tālāk par 250 kilometriem no tā ražošanas vietas līdz attiecīgajai mācību iestādei. Pirmkārt, šāds ierobežojums veicinās CO2 izmešu samazināšanu, darbojoties kā vides aizsardzības faktors. Otrkārt, ierobežojot transportēšanas attālumu, uz piegādes izmaksu rēķina var samazināt produkta realizācijas cenu, tādējādi vairāk līdzekļu iespējams atvēlēt produktu izdales un pasniegšanas izmaksām izglītības iestādē.

Jaunās papildu prasības attieksies uz produktiem, par kuru piegādi tiek piešķirts valsts līdzfinansējums. Proti, saskaņā ar esošajiem valsts līdzfinansējuma nosacījumiem šīs papildu prasības attieksies tikai uz pasterizētu pienu, ja tas piegādāts pirmsskolas un 1.–9. klases skolēniem.

Jau ziņots par iniciatīvu “Skolas piena” programmas ietvaros piegādāt tikai bioloģiski ražotus piena produktus. Taču saskaņā ar zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) sacīto šobrīd nav iespējams nodrošināt, lai visas Latvijas skolas un bērnudārzus “Skolas piena” programmā varētu apgādāt ar bioloģiski ražotu pienu.

Ministrs norādījis: ja būtu iespējas pārstrādāt pienu attiecīgā daudzumā, lauksaimnieki nākotnē varbūt varētu sarūpēt attiecīgu piena daudzumu. Tomēr esot jāveic liels darbs, lai to varētu īstenot.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+